Časopis sruby&roubenky 2/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Roubenka v Orlických horách: <small>pro odpočinek i pro zdraví  (foto videospot)</small>

Roubenka v Orlických horách: pro odpočinek i pro zdraví (foto videospot)

Dana D. Daňková | Úterý, 18. duben 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Lucie s manželem Ivem si vždy přáli roubenku, sruby se jim nelíbily. Jasno měli také v tom, kde by dřevěnka měla stát – v horách, protože rádi lyžují, a to přímo v horách Orlických, protože jsou relativně blízko od místa bydliště. Ve hře byly ještě Krkonoše, ale tam je už prý příliš rušno.

Víkendový dům měl být nový, bylo tedy třeba najít vhodné místo. Nejprve prošli nabídky z inzerátů, objeli je a nakonec vybrali ideálně umístěnou parcelu v klidném prostředí s loukou a lesem, s dobrou dostupností a současně blízko nezbytné civilizace s obchodem a šenkem.

„Stavební firmu jsme nevybrali napoprvé," vysvětluje Ivo, „ale naštěstí jsme nemuseli hledat příliš dlouho. Objevili jsme ji nedaleko Hradce Králové. Tam nám řekli, jaké mají zkušenosti, viděli jsme i jejich práci, velké plus byla i vzdálenost – konzultace a všechna ostatní spolupráce nebyla problém, neboť osobní přístup a osobní jednání během stavby byly určitě výhodou. To rozhodlo."

roubenka dřevěnka v orlických horách

Více fotografií si prohlédněte ve foto videospotu

1. září – začátek školy a začátek stavby roubenky

Pak už šlo vše jako na drátku. První dvě varianty půdorysného uspořádání byly hotové o Vánocích, manželé nechtěli žádný složitý dům – v přízemí měl být obytný prostor s kuchyní a jídelnou, hygienické a technické zázemí a jedna z ložnic, v patře další pak další ložnice, koupelna a komora. Projekt byl podán v květnu a v srpnu bylo vydáno stavební povolení. Stavět se začalo v září 2014. „1. září jsme šli s dětmi do školy a v poledne už jsme tu měli schůzku s geodetem a zástupcem firmy, která měla na starosti základy. Počátkem října byla hotová základová deska, za pár týdnů už stála i roubenka, přes zimu se tu pracovalo a v roce 2015 v červenci jsme kolaudovali."

interiér kuchyň roubenky


Roubenka je z vysušeného borového a smrkového dřeva, majitelé se tak vyhnuli velkým pohybům domu. „Sedání nebylo velké, nechali jsme si poradit, vysušené dřevo má kromě malé změny rozměrů i další výhodu – trámy s prasklinami, které se objeví při sušení, je možné při stavbě vybrat a použít podle potřeby co nejvhodněji. Stavba si ale i tak malinko sedá, tomu se nedá zabránit, už jsme například dvakrát zvedali balkonové dveře."

Stropy jsou tvořeny dřevěným roštem a záklopem, uvnitř je pouze 100 mm tepelné izolace, víc není v tomto případě třeba, teplo odchází do podkroví. Nad pokoji v patře je ještě uzavřený prostor – jedna polovina slouží jako klasická půda, do druhé poloviny vedou z jednoho pokoje schody a tato část je zatím připravena tak, aby bylo možné zde časem vytvořit trvale otevřený prostor například s hernou pro děti. Tento prostor je již v podlaze dobře odizolován.

roubenka interiér kamna
Kamna – nejdůležitější vybavení roubenky

Za hlavní zdroj tepla lze považovat krbová kamna, majitelé topí především v nich, elektrické podlahové topení je doplňkové. V celé obytné části v přízemí, v koupelně, chodbě a welness zóně v přístavbě jsou všude rozvedeny elektrické topné kabely. „Chtěl jsem tento typ topení, neboť s ním již máme zkušenost – nepotřebujeme elektrický kotel, velmi se mi také líbí ovládání – kde topení zapnu, tam topí, nejsou třeba termostaty," říká Ivo. „Druhá věc je dálkové řízení přes internet v telefonu nebo v počítači. Když se rozhodneme, že pojedeme na chalupu, zapnu deset hodin předem topení. A na druhou stranu v zimě nastavíme na dobu, kdy je chalupa prázdná, temperovací ekonomický režim. V podkroví jsou klasické elektrické přímotopy. Ty už nejsou dálkově ovládané, je nutné je sepnout manuálně."

Majitelé jsou tedy, pokud jde o chlad, připraveni na všechno, ale pravdou je, že ani v Orlických horách již ta pravá tuhá zima s metrovými závějemi jako před lety často nebývá.

Jak jsme s roubenkou spokojeni?

„Neměnili bychom nic," spokojeně konstatuje Ivo. „Je pravda, že tohle nebyla naše první stavba. Nejdříve jsme bydleli v domku, pak jsme zvětšovali dům u rodičů – to byla druhá stavba domu, tohle je tedy již vlastně třetí dům. Věděli jsme, jak co má být a na co si dát pozor... Celkově jsem spokojen. Je to víkendový dům a máme tu vše, nic nám nechybí. Žádný zásadní problém se tu neobjevil, ani ve vybavení, v technologiích, v dispozicích..."

Více fotografií spolu s půdorysy roubenky si prohlédněte v anketě Dřevostavba roku 2017. Hlasováním se zařadíte do slosování o cenné výhry, například luxusní krbová kamna, tepelné čerpadlo, wellnes pobyt anebo třeba vizualizaci vaší koupelny...

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop