a.janousek | Pátek, 05. prosinec 2014 |

Představujeme další dům aktuálního kola soutěže Dřevostavba roku 2014.
Darina a Petr chtěli dům pro víkendový odpočinek na čerstvém vzduchu a připravit si bydlení „na důchod" se snadnou obsluhou a údržbou. Nejlépe jim z toho vyšla pasivní dřevostavba. Koupili pozemek s výhledem na Klokočské skály a vzhledem k chráněné krajinné oblasti, kde je striktně předepsána střecha, tvar domu i oken, neuvažovali o vlastním projektu.
Zajeli si prohlédnout pasivní typový dům společnosti Atrea v Koberovech a zjistili, že jim „Ká jednička" velikostí i dispozičně vyhovuje.
Zároveň dostali tip na stavitele s licenční smlouvou a cítili z něj nadšení pro práci. Nezklamali se a Daniel Petříček je teď navíc jejich soused a přítel.


Dobrá rada nad zlato
Darina strávila hodiny na internetu a procházela odborná diskusní fóra. V diskusích podle ní většinou vystupují muži, kteří mají pasivní dřevostavbu jako hračku, prošpikovanou různými čidly, a hledají, v jakém provozu funguje ideálně.
Když řešili topení, nechala si spočítat, že se vzhledem k parametrům domu a faktu, že ho zatím obývají jen 3 dny v týdnu, rozhodli správně. Věřili, že pasivní dům drží teplo, je-li dobře postavený. Ke kamnům, která chtěli kvůli živému ohni, pořídili do podkroví jen přímotopy. V projektu měli teplovzdušné vytápění s radiátory, což se jevilo jako předimenzované.
Teď stačí zatopit v pátek, za 3 hodiny se teplota zvedne z 15° na 25°. Druhý den je teplo rovnoměrně rekuperací rozneseno po celém domě a vydrží do neděle. Přitápí jen v koupelnách, nebo když jsou tuhé mrazy. Přímotopový proud využívají i k ohřevu vody a přitom za elektřinu v dřevostavbě platí mnohem méně než v pražském bytě. Jen musí Darina myslet na to, jaká je zrovna sazba, když chce třeba zapnout troubu.
Čeho je moc...
Nechtěli mít doma výzkumný ústav ani laboratoř, nechystali se psát odborné články, či se na internetu předvádět, jak fungování pasivní dřevostavby rozumí.
Dům jim má především sloužit. Jednou jim bude 70 a musí si ho proto udělat co nejjednodušší a nepřidělávat si starosti.
Při úvahách o tepelném čerpadlu či zemním zásobníku si spočítali návratnost a za 20 let nutnou další investici a prostě se jim to nevyplatí.
Někteří lidé podle nich chtějí kolem sebe všechny špičkové technologie a přitom nemají tolik času, aby jim věnovali potřebnou pozornost.
A la stará kůlna
Chtěli světlý dům uvnitř i zvenku, a když už dřevostavba, ať je opravdu i na první pohled dřevěná. Modřínový obklad je ošetřený jenom bezbarvou lazurou bez UV filtru, takže vlivem slunce začne brzy chytat šedou patinu.
Zatímco Darině by asi nevadilo nechat modřín přirozeně stárnout, měnit barvu a časem mít dům a la stará kůlna, Petr říká, že za chvíli začnou natírat.
Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman
Návštěvu najdete v aktuálním čísle 6/2014. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného a na ochutnávku aktuálního vydání.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Masivní dřevo, kámen a sklo vytvořily dokonalý domov na horách
Dobře umístěný pozemek, navíc na komunikační křižovatce. Dům se zadním traktem krytým lesem, s perfektní orientací ke světovým stranám a dobrými světelnými podmínkami. Čelní…
-
Jemnost, něžnost a elegance, to vše vystihuje dřevostavbu, která je zároveň i vzorovým domem
V sousedství rybníka obydleného čápy a volavkami, žlutě zářícího řepkového pole a louky poseté pampeliškami v kraji jménem Česká Kanada stojí stále ještě novotou vonící…
-
Martin a Simona: Čekali jsme, že to bude rychlé, ale až takhle? Bylo to fascinující
Život rodiny v dvougeneračním domě fungoval a měl v určitém čase své opodstatnění, nicméně mít bydlení podle vlastních představ o velikosti, která sedne potřebám současnosti, je…
-
Přáli si bydlení velikostně skromné, ale důkladně promyšlené. Pasivní dům jim vše splnil
Některé věci přicházejí bez plánů a záměrů, ale zato s tak silným impulzem, že nejdou přehlédnout nebo zpochybnit. Dřevostavba Denisy a Petra nevznikla z touhy postavit si dům, ale z…