Minimalistická, praktická a bez zbytečností. Tak vnímá majitelka svou dřevostavbu

Minimalistická, praktická a bez zbytečností. Tak vnímá majitelka svou dřevostavbu

Lucie Němcová | Sobota, 29. leden 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Bezprostřední blízkost přírody a absence městského ruchu je v této nové dřevostavbě znát každou minutu. Začínáme vyprávět příběh tohoto malého, jednoduše řešeného a precizně vybaveného domu.

Moje představy o novém bydlení byly poměrně jasné. Mám zkušenost s životem ve zděném domě, stavbě z pórobetonových tvárnic, ale i v prostorném bytě s terasou, který byl v nové přístavbě domu z materiálů na bázi dřeva. Spousta mých přátel má dřevostavbu a tyto domy mě svými vlastnostmi zkrátka oslovily.

Stavební materiál? Jedině dřevo


Vítězem je nakonec dům z konstrukce na bázi dřeva, přízemní, nepodsklepený, bezbariérový a s velkou terasou a zahradou. Mým snem sice byla moderní plochá střecha, tu však úřady nepovolily. Návrh vychází z typového projektu domu Praktik od společnosti ELK upraveného podle mých individuálních požadavků. Dispozice obsahuje pouze vzdušný obytný prostor s kuchyňským koutem, ložnici, dva pokoje a zázemí.

Spolupráce s firmou ELK pro mě byla velmi příjemná – projekt domu byl bez problémů upraven podle mých požadavků, netlačili mě do dražších variant technického zařízení domu, naopak mi vždy objektivně poradili, co se vyplatí a kde se mi náklady nikdy nevrátí. Zcela vyhověli také mému přání oslovit jiného dodavatele pro dodávku kuchyně. To však byla výjimka, v široké nabídce společnosti jsem si jinak vybrala vše – od oken po podlahu, a to i přes mé poměrně nadstandardní požadavky.

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Jednoduchost je příznačná jak pro vnější vzhled domu, tak pro dispozici. Přesto stavba plní svoji funkci na jedničku. Rodina by po roce obývání neměnila vůbec nic. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Zahradní domek s prosklenou střechou byl jedním z dalších požadavků paní domu. Své místo zde má především zahradní náčiní, ale poslouží také jako skleník nebo zimní zahrada. Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele


Bylo nám potěšením spolupracovat s investorkou a postavit jí dům podle jejích představ. Paní měla jasnou představu, jak by měl její dům vypadat. Její estetické cítění a cit pro barvy, které uplatňuje ve svém povolání, provázely prakticky celou zakázku. Paní si pečlivě vybírala použité materiály do svého domu, o kterých měla často předem jasné představy. I pro výrobu doplňkových staveb si nakonec zvolila naši firmu, kdy po zvážení všech rizik plynoucích ze stavby neodbornými firmami, dospěla k názoru, že jediný dodavatel celé stavby je to správné řešení pro bezproblémové bydlení.

Ing. Marcel Kaštovský, MBA, ELK s.r.o.,

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Dům v neutrálních odstínech šedé rozjasňují výrazná červená okna. Majitelka vybrala dřevohliníková s trojskly. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Jednoduchý a symetrický tvar domu doplňuje malý přístavek, který plní funkci zahradního domku. Foto: Martin Zeman

Velkým pomocníkem ve vytápění je slunce


Ohřev užitkové vody zajišťuje elektrokotel. Místnosti jsou vytápěny malými přímotopy, a když zatopíme, v domě je ihned teplo. To vidím jako obrovskou výhodu, velká tepelná setrvačnost mě spíše obtěžovala. Chtěla jsem co nejjednodušší systém a minimalizaci rozvodů vody i elektřiny. Přes zimu občas cestujeme a nemusíme tak řešit vypouštění vody z otopného systému nebo mít strach, že něco někde zamrzne či praskne. Stejně tak jsem se chtěla vyhnout neustálým revizím, které souvisely s vytápěním na plyn.

Pochopitelně velkým pomocníkem vytápění domu je slunce – díky dobré orientaci na pozemku dům nádherně prohřívá ze všech stran. Tuto zimu jsme téměř nemuseli topit. Naopak v létě je v domě velmi příjemně, nepřehřívá se. Kolem dokola je pořádný přesah střechy, který potěší, i když prší, amy můžeme využívat terasu, aniž bychom mokli. Nadšená jsem také z teplých povrchů – stěn i podlahy. Přestože v koupelně je dlažba, nestudí do nohou.

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Nábytek v domě je z masivního dřeva, pečlivě vybíraný tak, aby byl nadčasový, jak svou kvalitou, tak designem. Je bez použití kovových součástek a ošetření pouze ekologickými přípravky. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Speciálním přáním byla podlaha z americké třešně, která svým teplým barevným odstínem interiér krásně zahřívá. Foto: Martin Zeman

Komentář investora


Miluji svobodu. Dům splňuje mé požadavky. Minimalistický, praktický a bez zbytečností! Zadání znělo: vzdušná prostorná kuchyň s obývacím prostorem, velká okna, zastřešená terasa, žádné zbytečné příčky. Tyto úpravy bylo snadné vytvořit z typového domu. Jak jednoduché! Firma Elk mi vyšla maximálně vstříc na velmi profesionální úrovni. V domě žiji s rodinou více jak rok a nic bychom nezměnili.

investor
majitelka domu

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Barevnost celého interiéru je v duchu příjemných neutrálních odstínů hnědé a šedé, doplnění výraznou červenou barvou. Třešničkou na dortu jsou originální předměty z cestovatelských výprav a krásné moderní obrazy. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

Foto: Martin Zeman

Ne solárním panelům a vzduchotechnice s rekuperací


Jsem sice ekolog, pro mne však ekologický znamená zejména také ekonomický. Proto jsem se nakonec nerozhodla ani pro solární panely. Zkrátka jen následuji svůj pocit, že se to nevyplatí. Stejně tak jsme oželeli vzduchotechniku s rekuperací. Věřím, že má svůj smysl, zejména v pasivních domech, pro mě je ale mnohem příjemnější třikrát až čtyřikrát denně intenzivně vyvětrat (což je také jedno ze základních doporučení firmy ELK pro užívání objektu). Pracuji z domu, takže to pro mě není žádný problém. Jsem nadšená, jelikož na rozdíl od zděného domu zde vůbec nemusíme řešit vlhkost vzduchu.

Dříve jsme museli v průběhu zimy na radiátory dávat nádoby s vodou a prostředí zvlhčovat. Zde k ničemu takovému nedochází. Spotřeba domu také splnila naše očekávání, po roční zkušenosti můžeme zkonstatovat, že náklady jsou třikrát nižší, než tomu bylo v předchozím domě. Naší velkou radostí je zahrada, kde mají svoje místo jak okrasné rostliny, tak zelenina v biokvalitě. Žádné chemikálie zde nenajdete. Milujeme přirozené prostředí, ani trávník bez pampelišek a sedmikrásek prostě není ten pravý. Letos jsme si sem nějaké dokonce sami vysázeli.

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Zahrada přímo láká k odpočinku a relaxaci. Část je určena pro zeleninu a bylinky v biokvalitě a část pro potěchu oka. Ve svém živlu je zde i psí slečna, která si vychutnává zejména luxusní prostor k rozběhu. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

obr.: Velká tersda bezbariérově propojená se zahradou je splněným snem obyvatel domu. Velký přesah střechy a slunečník dokonale chrání před sluncem i deštěm. Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky


Když investor, který ví, co chce, spojí síly s dobrým partnerem, výsledek je radost. Z paní majitelky čišela spokojenost a bylo vidět, že by nezměnila ani centimetr čtvereční svého domu. Tentokrát nešlo o žádnou milovnici sofistikovaných technologií, naopak, rozvodů a elektromagnetického smogu mělo být v domě co nejméně. Složitosti všeho druhu zde nenašly místo. Přesto dům slouží na jedničku, a to právě proto, že svým majitelům naprosto sedne. A o to jde.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

Technické parametry


 • Velikost pozemku: cca 1000m²
 • Zastavěná plocha: 127,53m²
 • Užitná plocha: 105,72m²
 • Spodní stavba: základová deska
 • Stavební systém: sendvičová dřevostavba
 • Tepelné izolace: Isover (16 cm v konstrukci) + 10cm fasádní polystyren
 • Fasáda: silikonová 2 mm zrno
 • Střecha: vazníkový krov s půdním pochozím prostorem
 • Střešní krytina: Tegalit (Bramac)
 • Okna: dřevěná s hliníkovým opláštěním
 • Podlahová krytina: dřevěné podlahy
 • Vytápění: Elektrické přímotopy
 • Skladba stěny směrem dovnitř – omítka, podomítka + armovací síťka (5mm), sádrovláknitá deska (12,5mm), rámová dřevěná konstrukce + tepelná izolace (160mm), parozábrana, sádrokartonová deska (18mm)
 • Celková tloušťka stěny: 296 mm (síla izolace 260 mm)
 • Hodnota U: 0,2 W/m²K
 • Realizace: ELK s.r.o.

DrevoaStavby.cz | Minimalistická a praktická dřevostavba bez zbytečností

DaS 3-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop