Lucie Němcová | Úterý, 13. říjen 2020 |
Jiří a jeho žena od začátku věděli, co chtějí, a to bydlet za minimální náklady v domě bez bariér, zařízeném moderně, čistě, s důrazem na sklo a kov, s precizně rovnými stěnami a technologiemi pro komfort bydlení. Stačilo najít zkušeného dodavatele a překlopit vize do reality. A to se povedlo do nejmenších detailů, jak jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči...
Oba s manželkou již máme svoji zkušenost s životem ve zděném domě i s jeho realizací. Poučeni a s ujasněnými prioritami jsme šli vstříc novému bydlení, jehož srdcem měla být otevřená obývací část s kuchyní a terasou, žádné přehnaně velké prostory, obrovské haly a odizolované světy, kde kuchyně je někde za rohem, zbytečně velká vana nebo každoměsíční účty za energie. Chtěli jsme do budoucna pohodlné bydlení, které ovšem nebude náročné na provoz. Nemůžeme předvídat, zda budeme schopni pracovat a platit velké částky za spotřebu i v příštích letech. Myšlenka vlastní nezávislosti na centrálních zdrojích a velkých korporacích byla také více než příjemná.
Foto: Martin Zeman
obr.: Severní strana domu není v porovnání s jižní tolik prosklená, aby nedocházelo k tak velkým tepelným ztrátám. Foto: Martin Zeman
Odchylka úhlopříčky? 1,5 mm!
A tak jsme naše sny začali kreslit na papír. Dalo by se říci, že návrh domu postupně vznikal od šatny, která je pro nás naprostou nezbytností. Otevřený obývací prostor pochopitelně také. Pak se přidaly ještě další potřebné místnosti jako ložnice, pracovna, koupelna a technická místnost. Dispozice tedy vykrystalizovala celkem jasně.
Oba jsme technické typy a nadmíru dekorativní prvky zde opravdu nenajdete. Sklo a kov je naprosto naše krevní skupina. Přesnost a rovnost domu byl také jeden z argumentů, proč jsem vzal dřevostavby na milost. Původně jsem totiž patřil mezi typické zastánce cihlové klasiky s tvrzením, že si nebudu stavět dům, který mi sežerou myši a rozhrabou vrabci. Naštěstí jsem názor postupem času změnil.
Jako strojař jsem opravdu zatížený na precizní provedení a byl jsem naprosto fascinován, když jsem při kontrole stavby naměřil odchylku úhlopříčky v obývacím pokoji 1,5 milimetru! Jednotlivé stavební prvky jsou v dílně montovány na pneumatickém stole s takřka dokonalou rovinou, opatřeny veškerými foliemi, izolací, okny i omítkou. Na staveniště dorazí panely s klíčky v zámku balkonových dveří. Stačí pouze dokončit rohové spoje pomocí perlinky, lepidla a omítky. Prostor pro nepřesnosti je tedy opravdu minimální.
Rovnost je znát i v interiéru. Hladký povrch sádrovláknitých desek je ideální pro nasvícení LED diodami. Nevykouknou na vás typické nerovnosti klasické omítky a to si opravdu pochvalujeme. Pro někoho možná příliš sterilní, pro nás je ale právě takový interiér tím ideálním.
obr.: Místní regulativy vyžadovaly valbovou nebo polovalbovou střechu. Kulantní řešení dvou posunutých pultových střech nakonec vyhovělo tomuto požadavku. Z čelního pohledu dům koresponduje s vesnicí a zároveň jsou splněny představy investorů. Foto: Martin Zeman
Odpovědi na tyto a další otázky vám nejlépe zodpoví dodavatel toho domu.
Získat více informací
obr.: Terasa je skvělým komunikačním prostorem a místem odpočinku, které lze využívat po celý rok. Příjemné závětří, krásný výhled a slunce po celý den díky jižní straně jsou zárukou příjemného spočinutí téměř v každém ročním období. Obývací pokoj je tak rázem jednou takový. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Maximální kvalita dřevostavby v minimálním čase
Dalším silným argumentem byla rychlost realizace. Mezi kopnutím do země a nastěhováním uplynuly čtyři měsíce, a to včetně vyzrání základové desky, kdy nebylo možné na stavbě pracovat. Chtěli jsme mít celý proces pod kontrolou, a tak jsme počítali s tím, že na stavbě budeme denně. To ovšem znamenalo zkrátit celou výstavbu na minimum, protože pochopitelně máme svoji práci a nemohli jsme ji odložit na druhou kolej po dobu mnoha měsíců.
Oslovili jsme firmu MS Haus, která souhlasila s realizací individuálně navrženého domu, přestože jejím denním chlebem jsou stavby typové. A jak zpětně můžeme zhodnotit, udělali jsme velmi dobře. Sami jako podnikatelé máme své zaměstnance a jsme vnímaví k jejich nedostatkům. K našemu úžasu však nemůžeme říct na adresu řemeslníků jediné křivé slovo.
Je pravdou, že i my jsme přispěli k úspěšnému průběhu celé realizace – byli jsme neustále k dispozici a veškeré nejasnosti byly vyřešeny hned v zárodku. Vše bylo připraveno včas. Například v průběhu realizace základové desky jsme již měli objednanou kuchyni. Zaměstnancům firmy MS Haus však přesto patří náš obrovský dík.
obr.: Vzdušný obytný prostor s kuchyní a přilehlou terasou je srdcem celého domu. Jednoduchý a čistý styl vnitřního zařízení je podle gusta obyvatel domu. Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyně zohledňuje praktické zkušenosti z předchozího bydlení. Foto: Martin Zeman
obr.: Centrem kuchyně je ostrůvek s varnou zónou, odkud je možné pohodlně komunikovat s partnerem nebo návštěvou v obývacím pokoji. Foto: Martin Zeman
Buďme stavbou ohleduplní k přírodě
Dům byl zamýšlen jako nízkoenergetický, přidali jsme ale na izolacích a nakonec jsme se, i díky kvalitním technologiím, přiblížili hodnotám pasivního domu. Ve velké míře využíváme energii ze slunce, máme vlastní studnu a obešli jsme se bez přípojky plynu. Zkrátka jsme do značné míry samostatně fungující jednotka.
Dům má také rekuperaci a klimatizační jednotku, které mají na starosti kvalitu a ohřev vzduchu. Klima v domě je perfektní, dokonce mi odezněly problémy s migrénami, které jsem v minulém bydlení mírnil neustálým větráním.
Oba máme vztah k přírodě. Snažíme se být s ní v souladu, třídit odpad a žít zdravě. V tomto domě jsme si zrealizovali naše sny i tím, že šetříme energie, nemusíme vyhazovat žárovky, máme 10 000 hodin světla v ledkách a úplně neprotáčíme teploměr energetickým společnostem.
obr.: Velká šatna přístupná z ložnice je nepostradatelným a funkčním úložným prostorem, se kterým majitelé domu počítali od samého začátku. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
Dům v Borku je jedním z domů naší produkce, kdy investor již na začátku věděl, jak by mělo celé dílo dopadnout. Vzhledem k jeho spokojenosti a celkovému velmi povedenému vzhledu atypického domu tuším, že se to povedlo. Zkušenosti obou manželů z předchozího bydlení nahrávaly promyšlené dispozici bez zbytečných chodeb a dalších těžko využitelných prostor. Orientace pozemku ke světovým stranám předurčila umístění obývacího pokoje spojeného s kuchyňským koutem.
Garáž, dílna a technické zázemí domu mělo polohu na pozemku také zcela jasnou. Zbylé místnosti jen vyplnily prostor v celkové hmotové představě o domě Jirky a Ivany. Stačilo pak tedy jen velmi málo „naší práce" k takto zdařilému a líbivému bydlení. Celkově je celá koncepce vydařená a v domě funguje vše jak má, vše na sebe navazuje a vše má své místo. Dům je ve všech aspektech promyšlený a splňuje stoprocentně všechny na začátku stanovené požadavky investorů.
Na závěr jistě důležité vyzdvihnout také technickou výbavu domu tvořenou vzduchotechnikou se zpětných získáváním tepla a klimatizací napojenou na fotovoltaickou elektrárnu, která v létě chladí a v zimě hřeje. Tento systém i třeba v jednodušší variantě se do budoucna pravděpodobně bude stávat standardem všech novostaveb s minimálním nákladem na provoz určených pro kvalitní a spokojené bydlení. Nezbývá než poděkovat investorům za jejich důvěru a popřát jim spokojené bydlení.
Ing. Jan Moravec
za společnost MS HAUS s.r.o.
obr.: Také koupelna respektuje požadavky na bezbariérovost a maximální funkčnost. Všechny zařizovací předměty jsou zavěšeny ve vzduchu, aby byl úklid podlahy snadný. Nenajdeme zde ani vanu, jen prostorný sprchový kout, který zároveň snižuje spotřebu vody. Foto: Martin Zeman
Komentář redaktorky
Dům Jiřího a jeho ženy mě příjemně překvapil nejen provedením, ale hlavně celkovou atmosférou a energií domu. Uvnitř byl krásně čerstvý vzduch, což bohužel na návštěvách nebývá pravidlem, a interiér byl vyladěn do nejmenších detailů. Zkrátka bylo znát, že obyvatelé domu mají zkušenosti, věděli, co chtějí a dokázali si celý proces ohlídat tak, aby výsledek přesně odpovídal jejich představám. Celá koncepce hospodaření s energiemi stavbě jen přidává na zajímavosti. Je vidět, že technologický pokrok nezastavíme a energie ze slunce vstupuje do hry stále významněji.
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Velikost pozemku: 1027 m2
- Zastavěná plocha: 233,33 m2
- Užitná plocha: 170,02 m2
- Spodní stavba: železobetonová základová deska
- Stavební systém: panelová dřevostavba
- Tepelné izolace: minerální vata a polystyren
- Fasáda: akrylátová jemnozrnná v kombinaci s plastickou omítkou
- Střecha: pultová 2x proti sobě
- Střešní krytina: Lindab Ideal šedá
- Okna: plastová, profil Rehau zasklený trojsklem Ug=0,6
- Podlahová krytina: vinyl v kombinaci s keramickou dlažbou
- Vytápění: elektrické podlahové odporové v kombinaci VZT jednotkou se ZZT
- Skladba stěny směrem dovnitř: akrylátová fasáda, lepidlo, armovací tkanina lepidlo, polystyren 160 mm, lepidlo, sádrovláknitá deska Fermacell 12,5, nosný rám z KVH 140 x 60 mm, vyplněný minerální vatou 140 mm, parozábrana
- Celková tloušťka stěny: 330 mm
- Hodnota U: 0,13 W/m2K
- Realizace: MS HAUS s.r.o.
Zaujal vás tento soběstačný dům a zajímá vás kolik by vás stál? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost MS HAUS s.r.o. je stavební a projekční firmou specializující se na dřevostavby s lehkou rámovou sendvičovou konstrukcí. Je členem Asociace dodavatelů montovaných domů a její stavby jsou certifikovány kromě platné legislativy také podle Dokumentu národní kvality. Na trhu je již od roku 1999 a za tuto dobu má za sebou stovky realizací v ČR i v zahraničí.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Zažijte dokonalý relax v podhůří Jeseníků v jedinečných srubech
Když jsem přijížděla do oblasti Šumperska, musela jsem zpomalit. Nádherná, bujná a pestrá příroda mě neustále nutila vyhlížet z okénka a nechtěla jsem dopadnout jako pan doktor,…
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…