Svou dřevostavbu si dopředu navrhli do nejmenších detailů, v průběhu čtyř měsíců se mohli stěhovat

Svou dřevostavbu si dopředu navrhli do nejmenších detailů, v průběhu čtyř měsíců se mohli stěhovat

Lucie Němcová | Úterý, 13. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Jiří a jeho žena od začátku věděli, co chtějí, a to bydlet za minimální náklady v domě bez bariér, zařízeném moderně, čistě, s důrazem na sklo a kov, s precizně rovnými stěnami a technologiemi pro komfort bydlení. Stačilo najít zkušeného dodavatele a překlopit vize do reality. A to se povedlo do nejmenších detailů, jak jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči...

Oba s manželkou již máme svoji zkušenost s životem ve zděném domě i s jeho realizací. Poučeni a s ujasněnými prioritami jsme šli vstříc novému bydlení, jehož srdcem měla být otevřená obývací část s kuchyní a terasou, žádné přehnaně velké prostory, obrovské haly a odizolované světy, kde kuchyně je někde za rohem, zbytečně velká vana nebo každoměsíční účty za energie. Chtěli jsme do budoucna pohodlné bydlení, které ovšem nebude náročné na provoz. Nemůžeme předvídat, zda budeme schopni pracovat a platit velké částky za spotřebu i v příštích letech. Myšlenka vlastní nezávislosti na centrálních zdrojích a velkých korporacích byla také více než příjemná.

sobestacny-dum-cely-dum-5

Foto: Martin Zeman

sobestacny-dum-cely-dum-4

obr.: Severní strana domu není v porovnání s jižní tolik prosklená, aby nedocházelo k tak velkým tepelným ztrátám. Foto: Martin Zeman


Odchylka úhlopříčky? 1,5 mm!

A tak jsme naše sny začali kreslit na papír. Dalo by se říci, že návrh domu postupně vznikal od šatny, která je pro nás naprostou nezbytností. Otevřený obývací prostor pochopitelně také. Pak se přidaly ještě další potřebné místnosti jako ložnice, pracovna, koupelna a technická místnost. Dispozice tedy vykrystalizovala celkem jasně.

Oba jsme technické typy a nadmíru dekorativní prvky zde opravdu nenajdete. Sklo a kov je naprosto naše krevní skupina. Přesnost a rovnost domu byl také jeden z argumentů, proč jsem vzal dřevostavby na milost. Původně jsem totiž patřil mezi typické zastánce cihlové klasiky s tvrzením, že si nebudu stavět dům, který mi sežerou myši a rozhrabou vrabci. Naštěstí jsem názor postupem času změnil.

Jako strojař jsem opravdu zatížený na precizní provedení a byl jsem naprosto fascinován, když jsem při kontrole stavby naměřil odchylku úhlopříčky v obývacím pokoji 1,5 milimetru! Jednotlivé stavební prvky jsou v dílně montovány na pneumatickém stole s takřka dokonalou rovinou, opatřeny veškerými foliemi, izolací, okny i omítkou. Na staveniště dorazí panely s klíčky v zámku balkonových dveří. Stačí pouze dokončit rohové spoje pomocí perlinky, lepidla a omítky. Prostor pro nepřesnosti je tedy opravdu minimální.

Rovnost je znát i v interiéru. Hladký povrch sádrovláknitých desek je ideální pro nasvícení LED diodami. Nevykouknou na vás typické nerovnosti klasické omítky a to si opravdu pochvalujeme. Pro někoho možná příliš sterilní, pro nás je ale právě takový interiér tím ideálním.

sobestacny-dum-cely-dum-1

obr.: Místní regulativy vyžadovaly valbovou nebo polovalbovou střechu. Kulantní řešení dvou posunutých pultových střech nakonec vyhovělo tomuto požadavku. Z čelního pohledu dům koresponduje s vesnicí a zároveň jsou splněny představy investorů. Foto: Martin Zeman

sobestacny-dum-cely-dum-2


ico-cena-domu

Zajímá vás cena této dřevostavby?
Jaké jsou náklady na její provoz?
Jak dlouho trvala výstavba?

Odpovědi na tyto a další otázky vám nejlépe zodpoví dodavatel toho domu.

Získat více informací

 

sobestacny-dum-terasa

obr.: Terasa je skvělým komunikačním prostorem a místem odpočinku, které lze využívat po celý rok. Příjemné závětří, krásný výhled a slunce po celý den díky jižní straně jsou zárukou příjemného spočinutí téměř v každém ročním období. Obývací pokoj je tak rázem jednou takový. Foto: Martin Zeman

sobestacny-dum-cely-dum3

Foto: Martin Zeman


Maximální kvalita dřevostavby v minimálním čase

Dalším silným argumentem byla rychlost realizace. Mezi kopnutím do země a nastěhováním uplynuly čtyři měsíce, a to včetně vyzrání základové desky, kdy nebylo možné na stavbě pracovat. Chtěli jsme mít celý proces pod kontrolou, a tak jsme počítali s tím, že na stavbě budeme denně. To ovšem znamenalo zkrátit celou výstavbu na minimum, protože pochopitelně máme svoji práci a nemohli jsme ji odložit na druhou kolej po dobu mnoha měsíců.

Oslovili jsme firmu MS Haus, která souhlasila s realizací individuálně navrženého domu, přestože jejím denním chlebem jsou stavby typové. A jak zpětně můžeme zhodnotit, udělali jsme velmi dobře. Sami jako podnikatelé máme své zaměstnance a jsme vnímaví k jejich nedostatkům. K našemu úžasu však nemůžeme říct na adresu řemeslníků jediné křivé slovo.

Je pravdou, že i my jsme přispěli k úspěšnému průběhu celé realizace – byli jsme neustále k dispozici a veškeré nejasnosti byly vyřešeny hned v zárodku. Vše bylo připraveno včas. Například v průběhu realizace základové desky jsme již měli objednanou kuchyni. Zaměstnancům firmy MS Haus však přesto patří náš obrovský dík.

sobestacny-dum-obytny-prostor

obr.: Vzdušný obytný prostor s kuchyní a přilehlou terasou je srdcem celého domu. Jednoduchý a čistý styl vnitřního zařízení je podle gusta obyvatel domu. Foto: Martin Zeman

sobestacny-dum-jidelni-cast

obr.: Kuchyně zohledňuje praktické zkušenosti z předchozího bydlení. Foto: Martin Zeman

sobestacny-dum-kuchyn-ostruvek

obr.: Centrem kuchyně je ostrůvek s varnou zónou, odkud je možné pohodlně komunikovat s partnerem nebo návštěvou v obývacím pokoji. Foto: Martin Zeman


Buďme stavbou ohleduplní k přírodě

Dům byl zamýšlen jako nízkoenergetický, přidali jsme ale na izolacích a nakonec jsme se, i díky kvalitním technologiím, přiblížili hodnotám pasivního domu. Ve velké míře využíváme energii ze slunce, máme vlastní studnu a obešli jsme se bez přípojky plynu. Zkrátka jsme do značné míry samostatně fungující jednotka.

Dům má také rekuperaci a klimatizační jednotku, které mají na starosti kvalitu a ohřev vzduchu. Klima v domě je perfektní, dokonce mi odezněly problémy s migrénami, které jsem v minulém bydlení mírnil neustálým větráním.

Oba máme vztah k přírodě. Snažíme se být s ní v souladu, třídit odpad a žít zdravě. V tomto domě jsme si zrealizovali naše sny i tím, že šetříme energie, nemusíme vyhazovat žárovky, máme 10 000 hodin světla v ledkách a úplně neprotáčíme teploměr energetickým společnostem.

sobestacny-dum-satna

obr.: Velká šatna přístupná z ložnice je nepostradatelným a funkčním úložným prostorem, se kterým majitelé domu počítali od samého začátku. Foto: Martin Zeman

sobestacny-dum-loznice

Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

Dům v Borku je jedním z domů naší produkce, kdy investor již na začátku věděl, jak by mělo celé dílo dopadnout. Vzhledem k jeho spokojenosti a celkovému velmi povedenému vzhledu atypického domu tuším, že se to povedlo. Zkušenosti obou manželů z předchozího bydlení nahrávaly promyšlené dispozici bez zbytečných chodeb a dalších těžko využitelných prostor. Orientace pozemku ke světovým stranám předurčila umístění obývacího pokoje spojeného s kuchyňským koutem.

Garáž, dílna a technické zázemí domu mělo polohu na pozemku také zcela jasnou. Zbylé místnosti jen vyplnily prostor v celkové hmotové představě o domě Jirky a Ivany. Stačilo pak tedy jen velmi málo „naší práce" k takto zdařilému a líbivému bydlení. Celkově je celá koncepce vydařená a v domě funguje vše jak má, vše na sebe navazuje a vše má své místo. Dům je ve všech aspektech promyšlený a splňuje stoprocentně všechny na začátku stanovené požadavky investorů.

Na závěr jistě důležité vyzdvihnout také technickou výbavu domu tvořenou vzduchotechnikou se zpětných získáváním tepla a klimatizací napojenou na fotovoltaickou elektrárnu, která v létě chladí a v zimě hřeje. Tento systém i třeba v jednodušší variantě se do budoucna pravděpodobně bude stávat standardem všech novostaveb s minimálním nákladem na provoz určených pro kvalitní a spokojené bydlení. Nezbývá než poděkovat investorům za jejich důvěru a popřát jim spokojené bydlení.

ing-jan-moravec-ms-haus
Ing. Jan Moravec
za společnost MS HAUS s.r.o.

sobestacny-dum-koupelna

obr.: Také koupelna respektuje požadavky na bezbariérovost a maximální funkčnost. Všechny zařizovací předměty jsou zavěšeny ve vzduchu, aby byl úklid podlahy snadný. Nenajdeme zde ani vanu, jen prostorný sprchový kout, který zároveň snižuje spotřebu vody. Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Dům Jiřího a jeho ženy mě příjemně překvapil nejen provedením, ale hlavně celkovou atmosférou a energií domu. Uvnitř byl krásně čerstvý vzduch, což bohužel na návštěvách nebývá pravidlem, a interiér byl vyladěn do nejmenších detailů. Zkrátka bylo znát, že obyvatelé domu mají zkušenosti, věděli, co chtějí a dokázali si celý proces ohlídat tak, aby výsledek přesně odpovídal jejich představám. Celá koncepce hospodaření s energiemi stavbě jen přidává na zajímavosti. Je vidět, že technologický pokrok nezastavíme a energie ze slunce vstupuje do hry stále významněji.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

sobestacny-dum-dilna

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1027 m2
 • Zastavěná plocha: 233,33 m2
 • Užitná plocha: 170,02 m2
 • Spodní stavba: železobetonová základová deska
 • Stavební systém: panelová dřevostavba
 • Tepelné izolace: minerální vata a polystyren
 • Fasáda: akrylátová jemnozrnná v kombinaci s plastickou omítkou
 • Střecha: pultová 2x proti sobě
 • Střešní krytina: Lindab Ideal šedá
 • Okna: plastová, profil Rehau zasklený trojsklem Ug=0,6
 • Podlahová krytina: vinyl v kombinaci s keramickou dlažbou
 • Vytápění: elektrické podlahové odporové v kombinaci VZT jednotkou se ZZT
 • Skladba stěny směrem dovnitř: akrylátová fasáda, lepidlo, armovací tkanina lepidlo, polystyren 160 mm, lepidlo, sádrovláknitá deska Fermacell 12,5, nosný rám z KVH 140 x 60 mm, vyplněný minerální vatou 140 mm, parozábrana
 • Celková tloušťka stěny: 330 mm
 • Hodnota U: 0,13 W/m2K
 • Realizace: MS HAUS s.r.o.

sobestacny-dum-pudorys


mail-ico-poptavka

Zaujal vás tento soběstačný dům a zajímá vás kolik by vás stál? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost MS HAUS s.r.o. je stavební a projekční firmou specializující se na dřevostavby s lehkou rámovou sendvičovou konstrukcí. Je členem Asociace dodavatelů montovaných domů a její stavby jsou certifikovány kromě platné legislativy také podle Dokumentu národní kvality. Na trhu je již od roku 1999 a za tuto dobu má za sebou stovky realizací v ČR i v zahraničí.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 3-2015

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop