Takový domeček z lega

Takový domeček z lega

Michal Babor | Pátek, 01. březen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Jiří vyrůstal v paneláku a život v domku někde na venkově podle vlastních slov považoval kvůli péči o dům a zahradu spíše za trest. Ale jak praví klasik, cesty osudu jsou nevyzpytatelné, a dnes si doslova lebedí v dřevostavbě, kterou si spolu s manželkou sami navrhli. A nelitují.

Co vás přivedlo k rozhodnutí postavit si dům?

Lehká závist. Měli jsme krásný byt na okraji Prahy, který nám sice vyhovoval, ale když jsme v létě navštívili přátele a užívali si spolu s nimi pohodu na terase, večerní grilování, koupání v bazénu a pohyb na zahradě, začali jsme uvažovat o tom, jestli bychom přece jen něco nezměnili.

K rozhodnutí přispěl i pozemek v nedaleké obci, který nám doporučil známý a který se v té době prodával. Ukázalo se ale, že realitní kancelář, která pozemek nabízela, jaksi zapomněla sdělit, že kvůli existenci infrastruktury lze zastavět pouze asi pět procent z tisícimetrové výměry, takže pro stavbu rodinného domu byl pozemek prakticky nepoužitelný. Náhoda nám ale přála a na druhém konci téže obce jsme objevili pozemek jiný, od soukromého majitele, s nímž jsme si nakonec plácli.

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-exterier-bazen-zahrada-2


"Díky tomu, že jsme založili zahradu už v době, kdy se dokončoval dům, můžeme si teď bydlení plnohodnotně užívat."


nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-exterier-terasa-zhrada-bazen

Obr.: Zahrada - Zatímco stavba domu byla ukázkou férové hry a seriózního jednání, okolí domu upravené na klíč profesionální firmou by se za pohodovou spolupráci označit nedalo. Nicméně Jiřího zahrada je v nové zástavbě jediná, která už má svou jasnou tvář a bude už jen krásnější. Foto: Tomáš Mach

Věděl jste od začátku, že budete stavět dřevostavbu?

Prakticky nebylo o čem přemýšlet. Dřevostavby se mi vždycky líbily, nejen kvůli jejich modernímu stylu, ale především mi imponovala rychlost stavby. Když se pro něco rozhodnu, chci to co nejdřív, a to hrálo dřevostavbě do karet. V našem případě se to potvrdilo – v září proběhla stavba základové desky, v říjnu se začalo montovat, v lednu byl dům prakticky hotový a v březnu už jsme se zabydlovali, takže se vším všudy půl roku. Nedokážu si představit, že bych stavěl z cihel a čekal na dům rok, spíše déle.

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-exterier-bazen-zahrada-3

Obr.: Modřínová fasáda - Jiří má rád moderní styl a v jeho duchu si dům navrhl. Ruku k dílu přiložil i v průběhu stavby a po jejím dokončení – věrně dokáže vypravovat o tom, jak s manželkou vleže – vsedě – vstoje natírali dřevěnou fasádu a jaké akrobatické prvky při tom vymýšleli. Kdyby věděl, že pokud natře jednou, bude pak muset natírat stále, možná by se bez povrchové úpravy sibiřského modřínu obešel. Foto: Tomáš Mach

Nesetkávám se často s tím, že by si investor, který nepůsobí v oboru, sám navrhl dispozice, ne-li dokonce celý dům. Kde se ve vás vzala ta odvaha?

Když už jsme se rozhodli, že chceme nové bydlení, muselo být takové, jaké jsme ho chtěli mít a jaké by odpovídalo našim potřebám. Už jako malý kluk jsem si rád stavěl domečky z lega a vymýšlel, kde budu mít koupelnu a kde kuchyni, takže předpoklady pro navrhování mám (smích). A naše stavba vlastně takovou skládačku hodně připomínala. Nákres dispozic a představu o podobě domu samozřejmě realizační firma upravila, i když většinou jen v drobnostech.

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-interier-chotba-jidelna

Obr.: Více světla - Schodiště do patra mělo být původně uzavřeno z obou stran plnou stěnou, v průběhu montáže se ale investorům zdálo tmavé a příliš sevřené. Příčku směrem do chodby proto nechali odstranit a dodatečně ji nahradili skleněnou výplní. Foto: Tomáš Mach

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-interier-obyvaci-pokoj-jidelna

Obr.: Obytný prostor - Místo pro společné setkávání celé rodiny je zařízeno střídmě a vkusně. Přestože barvami neoplývá a na podlaze je položena lesklá dlažba, nepůsobí technicistně ani studeně. S barevným laděním skvěle korespondují originální svítidla značky Light Concept. Foto: Tomáš Mach

V jakých například?

V původním návrhu jsme měli třeba pobytovou terasu v patře přístupnou z ložnice, ale uznali jsme argument zástupce stavební firmy, že bychom ji pravděpodobně nevyužívali, když máme velkou zahradu. A že by její realizace znamenala několik set tisíc korun navíc. Stejně tak jsme se nakonec obešli bez garáže a nahradili ji jen přístěnkem, který pro parkování auta úplně stačí. Upravili jsme také dispozici obytného prostoru a zvětšili jeho prostor.

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-interier-jidena

Obr.: Metr navíc - Jednou z drobných změn je i zvětšení obytného prostoru – stěna s oknem se posouvala o šířku vestavěné spížní skříně. Foto: Tomáš Mach

Jak jste vybírali stavební firmu?

Dali jsme na doporučení. Můj známý, který nám pomáhal při výběru pozemku, už v dřevostavbě bydlel a firmu, která mu dům stavěla, si nemohl vynachválit. Oceňoval především osobní přístup a fér jednání, což můžu dnes potvrdit i já. Na čem jsme se s koordinátorem domluvili, to platilo, a když se objevil problém, vyřešil se rychle a k oboustranné spokojenosti.

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-interier-koupelna

Obr.: Okna v koupelně - Velké prosklení v koupelně, navíc směřující do ulice, by možná leckoho odradilo, ale do prostoru pro relaxaci určitě patří. Předokenní žaluzie se dají naklopit tak, aby dovnitř proudilo světlo, a zároveň nebylo vidět nic, co vidět být nemá. Prostorová vana měla plnit Jiřího představu o odpočinku při koupeli, sám však přiznává, že se v ní koupal jen jednou – podnikatelskému životu v poklusu totiž lépe vyhovuje rychlejší sprcha. Foto: Tomáš Mach


"Dejte na doporučení. Není lepší reference než ta, kterou vám poskytne někdo, kdo s vybranou firmou sám stavěl."


Komentář dodavatele

lukas-cernik-lucern-stav
Lukáš Černík
LUCERN dřevostavby s.r.o.

Výstavba atypického domu pro nás byla opět výzvou, neboť umístit dům na úzký pozemek nebylo úplně jednoduché. Stavba probíhala v duchu velmi příjemné, přátelské atmosféry, a to se vždy na kvalitě stavby projeví. Jako podstatnou věc vidím rozhodnutí investora dotáhnout dům do takových detailů, jako je investice do zahrady a vkusně zařízený interiér – to se hned bydlí naplno a dům má tímto velký význam.

 

Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 92 m2
Užitná plocha: 124,6 m2 (+ terasa 22,6 m2)
Konstrukční systém: difuzně uzavřený Lucern Eko Plus
Teplo: tepelné čerpadlo IVT systém vzduch-voda, podlahové teplovodní vytápění, krbová vložka
Větrání: větrací jednotka srekuperací tepla a chlazením
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,136 W/m2K
Roční spotřeba energie: 9 850 kWha (cca 30 000 Kč)
Návrh domu: vlastní
Realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz, 2017

skladba-steny-lucen-eko-plus-difuzne-uzavreny-system

nizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-pudorys-1npnizkoenergeticka-drevostavba-navsteva-lucern-pudorys-2np


Hlasujte v anketě:


Více fotografií této moderní nízkoenergetické dřevostavby naleznete v anketě Dřevostavba roku. Hlasujte v aktuálním vydání a vyhrajte zajímavé ceny.


Kam dál:

Nenechte si ujít další redakční návštěvy moderních dřevostaveb nebo srubů a roubenek, ve kterých vám představujeme zajímavé dřevostavby, včetně průběhu stavby, popisu technologií, zkušeností stavebníků a referencí na dodavatelské firmy.

DaS 1-2019
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop