Ke stavbě domu z masivního dřeva přivedla Martina s Brigitte vlastně náhoda

Ke stavbě domu z masivního dřeva přivedla Martina s Brigitte vlastně náhoda

Michal Babor | Pondělí, 08. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Dobře tomu, kdo se může cítit doma jako na dovolené! Martin a Brigitte už dokonce vůbec netouží po dovolené, protože ve svém novém domě s velkým koupacím jezírkem, rozlehlou zahradou a výhledem na německé pohoří Odenwald mají veškerý luxus, který jiným přináší dovolená. Pojďte s námi nahlédnout k našim západním sousedům do domu, který si jeho majitelé vybrali vlastně náhodou.


Dřevo jako přírodní materiál nás nadchlo

Díky mnoha příjemným vychytávkám, jako je třeba centrální elektronické ovládání světla, proudu a žaluzií prostřednictvím mobilního telefonu a prostorným, exkluzivně zařízeným místnostem je jim doma příjemněji než v hotelu.

Pro radost mají také koupací jezírko, které nevyžaduje žádnou údržbu, protože jeho čištění zajišťují rostliny. „V hotelu bychom asi postrádali jemnou vůni borovic a příjemnou atmosféru, kterou vyzařují masivní dřevěné stěny," říká Brigitte.

Ke stavbě domu z masivního dřeva přivedla manžele vlastně náhoda. Byli jsme se porozhlédnout v centru vzorových domů, aniž bychom měli jasnou představu o tom, jak by měl náš nový dům vypadat," vzpomíná Martin.

„Když jsme vstoupili do jednoho srubového domu, nadchlo nás vnitřní prostředí a zvláštní klima uvnitř. Začali jsme studovat internet a odborné časopisy, až jsme v jednom z nich narazili na tento dům. Zaujal nás moderním, jednoduchým vzhledem a hladkými stěnami. Dřevo jako přírodní stavební materiál nás nadchlo, ale srub z kulatiny by byl příliš rustikální pro pozemek, který jsme měli k dispozici," doplňuje ho Brigitte.

„Chtěli jsme čistě přírodní dům bez dodatečné izolace, proto jsme zvolili skandinávskou borovici o tloušťce 27 cm a prefabrikovanou výrobu, která zaručuje vzduchotěsnost a už si nesedá."

drevostavba-zadni-cast-domu

obr.: Zděný suterén je plnohodnotným obytným podlažím, slouží dvěma synům majitelů. Do zahrady ústí dvě velká okna, každé z jedné garsoniéry. Foto: Fullwood

drevostavba-uvodni-foto

drevostavba-prijezdova-cesta

obr.: Při pohledu z ulice působí dům vcelku nenápadně, možná i díky malé výšce hřebene a poměrně ohutné valbové střeše. Foto: Fullwood


Architekt plánuje dřevaři vyrábějí

S jasnými představami a mnoha přáními navštívili manželé architekta, který jim dům navrhl: ve tvaru písmene L, s velkorysou valbovou střechou a podsklepením, horizontálně i vertikálně otevřený interiér a s ložnicemi oddělenými od společných částí domu.

S ohledem na stáří je celý dům plánován jako bezbariérový a všechny dveře jsou dostatečně široké na to, aby jimi projel i invalidní vozík.

„S projektem jsme navštívili firmu Fullwood, která nám dům vyrobila tak, abych ho mohl sám s rodinou a přáteli smontovat, samozřejmě pod odborným dohledem firmy. Moc mě to bavilo a klidně bych si to zopakoval," tvrdí Martin a není důvod mu nevěřit.

Pečlivě bylo třeba plánovat veškeré rozvody elektřiny a umístění zásuvek a spotřebičů, protože kanály pro rozvod elektřiny se do jednotlivých trámů vytvářejí už při výrobě, dodatečně by se musely kabely táhnout už jen po stěnách, což by nebylo ani pěkné, ani bezpečné.

Během sedmi dnů byla montáž dokončena, začalo se s interiérovými úpravami a pokládáním střešní krytiny. „Kromě montáže střechy a instalace oken jsme zvládli všechno sami nebo s pomocí lokálních řemeslníků, dokonce bez jakéhokoliv zpoždění. Den poté, co pokrývači položili poslední tašku, začalo hustě sněžit. Dodnes to považuju za dar z nebes," usmívá se Martin.

drevostavba-interier-chodba

drevostavba-obytny-prostor


"Prostor nad obývacím pokojem a ložnicí je otevřen až k hřebeni, nad zbytkem přízemí je otevřená galerie, sloužící částečně jako skladovací prostor."


drevostavba-interier-sedacka-obyvaci-pokoj

obr.: V obývacím pokoji je prostor otevřen až ke střešnímu hřebeni. Díky tomu je vzdušný, působí velkoryse a nikdo nemůže mít pocit stísněnosti, který může někdy masivní dřevo použité v nadměrné míře vyvolat. Foto: Fullwood

drevostavba-interier-rozdeleni-pricek

drevostavba-interier.krbova-kamna


drevostavba-roku-ico

Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

drevostavba-interier-jidelna

obr.: Kávovar je vestavěný do skříňky s dalšími baristickými potřebami a přístupný z vnější strany kuchyně. Foto: Fullwood

drevostavba-interier-detail-kuchyn

obr.: Kuchyně už je plnohodnotně zastřešena a přestože není od obytného prostoru oddělena ani polopříčkou, působí uzavřeně a útulně. Původně uvažovala Brigitte o bílém lakovaném kuchyňském nábytku, nakonec se ale nechala přesvědčit svými syny a zvolila jádrový buk. Foto: Fullwood

drevostavba-kuchyn


Teplota v masivní dřevostavbě

Aby tolik dřeva v interiéru nepůsobilo stísněným dojmem, zůstal strop v obytném prostoru a v ložnici otevřený až ke střešnímu hřebeni. Nad ostatními prostory v domě se rozpíná trámový strop s ochozem a galerií sloužící jako sklad. Z obývacího pokoje se tak otevírá impozantní pohled na konstrukci střechy.

Několik dělicích příček nese světlou omítku, která doplňuje přírodní, světlé borovicové stěny jemnými zemitými barvami. Příčky lze navíc snadno demontovat a přemístit, když by bylo třeba interiér prostorově přeuspořádat.

Hlavním médiem vytápějícím dům je plyn, hojně doplňovaný obestavěnou krbovou vložkou s výměníkem. Krb dokáže v přechodných obdobích roku dům bez problému vyhřát a zároveň připravit i zajímavou podívanou při pohledu do plamenů.

„V zimě profitujeme nejen z dobře izolujících celodřevěných obvodových stěn, ale také z pocitově vyšší teploty, kterou krb dokáže vytvořit," vypráví Martin.

Ačkoliv dům splňuje předepsané požadavky na energetické úspory, hodnoty součinitele prostupu tepla má mnohem vyšší než stavby z jiných materiálů. Skutečná potřeba energie na vytápění se však pohybuje třicet až čtyřicet procent pod teoreticky vypočítanou hodnotou, právě kvůli pocitové teplotě.

V masivních dřevostavbách vnímáme teplotu většinou o dva až tři stupně vyšší, než jaká ve skutečnosti je. Také povrchová teplota dřeva je relativně vysoká, protože ho nikdy nevnímáme jako studené.

drevostavba-interier-loznice

obr.: Šatna není v samostatné místnosti, od ložnice je oddělena vysokou šatní skříní. Skleněné dveře vpravo vedou do prostorné rodičovské koupelny. Za polopříčkou vlevo je toaleta, vpravo jsou dveře vedoucí do chodby k vedlejšímu vchodu do domu. Foto: Fullwood

drevostavba-interier-koupelna

drevostavba-interier-koupelna-tapeta

Majitelé dřevostavby doporučují

 • kromě hlavního ještě vedlejší vchod do domu – ideálně napojený na garážové stání, aby bylo možné například nákupy do domu přemístit za deště suchou cestou
 • přímý přístup z ložnice na terasu a k jezírku – letní skok do vody rovnou z postele je nejlepším probuzením
 • šatnu napojenou na ložnici a spojenou s koupelnou (průchod malými dveřmi)
 • prostornou spíž spojenou s kuchyní praktickými posuvnými dveřmi
 • nátěr vnitřních dřevěných stěn ochranným nátěrem s bílým pigmentem, který zajistí barevnou stálost stěn, malinko je projasní a zachová jejich texturu

drevostavba-majitele

 


Technické parametry

 • Spodní stavba: zděný suterén
 • Stavební systém: roubená konstrukce, skandinávská borovice, čtyři slepené lamely, výsledná tloušťka 27 cm, U = 1,18 W/m2K
 • Krov: dřevěný, smrk
 • Střešní krytina: pálená taška
 • Vstupní dveře: dřevěné
 • Okna: dřevěná, U = 1,15 W/m2K
 • Podlahy: keramická dlažba, v ložnici plovoucí dřevěná
 • Topení: plynový kotel – podlahové topení, krbová vložka s výměníkem pro přípravu teplé vody a napojeným na podlahové vytápění
 • Zastavěná plocha: 281,1 m2
 • Obytná plocha: 241 m2 (bez suterénu)
 • Realizace: LK-Fertigbau GmbH, www.fullwood.de
SaR 3-2015
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop