Časopis sruby&roubenky 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Srub se znamením lamy

Srub se znamením lamy

Dana D. Daňková | Středa, 12. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Hned při příjezdu nás přivítaly lamy. Sice ne přímo „tváří v tvář", byly za plotem, ale zvědavě natahovaly krky, aby nás viděly co nejlépe. I bližší setkání bylo přátelské, ale to už se na scéně objevil osel Tomáš a žárlivě střežil každý náš pohyb či pohled, všechna pozornost už musela patřit pouze jemu.

Srub tu stojí již 5 let

Ne, nespletli jste se, v časopise sruby&roubenky jsme nezavedli novou rubriku se zoologickou tematikou. To jen u srubu na jižní Moravě, kam jsme se vydali na výlet, mají takovou malou zoologickou zahradu s lamami, oslíkem, ovcemi vřesovými a koňmi. Dům hlídají dva psi a zdobí tři kočky. Jsou zde k radosti majitelů a k obveselení hostů i místních, kteří sem chodí s dětmi. Srub tu stojí již pět let, spíše než na návštěvu jsme se tedy přijeli poptat se na zkušenosti s bydlením v masivní dřevostavbě.

srub s výhledem
Srubová stavba z říše snů

Prvním seznámením majitelů se srubovou stavbou byla návštěva kamarádovy koliby na Slovensku. „Jezdili jsme tam několikrát do roka a manžela stavba úplně nadchla," začíná vyprávět Ivana. „Čas od času se zmínil, že by podobnou stavbu chtěl, ale naštěstí věděl, že takový dům vyžaduje krásné místo, jinak nevynikne a neposkytuje to pravé potěšení." Vypadalo to, že srub zůstane jen v říši snů. Manželé pracovali, starali se o penzion a po čase se rozhodli vybudovat ještě další, na stavbu domu ze dřeva tak neměli ani pomyšlení.

Tak se Osud musel postarat sám...

„Postupem času jsme chtěli v tomto regionu další penzion a koupili jsme tady v sousedství nedostavěný hotel. Ovšem abychom ho mohli opravit, museli jsme se sem přestěhovat a protože byl čirou náhodou k mání i sousední pozemek, naskytla se možnost vybudovat dům pro správce rekreačního zařízení. A to už byl srub jasná volba. O roubence jsme neuvažovali, roubenky mají své historicky dané lokality a v tomto regionu se nestavěly. Sruby zde pak nejsou původní vůbec, a pokud měla být naše stavba netypická, musel to být výjimečný a pro tuto lokalitu nezvyklý srub. V našem okolí není jiná stavba, proto nebyl žádný problém ani s úřady." Postupně přibyl ještě apartmánový srub pro hosty, další budovy a také dva tenisové kurty.

srub a kamenná zídkainteriér srubusrub a terasa oooo


Při výběru stavební firmy možná hrál roli fakt, že sídlí v nepříliš vzdáleném Brně, ovšem budoucí investory velmi oslovil také charakteristický vzhled a provedení staveb. „Viděli jsme jejich realizace a oslovilo nás typické vybrání kuláčů do oblouku v přesazích," pokračuje Ivana. „Do určité míry jsme pozměnili základní projekt – ve štítech byly původně balkony na obou stranách, ty jsme vynechali. Terén nás donutil udělat přízemí a kolem srubové části domu máme velkou terasu.

 

Na co jsme hrdí a co bychom ve srubu změnili?

Pokud jde o srub, jsme zcela spokojeni, protože konstrukčně je dům úžasně vymyšlený do každého detailu. Neměnili bychom nic, já osobně - ale to se stavbou nemá nic společného, bych už nechtěla podlahové topení, a pokud ano, tak určitě ne teplovodní - kvůli zdlouhavé regulaci. V dalších stavbách ho máme také, ale v podlaze jsou položeny elektrické rohože s regulací pomocí tepelných senzorů.

srub terasa 111111
Co se vám při stavbě srubu povedlo ?

Určitě jsme pyšní na to, že jsme se nenechali zlákat širokou nabídkou sortimentu vybavení a materiálů a zachovali v celé stavbě jednotný styl. Dům má tři podlaží s obytnou plochou cca 360 metrů čtverečních. V přízemí i v dalších patrech je jednotná dlažba, obklady, stejný kámen byl použit v interiéru, na komínových tělesech, ale i v exteriéru, na všech zdech, zídkách i skalkách. Na některých zdech je jen hrubě nahozená omítka a zedníci nemohli pochopit, proč nemají interiérovou stěnu nahazovat, že to takto není hotové. Zařízení interiéru nechal manžel na mně a já jsem pyšná na to, že jsem tu jednotu udržela na sto procent. Když jsem zařizovala před lety naši chalupu, nebyla jsem střídmá ve výběru a pak mě to po celou dobu, co jsme tam bydleli, mrzelo. Tady jsme to opravdu zvládli, neměnila bych asi nic...

Srub je zařízený spíše moderně. Nechtěli jsme kopírovat kanadský styl a nejsme ani myslivci, abychom tu měli trofeje... takže tu je jen dřevo, bílé stěny, kámen, proutěné doplňky, režné látky a spousta květin. Na terase pak peršan pro ozvláštnění...

Také jsme se nenechali přemluvit a nemáme zábradlí u schodů do patra, takto působí celek mnohem volněji a otevřeněji... Ale kdybych stavěla takový srub ještě jednou, udělala bych ještě o trochu hlubší terasu. Tu totiž považuji také za obytný prostor, máme tam i koberec - zmíněný peršan, všechno sladěné s interiérem, prostě další obytné místnosti. Ale možná toto přání ještě někdy nějakým způsobem vyřešíme. A výhled, který máme do celého okolí je „detailem", který nelze penězi zaplatit!


 

Technické údaje srubové stavby:

Zastavěná plocha: 125 m2
Užitná plocha: 360 m2
Ošetření stěn: interiér – minerální bezbarvý olej, výmalba; exteriér – minerální olej dub
Teplo: tepelné čerpadlo vzduch – voda
Celková tloušťka stěny: srubovina 35 cm
Projekt a realizace srubu: OK PYRUS s.r.o., Moravská zeměvrtná společnost s.r.o

 


 

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop