Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
POJĎTE DÁL: <small>Tisíc metrů nad mořem</small>

POJĎTE DÁL: Tisíc metrů nad mořem

Dagmar Šimonová | Středa, 14. říjen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Nejen dobrý architektonický návrh, propracovaný a promyšlený projekt a schopná realizační firma, ale i krásné místo, které má své nezaměnitelné kouzlo. Pojďte s námi nahlédnout do Ladislavova víkendového domu, kde jsme měli možnost pár hodin posedět v příjemné společnosti s výhledem na samý vrcholek naší nejvyšší hory…

Bydlíme v Praze, pro trávení pohodového volna jsme si chtěli vybudovat chatu v horách. Stěžejním požadavkem pro nás byl především prostorný pozemek, kde by se mohly děti vyřádit a odkud by to bylo kousek do lesa na borůvky a houby, výlety na kole, túry, ale i nějakou tu lyžovačku. A povedlo se to opravdu do puntíku – děti v zimě mohou na sáňkách vyjet až z obýváku, a přestože jsme v poloze nad tisíc nadmořským metrů, hub i borůvek je všude kolem požehnaně. A sportovní vyžití? Sjezdovku máme kousek od chalupy a přímo z kuchyně se díváme na vrchol Sněžky.

Komplikace se stavebním povolením

Přestože byla parcela zasíťovaná a v územním plánu označená jako stavební pozemek, dostat stavební povolení byl běh na opravdu dlouhou trať. Protože jsme v první zóně KRNAPu, architekti ze studia ADR vycházeli při návrhu z architektury jimi navržené chaty Tereza, která leží v sousedním údolí, takže s tvarem domu skutečně žádný problém nenastal.

030405

 

Než se ale podařilo nashromáždit všechny náležitosti a vyjádření od všech dotčených orgánů, uplynuly neuvěřitelné tři roky. Chápu ochranu přírody, souhlasím s ní, ale všechno má své meze a mělo by se to řídit jasnými pravidly. Čekal bych, že pokud je už parcela pro stavbu přímo určena, není co rozhodovat. Proto varuji – i pozemek, který je dávno zanesený v územním plánu, ještě není „za vodou“ a parcela tak může klidně naprosto ztratit svoji hodnotu.

Dřevostavby rostou rychle

Pro dřevostavbu jsem se rozhodl proto, že jsem hledal „snadné“ řešení. Prošel jsem v uplynulých letech hned dvěma stavbami – svého vlastního domu (moderní betonová architektura) a domu pro rodiče manželky, který stavěla na klíč firma VS DOMY. Poté, co jsem u své stavby pozoroval, jak se složitě řeší detaily, mnoho věcí se předělává a měsíce utíkají, rozhodl jsem se, že do něčeho podobného už jít jednoduše nechci. U rodičů jsem byl z výstavby nadšený. Všechno se domluvilo a připravilo dopředu, pak se části domu vyrobily a na stavbě sestavily jako stavebnice. Protože jsem při jednání nabyl dojmu, že se ve firmě pohybují samí fundovaní lidé, kteří věci řeší kreativně, dobře a za rozumnou cenu, bez jakéhokoliv výběrového řízení jsem pro spolupráci znovu oslovil VS DOMY.

Základem je dobrý projekt

Dělená odpovědnost většinou vede k problémům, proto jsem si nechal stavbu realizovat na klíč – od pozemkových úprav (problémy se spodní vodou, nutné odsekání skály) přes základovou desku, hrubou stavbu, veškeré dokončovací práce až po speciality v interiéru. Já jsem byl na stavbě asi dvakrát, jinak sem ale dojížděli architekti na kontrolní dny. Nechci říkat, že všechno proběhlo bez jediného zádrhelu, to totiž podle mě není možné, ale pokud už se cokoliv vyskytlo, firma si to vyřešila sama, popřípadě se zeptala a pokračovala v práci.

081113 

 

Dům jsme přebírali na konci roku 2013 a hned první Vánoce jsme tu strávili úplně s celou rodinou. Od té doby tu žijeme spokojeně, dvakrát za tu dobu jsme firmu volali, aby předělala nějaké drobnosti. Vždy bez problému. Na životě v dřevostavbě oceňuju dvě přednosti – je tu velmi příjemné klima a dokonalá tepelná pohoda (když se nás tu sejde v zimě víc, můžeme klidně vypnout i topení) a hlavně tu má člověk takový pocit lehkosti a volnosti.

10dům v Krkonoších

 

Technické parametry

Velikost pozemku: 4 415 m2
Zastavěná plocha: 223,24 m2
Podlahová plocha: 354,0 m2
Spodní stavba: železobetonové pasy a základová deska
Stavební systém: celostěnové sendvičové panely
Tepelná izolace: stěny 140 mm + 60 mm
Fasáda: sibiřský modřín, cembonitové desky, falcovaný plech - PREFALZ
Střecha: nad 1. NP plochá, nad 2. a 3. NP sedlová, sklon 45 stupňů
Střešní krytina: nad 1. NP zelená střecha, nad 2. a 3. NP PREFALZ
Okna: dřevohliníková, HS portály
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahy: 1.NP kamenná dlažba Serrizo, 2. a 3. NP suchý systém Fermacell
Vytápění (zdroj): elektřina
Topení: 1.NP teplovodní podlahové, 2. a 3. NP kombinace el. přímotopy + topné lavice
Ohřev vody: el. zásobník 500 l; topení i ohřev TUV na dálkové ovládání
Realizace: VS DOMY a.s.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop