Tisk
Tradiční roubenka s velkým komfortem

Tradiční roubenka s velkým komfortem

Dana D. Daňková | Úterý, 14. únor 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Úzká cesta do kopce a lesem předesílá, že zde bude nerušený klid a soukromí. Nakonec se za stromy objeví roubenka. Ačkoli v blízkosti vycházkových tras po Deštném, přece na samotě. A když přijdeme blíž, otevře se před námi nádherný výhled do kraje. Kouzelné místo...

 

Dříve zde stála chalupa, která patřila průmyslové škole v Pardubicích. Ovšem asi před 15 lety vyhořela a i když ji majitel chtěl postavit znovu, špatné rozhodnutí znamenalo ztrátu velkého obnosu peněz, určeného na obnovu domu, další peníze škola neměla, takže nabídla pozemek i s ruinou k prodeji. Současný majitel, pan Jan, pozemek se spáleništěm, které postupně zarůstalo plevelem, koupil a postavil zde roubenku. Původně sem zamýšlel jezdit s rodinou, nyní stavbu také částečně pronajímá.

roubenka s tradičním vzhledem
Pouze roubenka, srub nikoliv

Předchozí stavba byla větší, jak dokládají zbylé základy kolem domu, roubenka je samozřejmě nekopíruje, ovšem stejně jako předchozí dům musela splnit požadavky na místní regulativy – sklon střechy, lapač jisker na komíně, kvůli ochraně rostlin je u domu vyhrazeno místo k parkování. Povolena také byla pouze roubenka, nikoliv srub. I kvůli přísným předpisům byl objekt zkolaudován až napodruhé – majitel musel doplnit venkovní zábradlí, zábradlí u vnitřního schodiště podél zdi a také lapač jisker na komínek koupacího sudu na terase.

roubenka s veškerým komfortem
Roubenka z borového dřeva

Roubenka je dvoupodlažní, v přízemí je velká společná místnost s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, v jejím centru stojí kachlová kamna s krbovou vložkou. V podkroví jsou tři pokoje, koupelna se sprchovým koutem a WC a přímo pod střechou je ještě celkem velký prostor, který by mohl sloužit jako půda. Matka majitele, paní Míla, má k domu velmi osobní vztah. Zajišťovala totiž stavební dozor a další profese související se stavbou a dá se říci, že zde ví o každém hřebíčku či třísce. „Roubenka je z borového vysušeného dřeva," vysvětluje, „je obydlená již druhý rok a skoro nemění rozměry. Když jsme hledali dodavatele, byla důležitým kritériem právě možnost dodání vysušeného dřeva, protože to téměř nesedá a příliš nepracuje. V místě, kde se masivní dřevěná část stýká se zděnou, byla ponechána dvoucentimetrová dilatační mezera, která dnes už téměř zmizela."

kachlová kamna jsou základem sednice roubenky

V roce 2014 na podzim byly hotové základy, a roubenka, nejdříve postavená ve firemní hale, byla poté opět rozložena a postavena znovu na připraveném pozemku. V přizděné části bude předsíňka a vchod pro lyžaře s prostorem upraveným na odkládání lyží, lyžárnou. V přízemí je také koupelna se saunou, odkud lze vyjít ven z domu a při saunování se ochladit. Ovšem nejlepší relaxace čeká venku – koupací sud, který v zimě i v létě užívají nejen majitelé, ale i návštěvníci. No považte – zima, sníh a mráz a na terase koupací sud s vyhřívanou vodou nabízející koupání s výhledem do kraje.

interiér roubenky s kachlovými kamny
Kamna jsou srdcem roubenky

Velmi pečlivě je v domě vyřešeno topení. Hlavním zdrojem tepla jsou již zmíněná kachlová kamna, k přitápění či temperování v době, kdy v roubence nikdo není, slouží elektrické topení. „Kamna tvoří obestavěná krbová vložka," pokračuje paní Míla, „návrhů bylo více, tato se nám líbila, vždycky jsme chtěli větší kamna s kachli. Je tu i ležení pro děti s lampičkou. To není vyzděné, jak by se zdálo, ale je v něm úložný prostor zakrytý roštem a matrací. Je vyhříváno jen boční stěnou kamen, příjemné teplo zajistí také matrace.

Topení v kamnech je možné manuálně, případně je zde instalován automat. Stačí jen přikládat a regulace sama ovládá přívod vzduchu a celkové vytápění. Elektrické přímotopy a přípravu teplé vody lze ovládat dálkově telefonem. Když je větší zima a někdo sem jede v pátek odpoledne, syn dopoledne na dálku topení zapne, a když sem návštěvníci dorazí, je tu již teplo." Z přízemí do horního podlaží jsou instalovány teplovzdušné rozvody. Vzduch stoupá nezávisle bez využití ventilátorů do místností v patře a kamna bez problému vytopí celý dům. Tam, kde je dlažba, je instalováno elektrické podlahové topení.

Více fotografií a půdorysy této roubenky najdete v soutěži Dřevostavba roku.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop