Časopis DŘEVO&stavby 2/2011
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 30 Kč
Objednat časopis
Tisk
O vizi, cedru a řadě poučení

O vizi, cedru a řadě poučení

Radek Beneš | Čtvrtek, 25. srpen 2016 |

Domy z masivního dřeva mají své kouzlo samy o sobě, zvlášť pokud se jedná o tradiční roubenku z našeho podhůří či hor. V redakčních návštěvách jsme takové pohádkové stavby přizpůsobené současnému bydlení prezentovali několikrát, ale do kontroverzního roubeného domu s prvky moderní architektury vás zveme poprvé.

 

Čínské přísloví říká: Chceš-li být zdravý, přestěhuj se do dřevěného domu. Chtěli jsme dům, ze kterého čiší energie, zajistí zdravé klima, dobré a příjemné bydlení. To v bytovce opravdu nenajdete. Z našeho pohledu takové požadavky splní jedině dům ze dřeva, proto hned v úvodu odpovídám na otázku ´proč dům z masivu´. A proč tohle místo? Měli jsme specifické požadavky na rozlehlost stavební parcely. Pocházím z velkého statku, kde byl vždycky kolem dostatečný a vzdušný prostor. A takovou parcelu, kde bude stát dům s rozlehlým pozemkem okolo, se nám podařilo sehnat tady v kraji pod Zvičinou. Běhali jsme tu pak s proutkařem, abychom našli správné toky energie, a našli jsme je přesně tam, kde dnes stojí dům.

Hned potom musíte řešit, kdo vaše představy přenese na papír. Pro nás bydlení navrhl architekt Jan Babinský z Prahy. Návrh byl skvělý a navíc nakreslený jeho rukama a tuší, což mu dodávalo nadstandardní osobitost. Představovali jsme si však naše nové hnízdo trochu jinak, proto byla naše druhá rozprava nad podobou domu hodně podrobná. A pomohlo to. Když panu architektovi pak rostl druhý dům pod rukama, už jsem v něm v duchu bydlela. V druhém návrhu už byla vzdušnost, v obytném prostoru dostatek požadovaného světla, místa, prostě všechno. Brali jsme to.

S kým stavět?

Možná řízením osudu nebo působením nějakých sil jsem v době, kdy se u nás v rodině rozhodovalo, z čeho dům postavíme, přinesl manžel od kolegy z práce katalog dřevěných domů z Finska. Pochopitelně veškeré texty byly finsky, ale obrázky, ty hovořily za vše. Navíc jsme se přesvědčili, že dřevěný dům nemusí být klasická roubenka s maličkými okny, kterých je v našem kraji k vidění dost, ale že řešení stavby může být zcela současné a moderní. Takové dřevěné domy se mi zalíbily. Kromě toho jsme zjistili, že pro ně existují různé stavební materiály, mezi nimiž nás zaujal kanadský cedr. Navíc jsem se dočetla, že podle indiánských moudrostí je mým stromem právě cedr. Náhoda? Nevím, ale všechno, co člověk dělá, mívá obyčejně nějaký smysl. Každopádně nás to k tomuto výjimečnému materiálu nasměrovalo. A ještě jednu výhodu dům z masivního dřeva má – nemusíte v něm malovat!

04 DSC2327

 

Z cedru však u nás staví jen několik málo firem a podle individuálního projektu ještě méně. Navíc jsme nechtěli žádnou chalupu, ale dům vyhovující současným nárokům na chod naší rodiny. V našem rodinném výběrovém řízení proto vyhrála firma pana Bartoše z Kosořína u Chocně. Významně tomu napomohla také návštěva jeho domu, kde jsme si červený cedr zažili na vlastní kůži. Je to dřevo s výraznou strukturou, nádherně voní, nemusí se natírat. Útulnost a příjemné pocity, které v nás materiál vyvolával, nás absolutně nadchly. V té chvíli jsme si mysleli, že máme vyhráno, ale to byl omyl. Nedošlo nám totiž, že náš architekt nikdy neprojektoval dům z masivního dřeva! I když nám dispozičně, architektonicky a se vším všudy návrh absolutně vyhovoval, objevily se problémy se statikou, což by se muselo složitě řešit. Pan Bartoš se v té chvíli ukázal natolik soudný a solidní, že chtěl od realizace odstoupit. Vrátil nám zálohu, byť se jednalo o nemalou zakázku. Tím si mě absolutně získal, protože s takovým jednáním se dnes člověk opravdu nesetká. Každý chce ukousnout jakékoli sousto bez ohledu na své možnosti a schopnosti. Řekla jsem si, že pan Bartoš prostě náš dům musí stavět, a začali jsme hledat řešení. Nakonec se podařilo ve spolupráci projektanta s dodavatelem nalézt vhodné řešení – a mohli jsme přistoupit k vlastní stavbě.

Týmová práce

Během realizace domu se člověk v mnohém poučí. Hned v začátku jsem přišla na to, že člověk by neměl poslouchat jen sám sebe. Stavba takového domu vyžaduje týmovou spolupráci a umění naslouchat odborníkům. Přece jen dům nestavíte každý den. K tomu je však nutné dodat, že musíte mít kolem sebe lidi, s nimiž si, jak se říká, padnete do noty. Architekt chtěl všechno řídit svým rozumem, dodavatel zase svým pohledem a do toho my se svými názory investora... Kdyby to neklapalo, dům nestojí ještě dnes.

11 DSC2394

Díky zásahu pana Bartoše jsem také pochopila, proč se vzdát bazénu v přízemí přístavby, když můžeme mít rybník venku a kolem krásnou přírodu. Dnes musím uznat, že by se nám za chvíli asi opravdu omrzel a platili bychom jen za jeho provoz a údržbu. Na plánech a studiích to vypadalo pěkně, ale byla to nevhodná volba. Dnes si samozřejmě užíváme venkovní rybník se vším všudy a zjišťuji, že vnitřní bazén by byl jen na obtíž. Díky tomu tak v původních prostorách pro bazén vznikla taková sportovně- kulturní místnost, kde lze cvičit, slavit, tancovat… cokoli si člověk vzpomene. Naopak proti původnímu návrhu jsem spojila zimní zahradu s pracovnou, a tak mohu pracovat obklopena květinami a zároveň mezi nimi relaxovat.

Óda na živnost

Dům jsme přebírali ve stavu před dokončením – jeho vnitřní dovybavení zůstalo na nás. Chodila jsem si sem v duchu „bydlet“ téměř každý den a v myšlenkách jej zařizovala. A při tom pochopitelně sledovala, jak firmy a řemeslníci dodělávají náš nový domov. Když tu pracoval řemeslník – osoba samostatně výdělečně činná, bylo to poznat na první pohled. Jde mu o jméno a záleží mu na tom, jak svoji práci odvede. Nemůže si dovolit svoji pověst pošramotit a také pro něj není nic problém. Chce získat další zakázky třeba na základě vašeho doporučení. A zaměstnanec? ´To nejde, paninko´, ´To je problém´,…Všichni by měli pracovat na sebe, protože pak odvedou kvalitní práci!

Nejsvětlejším bodem celého stavění a vnitřního zařizování domu pro mě tak byl opět člověk pracující sám na sebe – Tomáš Krebs. Na základě diskuze o našich představách interiéru domu vymyslel téměř všechno a splnil přitom naše požadavky na kombinaci skla, dřeva a kovu. Navrhl veškeré bytové vybavení, pokoje dětí, dveře (chtěli jsme stejné v celém domě), okna, kuchyni, schodiště, zábradlí, vypínače, dlažbu v bytě i garáži, prostě všechno ke spokojenosti a užívání celé rodiny. Když si vzpomenu, jak si má známá vybrala sedačku, přivezla si ji domů a ona se jí nikam nevešla, s úlevou si oddechnu, že jsem dům zařídila s odborníkem. Z mého pohledu to ani nejde jinak. Prolistovala jsem stohy katalogů, v každém stovky nabídek od jednoho nábytku, poliček, kuchyní, jezdili jsme na veletrhy, hledali jsme a tápali. Není v  silách obyčejného stavebníka a pracujícího člověka si něco vybrat a hlavně věnovat tomu ten čas. A to vůbec nemluvím o sledování nějakých trendů. Odborník nás vyslechl, přinesl tipy a my si jen vybrali. Jednoduché. Jen si s takovým člověkem musíte rozumět a lidsky si "sednout"

Vize je nejdůležitější

Moje představa o novém bydlení v křesle starého bytu byla zcela jasná – dřevostavba. Najdeme pozemek, necháme udělat projekt, postavíme, zařídíme a nejpozději za rok bydlíme. Když to celé shrnu, úvahy a koupě pozemku trvaly celkem zhruba pět let, diskuze nad projektem, výběr firmy a dohoda s firmou jeden rok a tři roky pak samotná fyzická práce do finálního nastěhování 23. 12. 2008. Štědrý den se stromečkem a večeří na ping-pongovém stole byl ale v novém domě, sešlo se nás tehdy celkem tucet a byl to neuvěřitelně uspokojivý a příjemný pocit. Člověk musí mít vizi a za tou jít. Já jsem chtěla prostorný a vzdušný dům pro velkou rodinu, všude květiny a vedle obytné části kancelář pro svoji práci. Nic bych tu neměnila, dlouhá a důkladná příprava a pak spolupráce s odborníky se nám jednoznačně vyplatila.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?