Michal Babor | Pátek, 01. březen 2019 |

Jiří vyrůstal v paneláku a život v domku někde na venkově podle vlastních slov považoval kvůli péči o dům a zahradu spíše za trest. Ale jak praví klasik, cesty osudu jsou nevyzpytatelné, a dnes si doslova lebedí v dřevostavbě, kterou si spolu s manželkou sami navrhli. A nelitují.
Co vás přivedlo k rozhodnutí postavit si dům?
Lehká závist. Měli jsme krásný byt na okraji Prahy, který nám sice vyhovoval, ale když jsme v létě navštívili přátele a užívali si spolu s nimi pohodu na terase, večerní grilování, koupání v bazénu a pohyb na zahradě, začali jsme uvažovat o tom, jestli bychom přece jen něco nezměnili.
K rozhodnutí přispěl i pozemek v nedaleké obci, který nám doporučil známý a který se v té době prodával. Ukázalo se ale, že realitní kancelář, která pozemek nabízela, jaksi zapomněla sdělit, že kvůli existenci infrastruktury lze zastavět pouze asi pět procent z tisícimetrové výměry, takže pro stavbu rodinného domu byl pozemek prakticky nepoužitelný. Náhoda nám ale přála a na druhém konci téže obce jsme objevili pozemek jiný, od soukromého majitele, s nímž jsme si nakonec plácli.
"Díky tomu, že jsme založili zahradu už v době, kdy se dokončoval dům, můžeme si teď bydlení plnohodnotně užívat."
Obr.: Zahrada - Zatímco stavba domu byla ukázkou férové hry a seriózního jednání, okolí domu upravené na klíč profesionální firmou by se za pohodovou spolupráci označit nedalo. Nicméně Jiřího zahrada je v nové zástavbě jediná, která už má svou jasnou tvář a bude už jen krásnější. Foto: Tomáš Mach
Věděl jste od začátku, že budete stavět dřevostavbu?
Prakticky nebylo o čem přemýšlet. Dřevostavby se mi vždycky líbily, nejen kvůli jejich modernímu stylu, ale především mi imponovala rychlost stavby. Když se pro něco rozhodnu, chci to co nejdřív, a to hrálo dřevostavbě do karet. V našem případě se to potvrdilo – v září proběhla stavba základové desky, v říjnu se začalo montovat, v lednu byl dům prakticky hotový a v březnu už jsme se zabydlovali, takže se vším všudy půl roku. Nedokážu si představit, že bych stavěl z cihel a čekal na dům rok, spíše déle.
Obr.: Modřínová fasáda - Jiří má rád moderní styl a v jeho duchu si dům navrhl. Ruku k dílu přiložil i v průběhu stavby a po jejím dokončení – věrně dokáže vypravovat o tom, jak s manželkou vleže – vsedě – vstoje natírali dřevěnou fasádu a jaké akrobatické prvky při tom vymýšleli. Kdyby věděl, že pokud natře jednou, bude pak muset natírat stále, možná by se bez povrchové úpravy sibiřského modřínu obešel. Foto: Tomáš Mach
Nesetkávám se často s tím, že by si investor, který nepůsobí v oboru, sám navrhl dispozice, ne-li dokonce celý dům. Kde se ve vás vzala ta odvaha?
Když už jsme se rozhodli, že chceme nové bydlení, muselo být takové, jaké jsme ho chtěli mít a jaké by odpovídalo našim potřebám. Už jako malý kluk jsem si rád stavěl domečky z lega a vymýšlel, kde budu mít koupelnu a kde kuchyni, takže předpoklady pro navrhování mám (smích). A naše stavba vlastně takovou skládačku hodně připomínala. Nákres dispozic a představu o podobě domu samozřejmě realizační firma upravila, i když většinou jen v drobnostech.
Obr.: Více světla - Schodiště do patra mělo být původně uzavřeno z obou stran plnou stěnou, v průběhu montáže se ale investorům zdálo tmavé a příliš sevřené. Příčku směrem do chodby proto nechali odstranit a dodatečně ji nahradili skleněnou výplní. Foto: Tomáš Mach
Obr.: Obytný prostor - Místo pro společné setkávání celé rodiny je zařízeno střídmě a vkusně. Přestože barvami neoplývá a na podlaze je položena lesklá dlažba, nepůsobí technicistně ani studeně. S barevným laděním skvěle korespondují originální svítidla značky Light Concept. Foto: Tomáš Mach
V jakých například?
V původním návrhu jsme měli třeba pobytovou terasu v patře přístupnou z ložnice, ale uznali jsme argument zástupce stavební firmy, že bychom ji pravděpodobně nevyužívali, když máme velkou zahradu. A že by její realizace znamenala několik set tisíc korun navíc. Stejně tak jsme se nakonec obešli bez garáže a nahradili ji jen přístěnkem, který pro parkování auta úplně stačí. Upravili jsme také dispozici obytného prostoru a zvětšili jeho prostor.
Obr.: Metr navíc - Jednou z drobných změn je i zvětšení obytného prostoru – stěna s oknem se posouvala o šířku vestavěné spížní skříně. Foto: Tomáš Mach
Jak jste vybírali stavební firmu?
Dali jsme na doporučení. Můj známý, který nám pomáhal při výběru pozemku, už v dřevostavbě bydlel a firmu, která mu dům stavěla, si nemohl vynachválit. Oceňoval především osobní přístup a fér jednání, což můžu dnes potvrdit i já. Na čem jsme se s koordinátorem domluvili, to platilo, a když se objevil problém, vyřešil se rychle a k oboustranné spokojenosti.
Obr.: Okna v koupelně - Velké prosklení v koupelně, navíc směřující do ulice, by možná leckoho odradilo, ale do prostoru pro relaxaci určitě patří. Předokenní žaluzie se dají naklopit tak, aby dovnitř proudilo světlo, a zároveň nebylo vidět nic, co vidět být nemá. Prostorová vana měla plnit Jiřího představu o odpočinku při koupeli, sám však přiznává, že se v ní koupal jen jednou – podnikatelskému životu v poklusu totiž lépe vyhovuje rychlejší sprcha. Foto: Tomáš Mach
"Dejte na doporučení. Není lepší reference než ta, kterou vám poskytne někdo, kdo s vybranou firmou sám stavěl."
Komentář dodavatele
Lukáš Černík
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Výstavba atypického domu pro nás byla opět výzvou, neboť umístit dům na úzký pozemek nebylo úplně jednoduché. Stavba probíhala v duchu velmi příjemné, přátelské atmosféry, a to se vždy na kvalitě stavby projeví. Jako podstatnou věc vidím rozhodnutí investora dotáhnout dům do takových detailů, jako je investice do zahrady a vkusně zařízený interiér – to se hned bydlí naplno a dům má tímto velký význam.
Technické parametry
Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 92 m2
Užitná plocha: 124,6 m2 (+ terasa 22,6 m2)
Konstrukční systém: difuzně uzavřený Lucern Eko Plus
Teplo: tepelné čerpadlo IVT systém vzduch-voda, podlahové teplovodní vytápění, krbová vložka
Větrání: větrací jednotka srekuperací tepla a chlazením
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,136 W/m2K
Roční spotřeba energie: 9 850 kWha (cca 30 000 Kč)
Návrh domu: vlastní
Realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz, 2017
Vaše komentáře (0)Hlasujte v anketě:
Více fotografií této moderní nízkoenergetické dřevostavby naleznete v anketě Dřevostavba roku. Hlasujte v aktuálním vydání a vyhrajte zajímavé ceny.
Kam dál:
Nenechte si ujít další redakční návštěvy moderních dřevostaveb nebo srubů a roubenek, ve kterých vám představujeme zajímavé dřevostavby, včetně průběhu stavby, popisu technologií, zkušeností stavebníků a referencí na dodavatelské firmy.
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Masivní dřevo, kámen a sklo vytvořily dokonalý domov na horách
Dobře umístěný pozemek, navíc na komunikační křižovatce. Dům se zadním traktem krytým lesem, s perfektní orientací ke světovým stranám a dobrými světelnými podmínkami. Čelní…
-
Jemnost, něžnost a elegance, to vše vystihuje dřevostavbu, která je zároveň i vzorovým domem
V sousedství rybníka obydleného čápy a volavkami, žlutě zářícího řepkového pole a louky poseté pampeliškami v kraji jménem Česká Kanada stojí stále ještě novotou vonící…
-
Martin a Simona: Čekali jsme, že to bude rychlé, ale až takhle? Bylo to fascinující
Život rodiny v dvougeneračním domě fungoval a měl v určitém čase své opodstatnění, nicméně mít bydlení podle vlastních představ o velikosti, která sedne potřebám současnosti, je…
-
Přáli si bydlení velikostně skromné, ale důkladně promyšlené. Pasivní dům jim vše splnil
Některé věci přicházejí bez plánů a záměrů, ale zato s tak silným impulzem, že nejdou přehlédnout nebo zpochybnit. Dřevostavba Denisy a Petra nevznikla z touhy postavit si dům, ale z…