Jeden mikrosvět bez bariér

Jeden mikrosvět bez bariér

Lucie Němcová | Středa, 19. prosinec 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Ještě před pár lety nic nenasvědčovalo tomu, že by tahle dřevostavba měla vzniknout, ale život píše příběhy po svém a úplně jinak, než bychom očekávali. Vplula do světa Jana a Heleny, aby poskytla nový domov bez výškových rozdílů i překážek, semknutý se zahradou, a tak akorát velký pro dva. Aby mohla zmizet propast mezi záhony voňavých květin a obývacím pokojem a radost ze života měla prostor znovu proudit na plné obrátky. A tak se stalo.

Helena a Jan měli krásný dům ve svažitém pozemku u řeky, obklopeném loukami a velkou zahradu. Ta byla ale z většiny pro Helenu nedostupná, protože po úrazu se jejím společníkem stal vozík. A když Jan vzal věci do svých rukou a jednoho dne oznámil, že koupil pozemek, velmi protestovala, protože se nechtěla smířit s představou, že jejich dům opustí. Ovšem fakt, že nemohla pohodlně používat velkou část zahrady i domu, byl nakonec dostatečným argumentem pro stěhování.

Hlavní požadavek - bezbariérovost

Hlavním požadavkem na objekt, včetně parcely, byla tedy na prvním místě bezbariérovost. Nový pozemek poskytuje rovinatý a příjemně dostupný prostor. I když je relativně malý, naplňuje bohatě veškeré potřeby jeho obyvatel. Výhodou je, že se nachází v původní lokalitě. Sousedské vztahy tak mohou spokojeně plynout dál, stejně jako návštěvy oblíbené místní hospůdky nebo výlety po okolí.

V dřevostavbě bylo třeba myslet nejen na jemné přechody bez výškových rozdílů a překážek, ale také na optimálně přizpůsobenou kuchyni a koupelnu, jejichž detaily spoluutvářeli s architektem. Vybírali ze tří návrhů a tento netradiční tvar domu je nadchnul různými zákoutími, která poskytuje. Nová řešení a vybavení doplnil nábytek z původního domu.

nizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-exterier-2nizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-exterier-3

Zahrada neustále nablízku

Propojení obývacího prostoru se zahradou je intenzivní a díky tvaru domu také komorní a intimní. „Moc si zahradu užívám. Mám ji doslova na dosah ruky. Vyjedu si ven, kochám se kytkami a pozoruji čmeláky a včely, kterých sem lítá spousta. Je to úžasně uklidňující", říká Helena.

Okrasné rostliny doplňují jedlé dobroty pouze v malé míře. Některé z nich, například bylinky, najdeme ve vyvýšených truhlících poblíž kuchyně. Jsou dobře dostupné pro paní domu a obsahují nezbytný základ pro vaření. Návrhu zahrady se zhostila zahradní architektka – sestra majitele dodavatelské firmy, takže je zahrada s domem navržena jako jeden celek. „Kooperace mezi řemeslníky a hlavním zahradníkem fungovala na jedničku. Všechno šlo ráz na ráz a byla radost to pozorovat. Bylo znát, že nespolupracují poprvé", hodnotí spolupráci.

Výhodou bylo také to, že architekt bydlí nedaleko a chodil okolo s pejskem na procházku. Dohlížel na realizaci, dolaďoval detaily, a když bylo potřeba, zasáhl.

nizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-exterier-4nizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-exterier-5

Jednoduše teplo

Vyhřát tuto dřevostavbu není žádný problém. Teplo je rozvedeno pomocí teplovodního podlahového topení a příležitostně pomocí krbových kamen. Větší výzvou je udržet příjemné klima v horkém létě, kdy je potřeba okna stínit venkovními žaluziemi.

Četli jste?

Podlahové topení v dřevostavběOdborníci odpovídají: Jak funguje teplo od podlahy?

dřevostavba haas-fertigbau-lineaJak v letním období zabránit přehřívání staveb?

Krok dobrým směrem

„Za celý rok bydlení jsme vlastně nepřišli na nic rušivého. Dům naplňuje naše očekávání po všech stránkách. Z dnešního pohledu bylo rozhodnutí stavět krok dobrým směrem, i když se to zdálo jako šílenství. Zkrátka nikdy neříkej nikdy", dodávají společně.

nizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-interier-jidelnanizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-interier-kuchynenizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-interier-obyvaci-pokojnizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-interier-loznice


Komentář dodavatele

Dům je zajímavý svým půdorysem, vhodně navrženým na daný pozemek. Dispozice je uživatelsky příjemně vytvořená a celkově působí interiér prosvětleně. Projekt zpracovával návrh rodinného domu, který slouží jako bezbariérový. Již při zpracování výrobní dokumentace jsme řešili detaily napojení dřevostavby na terén. Jelikož upravený terén byl ve stejné výšce jako podlaha v interiéru, museli jsme vyřešit odizolování dřevěné konstrukce od vody. Současně bylo nutné zajistit ochranu dřevěné fasády proti odstřikující vodě a provětrávání fasády. Líbí se nám přechod dřevěné fasády na fasádu závětří, kterou tvoří cementotřískové desky. Pod fasádou jsou pěkně skryté dveře do skladu, čímž vstup působí čistým dojmem.

Ing. Milan Petričák
PALIS Plzeň spol. s.r.o.


Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 147 m2
Užitná plocha: 119,6 m2
Konstrukční systém: rámová konstrukce, difuzně otevřený systém
Teplo a větrání: teplovodní podlahové vytápění, elektrokotel, přirozené větrání
Součinitel prostupu tepla stěnou: U=0,18 W/m2K
Projekt: 2016, Ing. arch. Patrik Novák
Realizace: PALIS Plzeň, spol. s.r.o., www.palis.cz, 2017

nizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-pudorysnizkoenergeticka-bezbarierova-drevostavba-rez-stenou

Více fotografií a příběh domu naleznete v anketě Dřevostavba roku, kde můžete této bezbariérové dřevostavbě dát svůj hlas a soutěžit o hodnotné ceny.

Redakčně zkráceno a upraveno pro web

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop