Tisk
Jaké palivo zvolit pro vytápění dřevostavby?

Jaké palivo zvolit pro vytápění dřevostavby?

Dagmar Šimonová | Pondělí, 04. září 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Na fóru našeho portálu proběhla před nedávnou dobou debata ohledně druhu paliva pro vytápění dřevostaveb. Rozhodli jsme se proto přispět naším pohledem na zmíněný problém a přinášíme vám porovnání několika nejběžnějších druhů paliv, dostupných na českém trhu. Po jaké energii tedy sáhnout?

Otázku čím budu topit a ohřívat teplou vodu řeší každý stavebník. Odpověď na ní většinou není jednoduchá a je nutné zohlednit mnoho vstupních údajů.

Správně zvoleným topením ke zdravému životnímu prostředí v dřevostavbě

01 oprava roubenkySamozřejmě že ten, kdo propaguje dřevostavby, propaguje svým způsobem i zdravé a k životnímu prostředí ohleduplné bydlení. S takovými trendy jdou pak ruku v ruce obnovitelné zdroje energie a minimalizování potřeby energie elektrické. Je ale takový přístup vždy ten nejvhodnější? Samozřejmě, že u starého a nezatepleného domu není problém zaplatit jen za topení elektrickými přímotopy i 60 000 Kč, jak je tomu ale u domů pasivních?

Elektrické topení v dřevostavbě má své plus i minus

jindraElektřina má nespornou výhodu v nízkých investičních nákladech, komfortu regulace a dokonale čistém provozu. Její minusy naopak vidíme ve vysoké ceně, která kontinuálně roste, závislosti na spolehlivosti sítě a nutné platbě paušálu za elektroměr. Plyn oproti tomu vyžaduje o něco vyšší vstupní náklady, není to ale nijak dramatické. I plyn zaručuje dokonale čistý a hlavně plně automatický provoz a především je levnější než elektřina. Problémy, které od něj odrazují nejednoho člověka, jsou možnost havárie a s tím spojené náklady na každoroční revizi a údržbu, a také nutný paušál za plynoměr. Pokud navíc odebíráme větší množství elektrické energie, dostaneme ji za lepší cenu. Pak u pasivních domů, které spotřebují na vytápění jen malé množství paliva, může být zbytečné platit nájem za dvě přípojky a platit ještě ke všemu nevýhodnější tarif elektřiny.

Ekologická dřevostavba? Volte palivo CO2 neutrální

robinCO2 neutrální je takové palivo, které při svém vzniku spotřebuje stejné množství CO2, jaké při svém spalování zase vytvoří. Takovým materiálem je samozřejmě dřevo, které CO2 spotřebuje při svém růstu. Také dřevní odpad, jako jsou pelety, bývá označován jako CO2 neutrální. Takové zdroje energie ovšem mají svá specifika. Například palivové dříví, v současné době bezkonkurenčně nejlevnější palivo, nemůžeme nikdy zapojit do automatického provozu. Navíc topení bude vždy vyžadovat fyzickou angažovanost vlastníka, kterou někteří lidé chápou jako výhodu, mnohé ale odrazuje. Provoz je značně nečistý a je nutné likvidovat vzniklý popel. S peletami je to o něco veselejší, pořizovací cena automatického kotle je ale o to vyšší. Obé taky musíme v blízkosti domu skladovat, což vyžaduje další investiční náklady a nároky na prostor.

Nevíte si rady? Tabulka může pomoci

Na Tzb-info je široké veřejnosti dostupná tabulka, ve které si můžete porovnat náklady na vytápění vašeho domu. Stačí zadat jen roční potřebu tepla nebo paliva, zvolit typ kotle a zadat cenu. Ceny jsou v tabulce přednastavené, měnit tedy můžete jen ty, které víte. Pro orientační zjištění ceny postačí i ty nadefinované. Výsledkem je porovnávací graf, ve kterém je graficky i číselně vyjádřené, jaké náklady na vytápění budou při použití různých druhů paliv. Do grafu můžeme pro přehlednost zahrnout i veškerou ostatní spotřebu elektrické energie.


Jaké palivo tedy zvolit?

  • U starších domů s větší tepelnou ztrátou, kterých je bohužel stále ještě většina, je výhodné volit palivové dřevo nebo pelety a tento systém zkombinovat se solárním ohřevem vody.
  • Naopak postavíme-li si nový pasivní nebo velmi kvalitní nízkoenergetický dům, bude nejlepší volit pro vytápění elektřinu (ideálně podlahové vytápění) a na ohřev teplé vody solární panely.
  • U pasivních domů se vyplatí na otopném systému šetřit, protože vzhledem k malé spotřebě je návratnost vstupní investice velice dlouhá, navíc, pokud chceme za každou cenu kotel nebo krbová kamna, musíme velice přepečlivě vybírat ty s nejnižším výkonem.

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop