Časopis DŘEVO&stavby 6/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Dřevostavba on-line</small>

POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-line

a.janousek | Pátek, 05. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Představujeme další dům aktuálního kola soutěže Dřevostavba roku 2014.
Darina a Petr chtěli dům pro víkendový odpočinek na čerstvém vzduchu a připravit si bydlení „na důchod" se snadnou obsluhou a údržbou. Nejlépe jim z toho vyšla pasivní dřevostavba. Koupili pozemek s výhledem na Klokočské skály a vzhledem k chráněné krajinné oblasti, kde je striktně předepsána střecha, tvar domu i oken, neuvažovali o vlastním projektu.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-linePOJĎTE DÁL: Dřevostavba on-lineZajeli si prohlédnout pasivní typový dům společnosti Atrea v Koberovech a zjistili, že jim „Ká jednička" velikostí i dispozičně vyhovuje.

Zároveň dostali tip na stavitele s licenční smlouvou a cítili z něj nadšení pro práci. Nezklamali se a Daniel Petříček je teď navíc jejich soused a přítel.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-linePOJĎTE DÁL: Dřevostavba on-linePOJĎTE DÁL: Dřevostavba on-line
POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-lineDobrá rada nad zlato

Darina strávila hodiny na internetu a procházela odborná diskusní fóra. V diskusích podle ní většinou vystupují muži, kteří mají pasivní dřevostavbu jako hračku, prošpikovanou různými čidly, a hledají, v jakém provozu funguje ideálně.

Když řešili topení, nechala si spočítat, že se vzhledem k parametrům domu a faktu, že ho zatím obývají jen 3 dny v týdnu, rozhodli správně. Věřili, že pasivní dům drží teplo, je-li dobře postavený. Ke kamnům, která chtěli kvůli živému ohni, pořídili do podkroví jen přímotopy. V projektu měli teplovzdušné vytápění s radiátory, což se jevilo jako předimenzované.

Teď stačí zatopit v pátek, za 3 hodiny se teplota zvedne z 15° na 25°. Druhý den je teplo rovnoměrně rekuperací rozneseno po celém domě a vydrží do neděle. Přitápí jen v koupelnách, nebo když jsou tuhé mrazy. Přímotopový proud využívají i k ohřevu vody a přitom za elektřinu v dřevostavbě platí mnohem méně než v pražském bytě. Jen musí Darina myslet na to, jaká je zrovna sazba, když chce třeba zapnout troubu.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-lineČeho je moc...

Nechtěli mít doma výzkumný ústav ani laboratoř, nechystali se psát odborné články, či se na internetu předvádět, jak fungování pasivní dřevostavby rozumí.

Dům jim má především sloužit.
Jednou jim bude 70 a musí si ho proto udělat co nejjednodušší a nepřidělávat si starosti.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-linePři úvahách o tepelném čerpadlu či zemním zásobníku si spočítali návratnost a za 20 let nutnou další investici a prostě se jim to nevyplatí.

Někteří lidé podle nich chtějí kolem sebe všechny špičkové technologie a přitom nemají tolik času, aby jim věnovali potřebnou pozornost.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba on-lineA la stará kůlna

Chtěli světlý dům uvnitř i zvenku, a když už dřevostavba, ať je opravdu i na první pohled dřevěná. Modřínový obklad je ošetřený jenom bezbarvou lazurou bez UV filtru, takže vlivem slunce začne brzy chytat šedou patinu.

Zatímco Darině by asi nevadilo nechat modřín přirozeně stárnout, měnit barvu a časem mít dům a la stará kůlna, Petr říká, že za chvíli začnou natírat.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v aktuálním čísle 6/2014. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného a na ochutnávku aktuálního vydání.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop