Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
Znovuzrozený Fénix ze Salajny

Znovuzrozený Fénix ze Salajny

Dana D. Daňková | Úterý, 17. duben 2018 |

Čtyři budovy do čtverce, uzavřené samostatné hospodářské usedlosti s polnostmi kolem. Takové statky se stavěly v Bavorsku (francký dvorcový statek) a odtud se vlivem historické provázanosti území přenesly do Čech. Naprostá většina nemovitostí měla německé majitele, po odsunu po druhé světové válce nečekal hospodářství obvykle příjemný osud.

Nízká cena dřevostavby byla odrazem skutečného stavu

Některá z nich se i po desetiletích chátrání podařilo zachránit. Mezi šťastné patřil i statek z roku 1802 v Salajně. Majitelé ho koupili sice za nízkou cenu, ta však byla reálným odrazem skutečného stavu.

 DSC5635

Vyjádření „nejkrásnějším stropem bylo nebe" může vzbuzovat v mnohých z nás romantické představy, ovšem pouze v případě, že nevlastníme nemovitost, jíž chybí nejen strop, ale hned celá střecha. A právě jednu takovou současní majitelé, Alice a Stanislav, koupili. „Mí rodiče tady měli chalupu, jako dítě jsem sem jezdila, pocházím z Mariánských Lázní," začíná vyprávět Alice příběh statku, kterému můžeme přeneseně říkat Fénix ze Salajny. Tento ovšem nepovstal z popela. „Jednou jsme jeli kolem a viděli ceduli „Na prodej". I když byly budovy staré, neudržované a vybydlené (vždycky je někdo koupil, trochu opravil, pak to vzdal a prodal) a byla tu také spousta vody – zahrada i pozemek byly podmáčené – pořád mělo to místo své kouzlo. Statek jsme prostě koupili, aniž bychom úplně přesně věděli či měli alespoň představu, co s tím..."

 DSC5505-HDR

Statek se od roku 1958 nachází na Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod rejstříkovým číslem 15551/4-85.

Rekonstrukce dřevostavby – s podporou dotací

„První roky jsme bojovali především o záchranu statusu památky (hrázděný štít, pavlač apod.). Finančně nám v té době vypomohly Ministerstvo kultury ČR a Karlovarský kraj. Vzhledem k tomu, že jde o kulturní památku, mohli jsme na její opravu získat dotace."

 DSC5528
Při rekonstrukci hrázděnky byly nutné kompromisy

Alice s manželem Stanislavem postupně odvodnili pozemek, opravili střechy, vyměnili nejvíce zasažené a zničené trámy, a protože šlo o památku, zachovávali při opravách dosud zdravé části trámů a nahrazovali jen ty zničené. Přesto bylo nutné udělat určité úpravy, například stavbu zateplit, aby poskytovala dostatečný pobytový komfort a vyhověla předpisům. „Museli jsme dělat kompromisy, památkáři měli čas od času připomínky, ale šlo hlavně o exteriér a tam jsme jejich požadavky dodrželi. Nyní opravujeme maštal, tam se více rozcházíme a musíme dělat úpravy, ale vždycky jsme se na všem domluvili. Takto jsme postupovali asi deset let, krok za krokem, ale nás to s manželem bavilo..."

Dřevostavba, hrázděnka, statek nebo penzion?

Po několika letech rekonstrukce byl objekt vyřazen ze seznamu Nejohroženějších nemovitých památek a Alice s manželem se následně v roce 2008 rozhodli přebudovat statek na penzion.

Obec Salajna představuje v současné době unikátně dochovaný celek chebské lidové architektury. Ve vsi se dosud zachoval jedinečný soubor uzavřených dvorů (tzv. franckých dvorců) s hrázděnými objekty, z nichž je devět prohlášeno kulturními památkami. Na jednotlivé usedlosti navazovaly široké a dlouhé pásy lánové plužiny, které umožňovaly chovat velká stáda dobytka, a toto rozčlenění obce se zachovalo dodnes. Celá takzvaná údolní ves se v celkové délce 2 km táhne půvabným údolím Šitbořského potoka. V roce 2004 byla obec prohlášena za vesnickou památkovou zónu.

13 let rekonstrukce hrázděnky... Nelitujete?

Člověk musí mít nějakou vizi, cíl. My pro tohle žijeme, cesta, která trvala asi 13 let, nám dala mnoho – mnoho jsme se dozvěděli, mnoho naučili, neměnila bych. Když jsme statek koupili, absolutně jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale nebáli jsme se a byli jsme odhodlaní. Možná i proto, že jsme prostě byli mladí. Nebo to byla jen nerozvážnost, líbilo se nám to, příliš jsme nepřemýšleli o tom, kolik je tady práce... Ale manžel je stavař, takže určitou představu přece jen měl, ovšem že to bude tak obtížné, komplikované a finančně náročné... Nicméně za sebe mohu říci, že bych se tak rozhodla znovu, protože jsem získala více, než ztratila (sil a iluzí a peněz), a dostávám stále.

Dřevostavba s titulkem Fénix ze Salajny soutěží o další titul – Dřevostavba roku. Můžete pro ni hlasovat!

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Velký a malý - silná dvojka

  Velký a malý - silná dvojka

  Dobře umístěný pozemek, navíc na komunikační křižovatce. Dům se zadním traktem krytým lesem, s perfektní orientací ke světovým stranám a dobrými světelnými podmínkami. Čelní…

 • Domov je osobní záležitost

  Domov je osobní záležitost

  Za vstupními dveřmi tohoto domu se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory šedobílých tónů nahrazují teplé barvy, zdobnost a malé pokoje s…

 • Dřevostavba bez připomínek

  Dřevostavba bez připomínek

  Je to krása, když si moderní venkovská dřevostavba nenárokuje více, než jínáleží, když architekt dokáže převyprávět příběh původní zástavby bez zbytečné nostalgie a přitom…

 • Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Jednou ze zásadních věcí, které stavebníci řeší, je volba dodavatele stavby. Aby používal kvalitní materiály, aby vše bylo precizně provedené, aby nemuseli řešit žádné reklamace.…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner