Srub s kovovými doplňky

Srub s kovovými doplňky

Dana D. Daňková | Úterý, 29. květen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Už před několika lety, kdy jsme tady byli na návštěvě poprvé, nás tento srub zaujal svými netradičními postupy, které architekt Zdeněk Šimoník přenesl ze zděných domů do konstrukce masivní dřevostavby. Po letech jsme se přijeli přesvědčit, zda a jak fungují a jestli jsou majitelé i autor spokojeni.

Sedání (sesedání) srubové konstrukce

Systém konstrukce stavby zachovává tradiční postupy, předpokládanému sedání okolo 15 centimetrů byly přizpůsobeny dispozice, nátěry i řešení zařizovacích předmětů. „Ve spárách mezi trámy je vložena ovčí vlna, i to je tradiční postup," vysvětluje Zdeněk Šimoník. „Utěsnění dodatečně vzniklých mezer ovčí vlnou či tmelem jsme tady nedělali, byli jsme přesvědčeni, že tepelná stabilita domu je i tak dostatečná."

srubova drevostavba_301_800
Dřevu kov nevadí

A i po čase zaujmou stejné věci – hojně využité klempířské prvky a kovové obložení, to vše je nejen funkční, ale také příhodně kontrastuje s masivním dřevem. „Použili jsme klasické klempířské prvky, využívané na zděných domech," pokračuje architekt, „neboť mají své opodstatnění a používají se takto stovky let. Dřevo není mimořádně trvanlivý materiál a připravit ho o konstrukční prvek oplechování není podle mého úplně rozumné, protože se pak každá závada špatně opravuje. S odstupem času již víme, že naše postupy jsou funkční."


Otázky pro majitele srubu

Udělali byste dnes něco jinak?

Strávili jsme velmi mnoho času přípravou a správnost námi zvolených řešení se nám potvrdila, v některých případech nás to až překvapilo. Nebylo tu například možné využít vytápění plynem, protože tu není přípojka a my jsme nechtěli rezervoár na propan. Jako další zdroj ke kamnům na dřevo jsme proto zvolili elektrické vytápění s elektrokotlem a s teplovodním rozvodem, pod okny jsou konvektory a v patře radiátory. Počítali jsme s tím, že budeme většinou topit kamny a na přitápění bude elektřina. Ovšem ten dům má tak velký tepelný odpor, že je spotřeba elektřiny minimální, takže topení není ve výsledku drahé.

Zvolil byste i podruhé velké prosklené plochy?
Vložit do srubu velkou prosklenou plochu je možná trochu kontroverzní, ale my jsme se nechtěli nechat svazovat stavebními tradicemi, takže jsme zvolili velká okna. Ta ovšem znamenají i velkou tepelnou ztrátu, rosení a podobně, rozhodli jsme se proto pro z mého pohledu nejkvalitnější typ – hliníkové rámy. Výsledkem je sice pro mnohé svérázný a netradiční vzhled, ale z hlediska kvality provedení – trojsklo plněné argonem v hliníkovém rámu – jsou nedostižná a v mrazech dokonale izolují.

Postavili byste i teď znovu srub? Byla to dobrá volba?
I když se mi dům moc líbí, vzhledem ke své profesi mám potřebu pořád zkoušet něco nového a se zděnými domy mám větší zkušenosti. Takže já bych asi váhal, jestli znovu stavět srub, ale spíše pro chuť zkusit něco nového. Ale kdybyste se zeptali mých rodičů, zvolili by bez váhání znovu srub, protože jsou z něj nadšeni.


 DSC3703_srub_V DSC3726-HDR_srub_interier_V

 

Srub jsme natírali týden

Velká pozornost byla věnována nátěru stavby. Není divu, ten vlastně nahrazuje jiné ochranné kabáty domu – obklady či omítku, musí tedy vydržet mnoho. I zde se rozvaha a pečlivost vyplatily. „Použili jsme čiré nátěry, které zachovávají nejvíce původní strukturu a barvu dřeva. Nanášejí se ve třech vrstvách – první je impregnace a další dva jsou ochrana proti UV záření. My jsme si první nátěr dělali sami s partou kamarádů částečně i proto, že jsme chtěli, aby byl udělán opravdu precizně, aby vydržel. Musím říci, že to bylo „zábavné martyrium", natírali jsme týden v šesti lidech a od té doby víme, že už bychom to nechtěli absolvovat znovu, a opravdu zodpovědně zacelujeme každou chybičku v nátěru. Standardně by se měl nátěr obnovovat vždy po třech až pěti letech, my jsme stavbu natřeli kompletně jednou a od té doby stačí dílčí opravy již mnoho let, takže dnes bych to s klidným svědomím doporučil i klientovi. My jsme to tady odzkoušeli v extrémních podmínkách – jsou zde velké výkyvy teplot, hodně tu prší. Radost máme i z toho že si srub zachovává stále stejnou barvu, nevybledl ani neztmavl."


Více fotografií, technické parametry a půdorys srubu si můžete prohlédnout na soutěžní stráce Dřevostavby roku. Zde máte možnost hlasovat a dostat se tak do slosování o hodnotné výhry.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop