Časopis sruby&roubenky 4/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Uprostřed borového lesa</small>

POJĎTE DÁL: Uprostřed borového lesa

a.janousek | Úterý, 07. říjen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

„Takhle krásných srubů není tolik," chválí zástupce stavební firmy nápadité zadání majitelky. Renata strávila mnoho hodin na internetu promýšlením každého detailu domu. Výsledkem jejích snah o soulad s okolní přírodou je další soutěžní srub 3. kola Dřevostavba roku, který stojí za to si prohlédnout.

srubVždycky snila o vlastní roubence. Oblíbila si dřevěné stavby na horách a často jezdila k sestře, která si postavila srub. Inspirovala se u ní i obrázky na internetu, některé sruby s manželem navštívili – zajeli se podívat na Liptovskou Maru, kde stojí více než 20 srubů slovenské firmy Drevodom Rajec. Přední část domu převzali tam, řešení zadní části se jim líbilo na internetu u jednoho amerického srubu, střešní „volské oko" Renatě doporučila sestra, vzor kamenného krbu našla také na amerických webových stránkách... Výsledný projekt z posbíraných obrázků a fotek vytvořil architekt firmy Drevodom.

Dřevo hraje prim

srubRenata si od počátku přála celou stavbu ze dřeva, a tak jediná zděná příčka je v koupelně. Velké průměry kulatin (35 cm) zvolili spíš kvůli estetickému vyznění než pro jejich izolační funkci. Nejdůležitější bylo, jak bude dům vypadat.

Dřevěná okna srubZ kulatin poskládaný skelet svého domu poprvé viděli na firmě, když měli rozhodnout, kde budou zásuvky a rozvedená elektřina. Pak už se čekalo, až srub přivezou na místo. Smrkové dřevo ze Slovenska překládali do menších aut, která se lépe pohybují v terénu. Stavební firma měla obavy, že kamiony by se mezi borovicemi v lese nevytočily.

srubSamotná montáž proběhla velmi rychle, za 14 dní byl poskládán. Do stěny mezi klády se vložila izolace – v kulatině je drážka vyplněná paměťovými pásky připevněnými na textilii, uprostřed je izolační ovčí vlna. Další 3 roky pak trvalo, než srub dostal současnou podobu.

Stavba si řekne

srubSe stavební firmou byli spokojeni, pokud vznikl nějaký problém, byl rychle vyřešen. Majitelé získali stavbu i se střechou, některé práce si ale dodělávali sami. Například podbití z nesámovaných prken a podkrovní obklady z půlkuláčů. Tesaři se na nich hodně nadřeli, jak ale dřevo seschlo, začala prosvítat lesklá fólie izolace, zvlášť když tam zasvítí slunce. Pár dalších věcí by ještě udělali jinak, designově nevyšlo všechno úplně podle představ.

srubSrubová konstrukce si zatím sedla o 15cm. Balkon je vynesený na třech sloupech, pod nimiž sama majitelka povolovala aretační matky. Ze začátku měla z takové odpovědnosti strach, ale stavba si řekne, o kolik potřebuje spustit.

Samá práce

srubBěhem vysychání se ve dřevě objevují trhliny. Pár ran vyděsilo řemeslníky, když obkládali koupelnu nebo stavěli krb. K ukotvení krbu museli přizvat statika. Obrovské monstrum, celé z kamene, se muselo kámen po kameni nahoru vytáhnout po lešení nebo byli pracovníci zavěšeni na lanech.

srubSrub je vytápěn hlavně podlahovým topením, napojeným na zemní vrt, takže stačí při příjezdu otočit knoflíkem a za chvíli je poznat, že se tady topí. Pokud není velká zima, dům bohatě vyhřejí kachlová kamna na dřevo, která se naakumulují a kachle vydrží teplé až do rána.

srubVe srubu je pořád spousta práce - utírání prachu na kulatině, zejména když tam byli ještě zedníci a pak znovu, když kvetou borovice, Renata vlastnoručně dřevo i natírala, například zábradlí, které stavěli dodatečně. Odpočinku tu zatím moc nezažili, ale tráví zde každý víkend a časem se možná nastěhují nastálo.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Líbí se vám tento srub? Celý příběh a více fotografií naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro něj ve 3. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop