Michal Babor | Středa, 18. srpen 2021 |
Jen kousek za Prahou jsme navštívili srub, jehož majitelé před zahájením stavby provedli nebývale rozsáhlé terénní úpravy. Stálo to zato – do velmi příjemné zahrady se otevírá velkými terasami srub, který se majitelé rozhodli nechat v co nejpřírodnějším stavu.
Náš srub vznikl na místě, ke kterému máme oba s manželkou odedávna blízko. Rozhodli jsme se stavět na staré zahradě, která se před stavbou změnila k nepoznání. Úprava terénu pozemku byla více než náročná – vše se změnilo, doslova, včetně nadmořské výšky.
Stavbě předcházelo velké bagrování – především se ubrala zemina, v jednom rohu až skoro metr. Terén se pak vyrovnával, propojovaly se jeho úrovně. Ve zdejší mrazové kotlině to spolu s postavením vysoké kompaktní zdi pomohlo, teď je tady o jeden dva stupně tepleji než v okolí.
Pískovaný povrch
Dům z tatranského smrku má povrch upravený progresivní metodou pískování. Ta spočívá v tom, že v hotovém domě se pistolí s tryskou pod tlakem stříká na srubovinu kukuřičné abrazivo, které omílá jen měkčí části povrchu dřeva, zatímco tvrdší nechává a pouze je očistí.
Tato technologie tak trochu mate svým názvem – skutečně se při ní nepoužívá písek. Trvalo to několik dní, ale výsledek se nám moc líbí – kresba dřeva krásně vyniká, pískování mu dodává výraznější vzhled.
obr.: Žíhaná venkovní dlažba barevně vychází z měňavých odstínů sruboviny. Foto: Martin Zeman
obr.: Příjemně zastíněná terasa je poměrně vysoko nad úrovní terénu a poskytuje tak hezký rozhled po okolí. Foto: Martin Zeman
Procházka přízemím domu
V přízemí jsme se rozhodli pro kombinaci plovoucí dřevěné podlahy a dlažby, přičemž dlažba s dekorem dubu je k nerozeznání od dřeva. K podlaze a srubovině se překvapivě hodí nábytek z druhého konce světa – zalíbily se nám mexické solitéry vyráběné v tradičních manufakturách z masivního piniového dřeva.
Vykládání nábytku působí nezvyklým rustikálním dojmem, máme takové pohovky, stolky, velkou skříň a dokonce kuchyňské skříňky. Masivní sloupy v přízemí jsme nechali spoutat kovovými obručemi – kromě praktické stránky věci (dřevo se rozpíná jen do určité míry) se k sobě oba materiály výborně hodí a háčky na obručích dovolují zavěsit dekorace.
Ve velké obytné místnosti se podařilo kamnáři vybudovat hnědá kachlová kamna, která vyhřívají celý dům. V zimě se stará o teplou vodu plynový kotel, který ohřívá i vodu do radiátorů a podlahového topení v přízemí. Ve spodní koupelně jsme nechali maximálně vyniknout srubovině, žádný sádrokarton, žádné obložení: jen masivní strop, stěny a moderní nábytek.
obr.: Česká kachlová pec, tatranský smrk a mexická pinie – to vše se vedle sebe docela dobře snese... Foto: Martin Zeman
obr.: Detail skříně s kováním, schodiště a kovem spoutaného sloupu – opět různé druhy dřeva v těsném sousedství. Foto: Martin Zeman
obr.: Kousek před kachlovými kamny navazuje dlažba na dřevěnou podlahu. Foto: Martin Zeman
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby roku! Tento útulný srub se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Kde vyniká krása dřeva". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
V modřínovém podkroví
V horním patře je na stěnách téměř 500 m2 modřínových palubek a ze stejného materiálu jsou také dveře. Příčky jsou sendvičové, s izolací z technického konopí.
Podlahy v patře jsme nechali udělat masivní dubové. Jako úložné prostory jsme zvolili zabudované skříně s posuvnými dveřmi a modřínovým obkladem, které sjednocují vzhled místnosti a neruší. V dětském pokoji posuvné dveře skříní nezabírají místo a nejsou tady žádné hrany, které by dětem ublížily.
Dětský pokoj je tak ještě prostornější – už tak je velký, přes celou štítovou stranu, rohový a ještě s velkým výklenkem. V pokojích jsou radiátory z patinované mědi, doplněné konvektory.
Máme za sebou ve srubu dvě spokojené zimy, vycpávám pečlivě spáry ovčí vlnou a ještě i nadcházející zimu vycpávat budu – dům dokonale vysychá a sedá, přesně jak jsme podle předpovědí dodavatele očekávali.
Mohu říci, že útulný srub s izolací z ovčí vlny a konopí, bez použití umělých materiálů, se stal zdravým bydlením pro nás i naše děti. Ušetříme na vytápění a v letních vedrech se doma příjemně ochladíme.
obr.: V ložnici ladí kombinace posuvných dveří a masivních rustikálních skříní. Kromě nich je tady vše z modřínu... Foto: Martin Zeman
"Dveře a obklady stropů v patře jsou z modřínových palubek, jinak je srub postaven z tatranského smrku."
obr.: Prostorná horní koupelna s vanou a sprchovým koutem nabízí dokonalou relaxaci. Je plná světla; mimo záběr vpravo ještě vedou prosklené dveře na velký balkon. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 143,93 m2
- Užitná plocha: 202,34 m2
- Stavební systém: srub
- Vytápění: plynový kotel, radiátory v patře a ložnicích, podlahové topení v přízemí; kachlová pec, solární kolektory
- Realizace: Sruby Rajec s.r.o., www.srubyrajec.cz, 2011
Vizualizace půdorysů: SRUBY RAJEC s.r.o.
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…
-
Džungle mezi paneláky
Každá redakční návštěva je jiná, protože každý dům žije se svými majiteli svůj originální příběh. Nahlédnout pod pokličku tomuhle konkrétnímu byl v pravdě výjimečně silný…
-
Z původně plánované rekonstrukce zděného domu se vyklubala stavba nové dřevostavby
„Dům se dá postavit, ale domov se musí vytvořit," pronesla na konci našeho povídání sympatická maminka Zuzana a s láskou se rozhlédla po nesmírně harmonickém prostoru, který už dva…
-
Rychlá výstavba a unikátní konstrukční systém, to vystihuje tuto dřevostavbu
„Tak asi takhle," pronesl s bezvýrazným obličejem bagrista, když naložil poslední nákladní auto a srovnal se zemí zbytky sutin. Za dva dny zmizel z povrchu dům, který kdysi někdo…