Jejich pasivní dřevostavba v CHKO splňuje požadavky na snadnou obsluhu i údržbu

Jejich pasivní dřevostavba v CHKO splňuje požadavky na snadnou obsluhu i údržbu

Helena Petáková | Pátek, 28. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Poprvé navštívili Darina a Petr svůj budoucí pozemek snad v nejhorším možném období – šedivý únorový den bez sněhu, výhled na skály nic moc, na rozdíl od fotografie, pod kterou v nabídce realitní kanceláře stálo: Poslední pěkná místa v Českém ráji. Nakonec, když jim i úřednice chráněné krajinné oblasti potvrdila, že jde o jednu z nejlepších parcel v obci, pozemek koupili a teď si stejný pohled na Klokočské skály užívají přes okna vlastní dřevostavby. A nemohou se vynadívat.


Pasivní dřevostavba ideální i na důchod

Žijeme v samém centru Prahy a oba s manželem jsme dost pracovně vytíženi. Když si ale ve velkoměstě chcete vyjít ven do parku, musíte se obléknout a máte z toho půldenní výlet! Začali jsme čím dál víc tíhnout k přírodě, kde bychom mohli přes víkendy odpočívat v klidu a na čerstvém vzduchu, a možná nastal i čas připravit si takové bydlení „na důchod".

Někde v malé vesnici, abychom nemuseli docházet ze samoty několik kilometrů za lidmi, protože řídit auto jednou třeba nebudeme. Rozhodli jsme se, že si postavíme nový jednoduchý dům, se snadnou obsluhou a údržbou a z takové úvahy nám nejlépe vyšla pasivní dřevostavba.

V chráněné krajinné oblasti si nemůžete moc vymýšlet. Striktně vám předepíší pětačtyřicetistupňovou sedlovou střechu, obdélníkový tvar domu, tvar oken, ze které strany má být vstup..., takže jsme od počátku neuvažovali o vlastním projektu, ale zajeli jsme si prohlédnout pasivní typový dům společnosti Atrea v Koberovech.

Zjistili jsme, že nám její „Ká jednička" velikostí i dispozičně vyhovuje, a zároveň jsme dostali tip na stavitele, který má s touto firmou licenční smlouvu. Citem jsme poznali, že když někdo nadšeně mluví o své práci, tak ji neodbude. Nezklamali jsme se a Daniel Petříček je teď navíc i náš soused a přítel.

pasivni-drevostavba-dum-se-zahradou

Foto: Martin Zeman


"Modřínový obklad dřevostavby je ošetřen bezbarvou lazurou bez UV filtru, takže vlivem slunce bude časem chytat šedou patinu."


pasivni-drevostavba-posezeni

Foto: Martin Zeman


"Majitelé zatím nejsou jednotní v názoru, zda nechají dřevo přirozeně stárnout do podoby "a la stará kůlna", nebo zda už brzy začnou dům natírat."


pasivni-drevostavba-stit-domu

Foto: Martin Zeman


Dobrá rada nad zlato

Manžel rozhoduje o osudu světa a já o tom, co bude příští měsíc. Náš nový dům je proto ve velké míře mým dílem. Strávila jsem hodiny na internetu, procházela odborná diskusní fóra a občas jsem se v informacích i ztrácela, přestože mám technické vzdělání.

V diskusích většinou vystupují muži, kteří mají svou pasivní dřevostavbu jako hračku, prošpikovanou různými čidly, a hledají, v jakém provozu funguje ideálně. Když jsme váhali nad topením, vytipovala jsem si člověka, který působil zasvěceně, a zadala mu parametry našeho domu.

Spočítal mi, že vzhledem k jeho velikosti, prostupu tepla a faktu, že ho zatím obýváme jen tři dny v týdnu, jsme se rozhodli správně. Věřila jsem totiž, že pasivní dům drží teplo, když je dobře postavený. Proto jsme ke kamnům, která jsme chtěli kvůli živému ohni, pořídili do podkroví jen přímotopy, i když je elektřina drahá.

V projektu jsme měli navržené teplovzdušné vytápění s radiátory. Svůj názor, že původní návrh je předimenzovaný, jsem si tak přes internet potvrdila. Časem můžeme na střechu přidat solární panely. Teď nám ale opravdu stačí zatopit jen v pátek, za tři hodiny se teplota zvedne z nastavených patnácti stupňů na pětadvacet, druhý den je teplo rovnoměrně rekuperací roznesené po celém domě a vydrží až do neděle.

A to jsme měli co dělat, abychom sehnali kamna s nejmenším výkonem! Přitápíme jen v koupelnách, nebo když jsou tuhé mrazy. Přímotopový proud využíváme i k ohřevu vody a přitom za elektřinu v dřevostavbě platíme mnohem méně než v pražském bytě. V našem víkendovém domě také ráda a hodně vařím, jen musím myslet na to, jaká je zrovna sazba a jestli pro zapnutí trouby je vhodná doba.

pasivni-drevostavba-pohled-z-domu

obr.: K masivnímu bělenému dubu na podlahách patří i světlý odstín okenních rámů, které tak neruší ani zarámovaný obraz – výhled. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-jidelna

obr.: Barvy dřevěné podlahy, oken a venkovního obkladu nebylo jednoduché sladit. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-kuchyne

obr.: Po první představě kuchyně ve stylu a la Provence zvítězily jednoduché bíle lakované skříňky. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-kamna

obr.: Malá krbová kamna jsou po většinu roku dostatečným zdrojem vytápění celého domu. Foto: Martin Zeman


Čeho je moc...

Nechtěli jsme mít doma výzkumný ústav ani laboratoř, nebudeme psát odborné články, ani se na internetu předvádět, jak fungování pasivní dřevostavby rozumíme. Máme se čím bavit jinak a dům nám musí sloužit. Na svůj život se dívám s představou, že mi jednou bude sedmdesát a musím si ho proto udělat co nejjednodušší a nepřidělávat si starosti.

Nemám nic proti tomu, když si někdo koupí tepelné čerpadlo nebo zemní zásobník, ale když jsme si spočítali návratnost a za dvacet let nutnou další investici, nám se to prostě nevyplatí. Někteří lidé si zbytečně zatěžují život kvůli tomu, že chtějí kolem sebe všechny špičkové technologie a nemají tolik času, aby jim věnovali potřebnou pozornost.

Bez toho jste jen poučeným laikem a nemá cenu investovat velké peníze. Zvlášť když si v nich, stejně jako my, příliš nelibujete a ani ekonomicky pro vás nejsou rozumné. Dům je hotový a já „vypínám paměť". Na mnohé otázky, které jsem měla během stavby nastudované, dnes bych vám ani neodpověděla. Starám se o kuchyň a zahradu, údržba domu je v rukou manžela.

pasivni-drevostavba-loznice

obr.: Interiérem prostupuje příjemná jednoduchost v podobě světlých barev, hladkých ploch a čistých tvarů, přestože majitelka vnímá vzniklé kompromisy a dokáže si představit designově nápaditější části vybavení. Časem přibude knihovna, pracovní stůl a možná i nějaký další solitérní kousek. Na první místo ale stále staví účelnost a snadnou údržbu. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-koupelna

Foto: Martin Zeman

Komentář majitelů

Hodnota našeho domu je ve spojení s přírodou. Uvnitř voní dřevo, je ticho, v zimě tu něco kutíme a pozorujeme nádherné okolí přes okna, nebo i za psího počasí neváháme jít ven. V létě jen tak vyběhnu bosa na terasu, máme kam zajít na borůvky nebo vyjet na kole, ani se nám nechce vracet dovnitř. Nemohla bych žít na rovině – také každou návštěvu vezmeme na Klokočské skály, projde se a řekne: tady máte tak krásně! Jsme spokojení. Kdybychom nebyli, dům by vynikal svými zápornými stránkami. Náš pocit kontinuity ale znamená, že vše je v pořádku.

pasivni-drevostavba-pohled-z-dalky

Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Pokud investoři nechtějí utrácet za technologie, nejideálnějším řešením je zvolit stav, v jakém je tento pasivní dům. Výstavba proběhla bezchybně, je dobře zaizolovaný, má velké zisky ze sluníčka. Dobře postavené pasivní domy mají tak nízkou spotřebu energií, že jdou proti moderním technologiím. Spolupráce s investory proběhla perfektně. Paní Darina vždy přesně věděla, co chce, na rozdíl od zákazníků, kteří rozhodování nechají na staviteli a nakonec nemusí být spokojeni. Prostředí pro práci bylo příjemné a na kontroly stavby jsem nemusel ze své dřevostavby chodit daleko.

pasivni-drevostavba-parkovani

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Realizace: Domy Petříček (ATREA)
 • Velikost pozemku: 1668 m2
 • Zastavěná plocha: 120 m2
 • Užitná plocha: 122 m2
 • Stavební systém: dřevostavba s difuzně otevřenou konstrukcí
 • Tepelné izolace: dřevovláknité desky a zafoukávaná celulózová izolace Vatizol
 • Fasáda: palubky sibiřský modřín bezbarvý lak
 • Střecha: sedlová střecha skládaná krytina Eternit Dacora, plochá střecha s PVC fólií a vrstvou kačírku resp. extenzivním zeleným porostem
 • Okna: dřevěná otvíravá v kombinaci s fixními okny
 • Zasklení: izolační trojsklo
 • Podlahová krytina: pařená dubová prkna, dlažba
 • Vytápění: elektrické přímotopy, krbová kamna na dřevo, rekuperační jednotka s dohřevem
 • Skladba stěny směrem z interiéru: bílý nátěr, sádrokartonová deska 15 mm, instalační dutina 35 mm, parobrzdná deska 15 mm, zafoukávaná celulózová tepelná izolace 320 mm, dřevovláknitá deska 60 mm, dřevěný vodorovný rošt s větranou mezerou 25 mm, modřínový obklad z palubek 20mm
 • Celková tloušťka stěny: 490mm
 • Hodnota U: 0,12 W/m2K

pasivni-drevostavba-pudorysy

Vizuaizace: autorka článku

DaS 6-2014
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop