Srubový bungalov si nechali postavit na klíč i se zámky u dveří

Srubový bungalov si nechali postavit na klíč i se zámky u dveří

Helena Petáková | Úterý, 16. březen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Ať už si necháte postavit dům na klíč, či se zapojíte sami, když už se pro takové bydlení rozhodnete, víte toho nakonec o vlastnostech dřevostavby spoustu. Jiří a Libuše jsou výjimkou - ani si nebyli jisti, zda je jejich srub ze smrkových kulatin. Takové starosti přenechali staviteli, ale z výsledku jsou nadšeni.


Neustálé stěhování

Už naši rodiče objevili v kraji Novohradských hor houbařský ráj. Koupili tady zděnou chalupu, kterou ale při povodních v roce 2002 přes protrženou hráz protekla voda z rybníku. V domě se objevila plíseň a začal být cítit zatuchlinou, proto jsme se rozhodli ho opustit. Ve stejné vesnici jsme získali kus louky o velikosti 7000 m2, kam jsme nejprve přitáhli z naší firmy starý karavan a pár měsíců jsme v něm bydleli.

Postupně jsme koupili malou dřevěnou chatičku, pak větší a ještě větší, takové ty skládanky, co jsou během čtyř hodin postavené, jenže nemají žádnou tepelnou izolaci a už na podzim je v nich chladno. Manželka se navíc bojí bouřky, hledali jsme tedy něco bytelného.


Vzájemná důvěra s dodavatelem srubu

Dlouhá léta jsme toužili po srubu, a protože z Prahy jsme sem jezdili přes Tábor, jednou jsme se zastavili ve firmě Kanadské sruby Tábor. Natrefili jsme na stavitele Davida Javorského a tím bylo rozhodnuto. Při jednání o zakázce se u mnoha firem stává, že na vás vyrukují s požadavkem na dvoumiliónovou zálohu, a to jsem mu rovnou řekl, že nemám rád. Do ničeho nás netlačil, ale byl vstřícný.

Stavbu jsme rozplánovali na několik fází s tím, že vždy podškrtneme jednu a budeme pokračovat dál. Každá firma na takový postup nepřistoupí, ale pan Javorský s tím neměl problém. Důvodem našeho rozhodnutí bylo, že jsme nechtěli zastavit dosavadní styl života, ke kterému patří například cestování.

Přístup stavitele byl opravdu úžasný. V závěru jsem za ním také přišel, že teď malinko přibrzdíme, protože jsem potřeboval investovat se své firmě. Jednalo se jen o stavbu terasy, ale firma byla rozjetá a terasu měla téměř dokončenou. Zareagoval, že už se známe a nemám si s tím lámat hlavu, že zaplatíme později.

S manželkou jsme za roky společného života postavili v Praze dva domy a vždy jsme měli se stavebními firmami špatné zkušenosti. Nepřišly podle dohody nebo měnily ceny... Spolupracovat s panem Javorským byla opravdu radost. Když řekl, že začnou práci v pondělí v devět, začali, že bude hotová za čtrnáct dní, byla hotová. Z ceny nikdy neuhnul ani doprava, ani doleva.

Když jsme se rozhodli pro nějakou úpravu v domě, do druhého dne někdo přijel a splnil naše představy. Teď se tady jednou za čas zastaví, aby srub povolil. Mohl bych to udělat sám, ale montážní klíč jsem založil do zahradního domku. Těšíme se na jeho návštěvu, nakoupíme koblížky, které má rád, a žvaníme o rodině, dovolených..., takže vztah už máme postavený na této přátelské rovině.

srub-stit-srubu

Foto: Martin Zeman

srub

obr.: Stěny přízemního bungalovu jsou z obou stran pískované kukuřičným abrazivem. Exteriér je několikrát jemně nastříkán tenkovrstvou lazurou v barevném odstínu buk. Foto: Martin Zeman


Srubový bungalov na klíč

Se stavbou jsme se plně odevzdali do rukou odborníka. Věděli jsme jen, že si přejeme přízemní bungalov. Vybrali jsme si ze dvou předložených návrhů a ani jsme se nejeli podívat na Slovensko, kde se srub vyráběl. Stačily nám přes internet zaslané fotografie.

Zato už příjezd kamionu tady udělal pořádný rozruch. Sešla se celá vesnice, protože u železničních kolejí se nemohl vytočit a dřevo se muselo překládat. Na pozemek pak nastoupilo pět chlapů s palicemi a to byla radost se na ně dívat! Za dva dny měli hrubou stavbu hotovou. Pan Javorský sem postupně posílal další řemeslníky, protože naší podmínkou bylo, že bungalov dostaneme na klíč, i se zámky u dveří.

Za prvé kvůli záruce a také proto, že jsme s dřevostavbou neměli žádné zkušenosti. Nejenom my, ale ani místní řemeslníci. Stalo se nám, že šikovný truhlář ze sousední vesnice, který o srubech nic nevěděl, nám do interiéru vyrobil vestavěnou skříň. Po čase jsme přijeli a dveře skříně jsme našli prohnuté.

Vůbec jsme nevěděli, jak skříň dostaneme ven, až nás napadlo kout mírně vyzvednout heverem. Srub si sedá a s úsměvem říkáme, že tu možná za nějakou dobu polezeme po kolenou. Ale dobře se tady třeba „maluje" – stačí vzít mop nebo vysavač s kartáčem, přejedeme trámy a máme čisto. Stěny jsou z obou stran pískované kukuřičným abrazivem a zevnitř napuštěné včelím voskem, aby se povrch dobře udržoval.

srub-cely-srub

obr.: Dřevěná terasa z tropického dřeva Massaranduba, které má vyšší hustotu než dřevo z našich lesů, lépe odolá povětrnostním vlivům, případně škůdcům nebo plísním. Foto: Martin Zeman

srub-jezirko

obr.: Původní louka zvlášť za deštivého počasí bývala často podmáčená, proto na ní majitelé vybudovali dva přírodní rybníky na zadržení vody. Z jednoho se ale stal koníček. Ve zkultivovaném rybníku se prohánějí koi kapři i oblíbenec velký jeseter Maxmilián. Foto: Martin Zeman


V roli statika

Interiér srubu jsme si jen podle plánů představit nedokázali, a proto až v průběhu stavby jsme požadovali pár úprav. Vedle krbu měly být dveře do malé chodby, odkud by se vstupovalo do koupelny a dalších místností. Dali jsme ale raději přednost otevřenému obývacímu prostoru s jídelnou a kuchyní, abychom na sebe při běžném provozu v domě viděli. Nechali jsme proto odstranit dvě příčky. Manželka navrhla také panu Javorskému, zda by nebylo možné zrušit sloup, který podle plánů měl být uprostřed hlavní místnosti.

Dozvěděla se, že je dobrý statik, a na místo sloupu se nám vešla velká klec pro našeho amazoňana Pepu. Nad přízemím je jen izolační vata, žádný rošt, takže na dolní konstrukci není vyvíjena velká zátěž. Nadšeni jsme i z tepelných vlastností srubu. V zimě, když je venku na nule a vrátíme se třeba z dovolené, běží tady podlahové vytápění a přivítá nás příjemných sedmnáct stupňů.

Takže já mám připravený krb, abych jen škrtnul, a je to pohádka. Tady je teplo samo o sobě. Ve zděném domě při teplotě dvaceti stupňů nám byla zima, tady když máme dvacet, tak je krásně útulně. Při vyšší teplotě je přetopeno. Dřevěné stěny teplo nebaští.

My si to tady opravdu užíváme maximálně. Ta vůně, když sem přijdete, to je lahůdka! Dřevo voní nádherně. Už se nám sice skrz ně také prokousaly vosy, vybudovaly si hnízdo a my jsme si mysleli, že v domě srší elektřina. V rozích trámů nad terasou zase hnízdí ptáci. To jsou ale věci, které nám vůbec nevadí, naopak, patří k přírodě stejně jako náš srub. A když někam odjedeme, tak za chvíli kňouráme, že chceme zpátky.

srub-interier-obyvaci-pokoj

obr.: V interiéru jsou stěny ošetřené dřevitým olejem a včelím voskem, které napouští dřevo do hloubky a vytváří na dotek příjemný, hedvábně matný povrch. Zvýrazní kresbu dřeva a zachovají jeho přirozenou krásu. Foto: Martin Zeman

srub-interier-jidelni-stul

obr.: Lustry i některé doplňky jsou pořízené ve starožitnostech, největší litinový lustr čekal na využití v pražském sklep. Foto: Martin Zeman

srub-interier-kuchyne

obr.: Hráškově zelenkavá kuchyně ladí ke dřevu a zároveň s ním barevně nesplývá. Inspiraci našla majitelka v časopisech, šikovný truhlář pan Fencl ji vyrobil na zakázku, stejně jako ostatní nábytek a dveře z masivu. Foto: Martin Zeman

srub-interier-krb

Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

Rozhovor s majiteli je velice pozitivní a mne těší, že naši vzájemnou spolupráci takto hodnotí. Vše, o čem hovoří, je pravda, jen bych alespoň okrajově rád představil i druhou stranu spolupráce. Majitelé například vždy jednali slušně, a to i v případě, že měli nějaké drobné výhrady.

Vždy splnili veškeré dohodnuté termíny ohledně placení a nezasahovali do již dohodnutých rozpočtů, nikdy se nás nesnažili nijak obejít, na něčem nachytat nebo záměrně na banalitách snížit cenu apod. Stavbu si samozřejmě kontrolovali, ale neřešili nepodstatné detaily, které ke srubům zkrátka patří.

Zdá se to jako samozřejmost, ale bohužel tomu tak není. Někdy se najde i zákazník, který se snaží snížit všemožnými způsoby cenu stavby, a pak i nám, stavitelům, bere chuť pro něj něco dělat a snažit se odvést dílo na sto procent. Jiří a Libuše ve mě a mou firmu vložili svou plnou důvěru, a odvést práci dobře je pak mnohem větší závazek než nějaká smlouva. Dalo by se říci, že jsme tak dobří, jak je dobrý náš zákazník.

ing-david-javorsky-kanadske-sruby-tabor
Ing. David Javorský
Kanadské Sruby Tábor s.r.o.

srub-interier-loznice

obr.: Ložnice a pokojík pro vnučky, když přijedou na návštěvu. Zařízení celého interiéru trvalo pouhé tři měsíce. Foto: Martin Zeman

srub-interier-koupelna

obr.: Na obrázku je patrné, jak zděná stěna postupně zajíždí do dřevěných obložek, které se i s trámy vlivem sesychání dřeva pohybují dolů. S vybavením si majitelé příliš starostí nedělali – v časopise našli, co se jim líbí, a stavitel obklady, dlažbu i zařízení přivezl, dokonce za výhodnější cenu, přímo pod ruce řemeslníků. Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Spodní stavba: betonová základová deska
 • Stavební systém: srubová konstrukce
 • Krov: dřevěný – smrk
 • Střešní krytina: keramická taška Tondach
 • Vstupní dveře: dřevěné
 • Okna: dřevěná eurookna, profil IV 72
 • ZaskleníÍ: izolační dvojsklo
 • Podlahy: kombinace dlažby a dřeva
 • Topení: přímotopy, krb
 • Pozemek: 6450 m2
 • Zastavěná plocha: 91,2 m2
 • Obytná plocha: 66 m2 + 16 m2 terasa
 • Realizace: KANADSKÉ SRUBY TÁBOR s.r.o., www.sruby-tabor.cz

srub-pudorys


mail-ico-poptavka

Máte slabost pro sruby a zajímá vás více informací? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost KANADSKÉ SRUBY TÁBOR s.r.o. je dodavatelem srubových a roubených dřevostaveb z masivu. Realizuje jak rodinné domy, tak i rekreační a komerční objekty. Dodává stavby v rozsahu od základního skeletu až po stavbu na klíč. Součástí firemních služeb jsou i projekční práce zaměřené na dřevostavby.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

SaR 3-2014
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop