Časopis sruby&roubenky 3/2015
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Tři stupně k dobru</small>

POJĎTE DÁL: Tři stupně k dobru

Michal Babor | Pondělí, 17. srpen 2015 |

Dobře tomu, kdo se může cítit doma jako na dovolené! Martin a Brigitte už dokonce vůbec netouží po dovolené, protože ve svém novém domě s velkým koupacím jezírkem, rozlehlou zahradou a výhledem na německé pohoří Odenwald mají veškerý luxus, který jiným přináší dovolená. Pojďte s námi nahlédnout k našim západním sousedům do domu, který si jeho majitelé vybrali vlastně náhodou.

Díky mnoha příjemným vychytávkám, jako je třeba centrální elektronické ovládání světla, proudu a žaluzií prostřednictvím mobilního telefonu a prostorným, exkluzivně zařízeným místnostem je jim doma příjemněji než v hotelu. Pro radost mají také koupací jezírko, které nevyžaduje žádnou údržbu, protože jeho čištění zajišťují rostlin. „V hotelu bychom asi postrádali jemnou vůni borovic a příjemnou atmosféru, kterou vyzařují masivní dřevěné stěny," říká Brigitte.

140531 FW Odenwaldblick 003140531 FW Odenwaldblick 005140531 FW Odenwaldblick 032

 

Ke stavbě domu z masivního dřeva přivedla manžele vlastně náhoda. „Byli jsme se porozhlédnout v centru vzorových domů, aniž bychom měli jasnou představu o tom, jak by měl náš nový dům vypadat," vzpomíná Martin. „Když jsme vstoupili do jednoho srubového domu, nadchlo nás vnitřní prostředí a zvláštní klima uvnitř. Začali jsme studovat internet a odborné časopisy, až jsme v jednom z nich narazili na tento dům. Zaujal nás moderním, jednoduchým vzhledem a hladkými stěnami. Dřevo jako přírodní stavební materiál nás nadchlo, ale srub z kulatiny by byl příliš rustikální pro pozemek, který jsme měli k dispozici," doplňuje ho Brigitte. „Chtěli jsme čistě přírodní dům bez dodatečné izolace, proto jsme zvolili skandinávskou borovici o tloušťce 27 cm a prefabrikovanou výrobu, která zaručuje vzduchotěsnost a už si nesedá."

Plánuje architekt, vyrábějí dřevaři

S jasnými představami a mnoha přáními navštívili manželé architekta, který jim dům navrhl: ve tvaru písmene L, s velkorysou valbovou střechou a podsklepením, horizontálně i vertikálně otevřený interiér a s ložnicemi oddělenými od společných částí domu. S ohledem na stáří je celý dům plánován jako bezbariérový a všechny dveře jsou dostatečně široké na to, aby jimi projel i invalidní vozík. „S projektem jsme navštívili firmu Fullwood, která nám dům vyrobila tak, abych ho mohl sám s rodinou a přáteli smontovat, samozřejmě pod odborným dohledem firmy. Moc mě to bavilo a klidně bych si to zopakoval," tvrdí Martin a není důvod mu nevěřit.

140531 FW Odenwaldblick 012140531 FW Odenwaldblick 013140531 FW Odenwaldblick 017

 

Pečlivě bylo třeba plánovat veškeré rozvody elektřiny a umístění zásuvek a spotřebičů, protože kanály pro rozvod elektřiny se do jednotlivých trámů vytvářejí už při výrobě, dodatečně by se musely kabely táhnout už jen po stěnách, což by nebylo ani pěkné, ani bezpečné.

                   Majitelé domu doporučují:

 • kromě hlavního ještě vedlejší vchod do domu – ideálně napojený na garážové stání, aby bylo možné například nákupy do domu přemístit za deště suchou cestou
 • přímý přístup z ložnice na terasu a k jezírku – letní skok do vody rovnou z postele je nejlepším probuzením
 • šatnu napojenou na ložnici a spojenou s koupelnou (průchod malými dveřmi)
 • prostornou spíž spojenou s kuchyní praktickými posuvnými dveřmi
 • nátěr vnitřních dřevěných stěn ochranným nátěrem s bílým pigmentem, který zajistí barevnou stálost stěn, malinko je projasní a zachová jejich texturu

Během sedmi dnů byla montáž dokončena, začalo se s interiérovými úpravami a pokládáním střešní krytiny. „Kromě montáže střechy a instalace oken jsme zvládli všechno sami nebo s pomocí lokálních řemeslníků, dokonce bez jakéhokoliv zpoždění. Den poté, co pokrývači položili poslední tašku, začalo hustě sněžit. Dodnes to považuju za dar z nebes," usmívá se Martin.

140531 FW Odenwaldblick 015140531 FW Odenwaldblick 018140531 FW Odenwaldblick 020

Praxe o třetinu lepší než teorie

Aby tolik dřeva v interiéru nepůsobilo stísněným dojmem, zůstal strop v obytném prostoru a v ložnici otevřený až ke střešnímu hřebeni. Nad ostatními prostory v domě se rozpíná trámový strop s ochozem a galerií sloužící jako sklad. Z obývacího pokoje se tak otevírá impozantní pohled na konstrukci střechy.

Několik dělicích příček nese světlou omítku, která doplňuje přírodní, světlé borovicové stěny jemnými zemitými barvami. Příčky lze navíc snadno demontovat a přemístit, když by bylo třeba interiér prostorově přeuspořádat.

140531 FW Odenwaldblick 022140531 FW Odenwaldblick 024140531 FW Odenwaldblick 025

 

Hlavním médiem vytápějícím dům je plyn, hojně doplňovaný obestavěnou krbovou vložkou s výměníkem. Krb dokáže v přechodných obdobích roku dům bez problému vyhřát a zároveň připravit i zajímavou podívanou při pohledu do plamenů. „V zimě profitujeme nejen z dobře izolujících celodřevěných obvodových stěn, ale také z pocitově vyšší teploty, kterou krb dokáže vytvořit," vypráví Martin.

140531 FW Odenwaldblick 027Ačkoliv dům splňuje předepsané požadavky na energetické úspory, hodnoty součinitele prostupu tepla má mnohem vyšší než stavby z jiných materiálů. Skutečná potřeba energie na vytápění se však pohybuje třicet až čtyřicet procent pod teoreticky vypočítanou hodnotou, právě kvůli pocitové teplotě – v masivních dřevostavbách vnímáme teplotu většinou o dva až tři stupně vyšší, než jaká ve skutečnosti je. Také povrchová teplota dřeva je relativně vysoká, protože ho nikdy nevnímáme jako studené.

 

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

 • FORUM DŘEVOSTAVBY 2019
  28. 11. 2019 - 29. 11. 2019
  / Kongresové centrum Jezerka, Ústupky 278, 538 07 Seč /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?