Michal Babor | Středa, 25. březen 2020 |

Když si Norové chtějí odpočinout, odjíždějí na Hardanger Fjord. Místo dokonalého úniku nabízí hory zahalené deštěm a mlhou, prudce se svažující do vln pod nimi. Bukolické pobřeží nabízí samotu pro všechny unavené a jeho vody vítají všechny nadšené rybáře. Todd Saunders a Tommie Wilhelmsen se snažili maximálně tuto krajinu respektovat a postavili dřevostavbu, která splývá s nádherným okolím.
Experimentální dřevostavba se stala stavbou referenční
Mladí architekti potřebovali vytvořit experimentální a zároveň referenční stavbu, kterou by ale mohli využívat i jako útulné místo sami pro sebe a pro své přátele. Za svoje nevelké úspory koupili pozemek zasazený mezi stromy na severním pobřeží, dvě hodiny cesty od pobřežního města Bergenu.
Obr.: Když si Norové chtějí odpočinout, odjíždějí na Hardanger Fjord. Místo dokonalého úniku nabízí hory zahalené deštěm a mlhou, prudce se svažující do vln pod nimi. Foto: Bent René Synnevag
7 kilometrů k nejbližším sousedům
„Chtěli jsme místo, kde by člověk mohl vypnout," říká Saunders. „Kromě nedaleké farmy jsou nejbližší sousedé vzdáleni sedm kilometrů." Todd Saunders se přistěhoval z Kanady a sám sebe popisuje jako milovníka přírody.
Obr.: Domek o ploše 15 metrů čtverečních nenabízí nic jiného než prostor určený ke spaní, čtení... a vlastně ještě příbuzným činnostem, pro které se takový „love shack" (útočiště pro lásku) dokonale hodí... Foto: Bent René Synnevag
15 metrů dřevostavby pro lásku?
Domek o ploše 15 metrů čtverečních nenabízí nic jiného než prostor určený ke spaní, čtení... a vlastně ještě příbuzným činnostem, pro které se takový „love shack" (útočiště pro lásku) dokonale hodí...
Tvar stavby vychází ze skandinávského a kanadského stylu, výrazně se však přiklání k modernistické kostce: boční a přední strana tvoří jediná křivka tvaru U (otevírající se na straně), která začíná linií střechy, kaskádovitě spadá dolů k zadnímu průčelí a končí pod podlahou.
Konstrukce z dřevěného rámu a deskových materiálů je obložena modřínovými prkny ošetřenými přírodním olejem, izolaci tvoří celulóza. „Nepoužili jsme ale technologii foukání, ale pouze ručního vtlačení do dutin v konstrukci," říká Saunders.
Obr.: Konstrukce z dřevěného rámu a deskových materiálů je obložena modřínovými prkny ošetřenými přírodním olejem, izolaci tvoří celulóza. „Nepoužili jsme ale technologii foukání, ale pouze ručního vtlačení do dutin v konstrukci," říká Saunders. Foto: Bent René Synnevag
Obr.: „Chtěli jsme místo, kde by člověk mohl vypnout," říká Saunders. „Kromě nedaleké farmy jsou nejbližší sousedé vzdáleni sedm kilometrů." Todd Saunders se přistěhoval z Kanady a sám sebe popisuje jako milovníka přírody. Foto: Bent René Synnevag
Místo koupelny, vodopád
Interiéru jediné místnosti dominuje běžná březová překližka na stěnách a podlaze. Minimalistické vybavení tvoří futon a malý stolek. Koupelna? Čtyři metry vysoký vodopád pár kroků od srubu je osvěžující sprchou. I když malý srub má samozřejmě něco do sebe, oblíbeným Saundersovým prvkem je 80 metrů čtverečních velká smrková terasa.
„Je to dlouhá linie v přírodní krajině, taková podlaha v lese." Vznáší se nad zemí a nabízí dostatečný prostor pro rozjímání při vycházejícím slunci anebo při měnící se scenérii s oblaky.
Záměrem architektů bylo navrhnout útočiště, které je v souladu s norskou krajinou, což se jim podařilo nebývalou měrou. "Člověk zde má pocit jako v kostele, s tmavším lesem v zadní části a světlým otevřením vepředu směrem k fjordu," říká Saunders.
Obr.: Architekti svůj domek před nedávnem prodali. Na perokresbě je zachycen aktuální stav s druhou stavbou, v níž je kuchyňka, obývací pokoj, ložnice a koupelna.
Nahlédněte na další zajímavosti ze světa dřevostaveb
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…