Od začátku věděli, že chtějí mít dřevostavbu nabitou pozitivní energií

Od začátku věděli, že chtějí mít dřevostavbu nabitou pozitivní energií

Radek Beneš | Pátek, 17. duben 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Domy z masivního dřeva mají své kouzlo samy o sobě, zvlášť pokud se jedná o tradiční roubenku z našeho podhůří či hor. V tomto případě se nejedná o tradiční roubenku ale o kontroverzní roubený dům s pozoruhodnými prvky moderní architektury, který je přímo nabitý pozitivní energií a příjemnou atmosférou.


Dřevostavba má tu správnou energií

Čínské přísloví říká: "Chceš-li být zdravý, přestěhuj se do dřevěného domu." Chtěli jsme dům, ze kterého čiší energie, zajistí zdravé klima, dobré a příjemné bydlení. To v bytovce opravdu nenajdete. Z našeho pohledu takové požadavky splní jedině dům ze dřeva, proto hned v úvodu odpovídám na otázku, proč dům z masivu. A proč tohle místo?

Měli jsme specifické požadavky na rozlehlost stavební parcely. Pocházím z velkého statku, kde byl vždycky kolem dostatečný a vzdušný prostor. A takovou parcelu, kde bude stát dům s rozlehlým pozemkem okolo, se nám podařilo sehnat tady v kraji pod Zvičinou. Běhali jsme tu pak s proutkařem, abychom našli správné toky energie, a našli jsme je přesně tam, kde dnes stojí dům.

Hned potom musíte řešit, kdo vaše představy přenese na papír. Pro nás bydlení navrhl architekt Jan Babinský z Prahy. Návrh byl skvělý, a navíc nakreslený jeho rukama a tuší, což mu dodávalo nadstandardní osobitost. Představovali jsme si však naše nové hnízdo trochu jinak, proto byla naše druhá rozprava nad podobou domu hodně podrobná. A pomohlo to.

Když panu architektovi pak rostl druhý dům pod rukama, už jsem v něm v duchu bydlela. V druhém návrhu už byla vzdušnost, v obytném prostoru dostatek požadovaného světla, místa, prostě všechno. Brali jsme to.


Musí to být dům z červeného cedru

Možná řízením osudu nebo působením nějakých sil jsem v době, kdy se u nás v rodině rozhodovalo, z čeho dům postavíme, přinesl manžel od kolegy z práce katalog dřevěných domů z Finska. Pochopitelně veškeré texty byly finsky, ale obrázky, ty hovořily za vše. Navíc jsme se přesvědčili, že dřevěný dům nemusí být klasická roubenka s maličkými okny, kterých je v našem kraji k vidění dost, ale že řešení stavby může být zcela současné a moderní.

Bartos-roubeny-dum-dum-v-pozadi

Takové dřevěné domy se mi zalíbily. Kromě toho jsme zjistili, že pro ně existují různé stavební materiály, mezi nimiž nás zaujal kanadský cedr. Navíc jsem se dočetla, že podle indiánských moudrostí je mým stromem právě cedr. Náhoda? Nevím, ale všechno, co člověk dělá, mívá obyčejně nějaký smysl. Každopádně nás to k tomuto výjimečnému materiálu nasměrovalo. A ještě jednu výhodu dům z masivního dřeva má – nemusíte v něm malovat!

Z cedru však u nás staví jen několik málo firem a podle individuálního projektu ještě méně. Navíc jsme nechtěli žádnou chalupu, ale dům vyhovující současným nárokům na chod naší rodiny. V našem rodinném výběrovém řízení proto vyhrála firma pana Bartoše z Kosořína u Chocně. Významně tomu napomohla také návštěva jeho domu, kde jsme si červený cedr zažili na vlastní kůži. Je to dřevo s výraznou strukturou, nádherně voní, nemusí se natírat.

navsteva-drevostavby-ve-spojeni-cedru-skla-a-kamene-bartos-drevostavby-exterier-zimni-zahrada-terasa-celkovy-pohled-tinified


"Dům se rozhodně vymyká tradičním roubeným stavbám."


Bartos-roubeny-dum-stit-domu-se-skalkou

Útulnost a příjemné pocity, které v nás materiál vyvolával, nás absolutně nadchly. V té chvíli jsme si mysleli, že máme vyhráno, ale to byl omyl. Nedošlo nám totiž, že náš architekt nikdy neprojektoval dům z masivního dřeva! I když nám dispozičně, architektonicky a se vším všudy návrh absolutně vyhovoval, objevily se problémy se statikou, což by se muselo složitě řešit.

Pan Bartoš se v té chvíli ukázal natolik soudný a solidní, že chtěl od realizace odstoupit. Vrátil nám zálohu, byť se jednalo o nemalou zakázku. Tím si mě absolutně získal, protože s takovým jednáním se dnes člověk opravdu nesetká. Každý chce ukousnout jakékoli sousto bez ohledu na své možnosti a schopnosti.

Řekla jsem si, že pan Bartoš prostě náš dům musí stavět, a začali jsme hledat řešení. Nakonec se podařilo ve spolupráci projektanta s dodavatelem nalézt vhodné řešení – a mohli jsme přistoupit k vlastní stavbě.

Bartos-roubeny-dum-detail-prosklene-casti


Venkovní rybník nahradil bazén

Během realizace domu se člověk v mnohém poučí. Hned v začátku jsem přišla na to, že člověk by neměl poslouchat jen sám sebe. Stavba takového domu vyžaduje týmovou spolupráci a umění naslouchat odborníkům. Přece jen dům nestavíte každý den.

K tomu je však nutné dodat, že musíte mít kolem sebe lidi, s nimiž si, jak se říká, padnete do noty. Architekt chtěl všechno řídit svým rozumem, dodavatel zase svým pohledem a do toho my se svými názory investora... Kdyby to neklapalo, dům nestojí ještě dnes.

Díky zásahu pana Bartoše jsem také pochopila, proč se vzdát bazénu v přízemí přístavby, když můžeme mít rybník venku a kolem krásnou přírodu. Dnes musím uznat, že by se nám za chvíli asi opravdu omrzel a platili bychom jen za jeho provoz a údržbu. Na plánech a studiích to vypadalo pěkně, ale byla to nevhodná volba.

Dnes si samozřejmě užíváme venkovní rybník se vším všudy a zjišťuji, že vnitřní bazén by byl jen na obtíž. Díky tomu tak v původních prostorách pro bazén vznikla taková sportovně- kulturní místnost, kde lze cvičit, slavit, tancovat… cokoli si člověk vzpomene. Naopak proti původnímu návrhu jsem spojila zimní zahradu s pracovnou, a tak mohu pracovat obklopena květinami a zároveň mezi nimi relaxovat.

Bartos-roubeny-dum-dum-s-pristavbou

obr.: Nejen samotný dům ale také jeho okolí je do detailu propracované. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-stit-prosklene-casti

Komentář dodavatele

I když příprava výrobní dokumentace tohoto domu nebyla úplně jednoduchá, po úpravě projektu tak, aby v něm byly zohledněny základní konstrukční principy roubených domů, jsme se do realizace mohli s radostí pustit. Náš denní chléb je spíše výstavba „klasických roubených chalup", přesto jsem vždy velice potěšen a poctěn, když tu a tam přijde investor s vizí moderní a nevšedně vypadající dřevostavby, a to ať už roubené jako v tomto případě, nebo stavby skeletové. To je pro mne vždy výzva, které se rád zhostím.

František Bartoš

Frantrisek-Bartos-dodavatel-Bartos-Drevostavby
František Bartoš
dodavatel firmy BARTOŠ Dřevostavby

Bartos-roubeny-dum-pracovna

obr.: V prosklené části domu je zimní zahrada společně s pracovnou majitelky, která si toto řešení moc přála. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-vyhled-z-terasy

obr.: Terasa je situována ideálně vůči světovým stranám i dalekým pohledům do krajiny. Zároveň je kryta samotným domem ze dvou stran. Zkrátka ideální místo pro chvíle odpočinku u soukromého rybníka. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

navsteva-drevostavby-ve-spojeni-cedru-skla-a-kamene-bartos-drevostavby-exterier-zahrada-koupaci-jezirko-celkovy-pohled-tinified

obr.: Na této fotce je dokonale zachycena krása celého domu a rozlehlého pozemku, který je u něho. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-soukromy-rybnik-solarni-panely


drevostavba-roku-ico

Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Není nad šikovné řemeslníky

Dům jsme přebírali ve stavu před dokončením – jeho vnitřní dovybavení zůstalo na nás. Chodila jsem si sem v duchu „bydlet“ téměř každý den a v myšlenkách jej zařizovala. A při tom pochopitelně sledovala, jak firmy a řemeslníci dodělávají náš nový domov. Když tu pracoval řemeslník – osoba samostatně výdělečně činná, bylo to poznat na první pohled.

Jde mu o jméno a záleží mu na tom, jak svoji práci odvede. Nemůže si dovolit svoji pověst pošramotit a také pro něj není nic problém. Chce získat další zakázky třeba na základě vašeho doporučení. A zaměstnanec? ´To nejde, paninko´, ´To je problém´,…Všichni by měli pracovat na sebe, protože pak odvedou kvalitní práci!

Nejsvětlejším bodem celého stavění a vnitřního zařizování domu pro mě tak byl opět člověk pracující sám na sebe Tomáš Krebs. Na základě diskuze o našich představách interiéru domu vymyslel téměř všechno a splnil přitom naše požadavky na kombinaci skla, dřeva a kovu.

Navrhl veškeré bytové vybavení, pokoje dětí, dveře (chtěli jsme stejné v celém domě), okna, kuchyni, schodiště, zábradlí, vypínače, dlažbu v bytě i garáži, prostě všechno ke spokojenosti a užívání celé rodiny.

Když si vzpomenu, jak si má známá vybrala sedačku, přivezla si ji domů a ona se jí nikam nevešla, s úlevou si oddechnu, že jsem dům zařídila s odborníkem. Z mého pohledu to ani nejde jinak. Prolistovala jsem stohy katalogů, v každém stovky nabídek od jednoho nábytku, poliček, kuchyní, jezdili jsme na veletrhy, hledali jsme a tápali.

Není v silách obyčejného stavebníka a pracujícího člověka si něco vybrat a hlavně věnovat tomu ten čas. A to vůbec nemluvím o sledování nějakých trendů. Odborník nás vyslechl, přinesl tipy a my si jen vybrali. Jednoduché. Jen si s takovým člověkem musíte rozumět a lidsky si "sednout"

Bartos-roubeny-dum-satna

obr.: Velmi praktickým pomocníkem v šatně je výsuvný věšák, který lze krásně schovat do šatníku. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-chodba

obr.: K harmonickému zařízení každého domu velkou měrou přispívají vhodně zvolené interiérové dveře. Za tyto se může designér se ctí podepsat. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-cely-obytny-prostor

obr.: Majitelka domu je velkou milovnicí květin, není tedy divu, že zdobí celý interiér domu. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-obytny-prostor

obr.: Centrální společenskou část tvoří jako obvykle kuchyně s navazující jídelnou a obývákem. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-kuchyne

Komentář majitele

Postavit dům bylo mé velké přání. Probírali jsme to s manželem a výsledkem bylo rozhodnutí postavit dřevostavbu. Postavit dům není med a upřímně, několikrát jsem i zalitovala, že jsme do toho šli. Ale ani dítě se nerodí bez bolesti. Byla to velká zkušenost, poznali jsme mnoho lidí, zažili jsme veselé i šílené chvíle, ale konec dobrý, všechno dobré a hlavně výsledek stojí za to.

Tento dům nebyl postaven jen na okrasu. Nejdůležitější funkcí domu je setkávání rodiny. Největší štěstí pro mě je, že se děti domů vrací, ať už jsou rozutíkané po světě, že se zde setkáváme nejen s ostatní rodinou, ale i s přáteli. A právě tento náš dům je pro taková setkání přesně postaven. A proto mohu s klidným srdcem říci, že všechna ta námaha měla smysl. A o tom je přece život.

majitelka-domu
majitelka domu

Bartos-roubeny-dum-kuchynska-linka

obr.: Kuchyně na míru je důkazem toho, že ani domu z masivního dřeva nejsou trendy moderního bydlení cizí. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-schodiste

obr.: Osvětlené schodiště je nejen zajímavým prvkem v domě ale také velmi praktickým pomocníkem při vstupu do patra za setmění. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-pohled-z-patra

obr.: Otevřený prostor nad obývacím pokojem dává celému interiéru obrovskou vzdušnost a zároveň pocit energického spojení se dřevem. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Komentář redaktora

Svéráznost tohoto domu plně odpovídá výjimečně výraznému charakteru dámy – majitelky. Obojí mě na první pohled překvapilo nebo možná i zaskočilo. Ale na druhý, ten vnitřní, se mi odkrylo vlídné a domácké prostředí nevšedního roubeného domu, zvláštní síla cedru a pochopil jsem, co majitelka svým bydlením zamýšlela a ve finále svojí zdravou zarputilostí docílila. Zcela jasně se tu potvrdila nutnost konkrétního cíle hned na startu, protože pokud ho závodník – stavebník má a jasně jej vidí, teprve pak se za ním může vydat. A není třeba dodávat, že nemusí jít „jen" o nový dům...

Ing. Radek Beneš
Ing. Radek Beneš
redaktor

Bartos-roubeny-dum-koupelna

obr.: Kdo by si myslel, že dřevo do koupelny nepatří, je na omylu! A ultramoderní masážní sprcha v roubence? To je v tomto domě realita. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš

Bartos-roubeny-dum-pokoj

obr.: Pokoj v patře pro dnes už dospělé děti s čistě praktickým zařízením. Foto: Martin Zeman, Štěpán Bartoš


Nejdůležitější je mít vizi

Moje představa o novém bydlení v křesle starého bytu byla zcela jasná – dřevostavba. Najdeme pozemek, necháme udělat projekt, postavíme, zařídíme a nejpozději za rok bydlíme.

Když to celé shrnu, úvahy a koupě pozemku trvaly celkem zhruba pět let, diskuze nad projektem, výběr firmy a dohoda s firmou jeden rok a tři roky pak samotná fyzická práce do finálního nastěhování.

Bartos-roubeny-dum-se-skalkou

Štědrý den se stromečkem a večeří na ping-pongovém stole byl ale v novém domě, sešlo se nás tehdy celkem tucet a byl to neuvěřitelně uspokojivý a příjemný pocit. Člověk musí mít vizi a za tou jít.

Já jsem chtěla prostorný a vzdušný dům pro velkou rodinu, všude květiny a vedle obytné části kancelář pro svoji práci. Nic bych tu neměnila, dlouhá a důkladná příprava a pak spolupráce s odborníky se nám jednoznačně vyplatila.


Technické parametry

 • Pozemek: 5236 m2
 • Zastavěná plocha: 409 m2
 • Podlahová plocha: 360 m2
 • Spotřeba tepla: 90 000 Kč/rok
 • Spodní stavba: podsklepení částečné
 • Stavební systém: masivní dřevostavba
 • Fasáda: částečně kámen
 • Stropy: trámové
 • Krov: dřevěný
 • Střešní krytina: plech
 • Okna: dřevěná
 • Zasklení: dvojité
 • Dveře vstupní: dřevěné
 • Podlahová krytina: dřevo, dlažba
 • Vytápění: tepelné čerpadlo
 • Topení: radiátory, podlahové
 • TUV: elektrický zásobník (bojler), solární systém
 • Další vybavení: krb, elektronické zabezpečení, fitness, vestavěný nábytek, zimní zahrada
 • Skladba stěny: sušené hranoly 200 x 200 mm na dvě pera a drážky s izolační paměťovou páskou
 • Realizace: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o.

navsteva-drevostavby-ve-spojeni-cedru-skla-a-kamene-bartos-drevostavby-pudorys-tinified


mail-ico-poptavka

Zaujala vás tato moderní roubenka z cedru? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o. realizuje dřevostavby podle individuálních přání zákazníka s maximálním možným využitím přírodních materiálů.

Svou první roubenku postavila v roce 1995, kdy se po pěti letech v oboru stavebnictví začala úzce specializovat právě na dřevostavby a upustila od klasické stavařiny.

Firma disponuje špičkovým obráběcím centrem určeným pro tento obor. Vyrábí skeletové domy z KVH, roubené sendvičové domy z lepené borovice a červeného západního cedru a panelové dřevostavby z vrstveného smrkového dřeva.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 2-2011

Redakčně upraveno pro web

Foto: Martin Zeman

Vaše komentáře (2)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop