Časopis DŘEVO&stavby 6/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"... (video)

Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"... (video)

Dana Jakoubková | Pátek, 10. únor 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a promyšlená koncepce odlišuje tvůrce této mini dřevostavby od jiných „talentovaných" a obyvatelům domku poskytuje život s překvapivým komfortem.

Kombinace různých druhů dřeva s kovem nebo kamenem poukazuje na určitý luxus, který není v minimalistických dřevostavbách běžný. Ručně tesaný cedr a ořech, kartáčovaný hliník, žula i keramika, použité v čistých liniích a geometrických vzorech, se tu mohou směle tvářit jako umělecké dílo. Jako by byl dům postaven na snech a kreativitě svých tvůrců. „Dává to smysl," říká David Latimer, jeden z majitelů a designérů americké firmy New Frontier Tiny Homes, jehož invence i truhlářská zručnost dala domu s názvem Alpha jedinečnost. „Stavíme domy pro ty, kteří jsou ochotni jít proti proudu a věří, že i dobré věci mohou být ještě lepší – šetrnější, praktičtější, smysluplnější. To ovlivňuje psychický stav obyvatel domu a ´dobrá duše´ zase vytváří dobrou společnost."

mini dřevostavba exteriérmini dřevostavba interiér a ložemini dřevostavba interiér a teráska
Mini dřevostavba - do puntíku vyladěná

Zatímco zvenku se domek tváří venkovsky, uvnitř něj se zhmotňuje magie luxusu. Na jedné straně vidíme vyvýšenou kuchyni, která nepostrádá indukční varnou desku s pěti hořáky, digestoř, myčku nádobí, nerezový dřez ani velkou lednici. Pracovní a úložný prostor na místě nešetří, a důmyslně s ním pracuje. Zatímco třeba pod stropem z recyklovaného dřeva jsou ukryté výklopné boxy na drobné kuchyňské potřeby, pod podlahou je schovaný brilantně navržený rozkládací stůl pro společnost až osmi osob a lavice k sezení s velkým úložným prostorem.

Na druhém konci domu je patro na spaní vynesené nad „kout očisty". Žebřík, po němž je ložnice přístupná, lze pak zasunout pod kuchyňskou platformu. Mini koupelna pojme vířivku se sprchou, toaletu, úložnou skříňku s umyvadlem i pračku se sušičkou, to vše ve standardní velikosti. Její posuvná stěna s velkým zrcadlem je zároveň částí vestavěné skříně na šaty.

Kvalita návrhu, použitých materiálů a řemeslného zpracování, originální multifunkční nábytek i optimalizace prostoru jsou jen málo podobné čemukoli jinému na poli ministaveb.

interiér mini dřevostavba koupelnaintromini dřevostavba interiér a uložný prostory
Dovnitř i ven

Říká se, že jeden z triků, jak zabránit pocitu stísněnosti v malém domě, je trávit hodně času venku. Další možností pak je poskytnout obyvatelům šanci otevřít prostor zcela. V tomto případě dává vstup a výstup v obou stěnách domku otevřenému půdorysu nový význam. Použití prosklených roll-up garážových vrat a skládací terasy s markýzou, které umožňují vystavit obě strany domu přílivu čerstvého vzduchu, je totiž dalším netuctovým řešením prostoru a funkce. Dům lze napojit na inženýrské sítě, nebo je naopak nevyužívat vůbec díky ekologicky řešenému zpracování odpadu či využití solárních panelů. Domek se dá postavit jak na podvozek (trailer), tak na pevný základ na pozemku.

Mini dřevostavba a její cena

Abyste si mohli těchto dvaadvacet metrů čtverečních kontrastu mezi rustikálním a moderním pořídit v Česku, nejspíš byste museli chodit do „kolbenky" i nad rámec zákonem povolených přesčasových hodin (2 280 000 Kč včetně vybavení a spotřebičů). Nadto u nás nemáme na takovou parádu silnice a leckdo ani řidičák. Jako prezentace multifunkčnosti, optimalizace prostoru a lidské šikovnosti může ale tento neotřelý „přepravní kontejner" posloužit dokonale.

Malý domek představuje všechno, co lze nazvat rozumným, a to ekonomicky, sociálně, ekologicky i esteticky. Růst společnosti přináší mnoho pozitiv krátkodobého charakteru, ale v průběhu času s sebou nese i mnoho negativních důsledků. S ideou, že život je krátký, vidím smysl hlavně ve sdílení, flexibilitě a existenci bez dluhů. Dobrý design by měl být k dispozici každému, bez ohledu na jeho socio-ekonomický stav. Prostor navíc nepotřebujete, nebude používat, a je zbytečné za něj platit.

David Latimer
Výhradním držitelem práv na design a stavbu domu je společnost New Frontier Tiny Homes.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop