Jak sledovat kvalitu vzduchu v interiéru?

Jak sledovat kvalitu vzduchu v interiéru?

Redakce | Pondělí, 09. listopad 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Každý odborník vám jistě řekne, že moderní dům by měl mít instalovaný větrací systém s rekuperací tepla. Najdou se však lidé, kteří aktivní větrání mít doma nechtějí, nebo jej prostě nemají. V takovém případě se vyplatí pečlivě hlídat kvalitu vzduchu v interiéru - hlavně koncentraci CO2. Jaké jsou možnosti?

Základní představu o kvalitě vzduchu v interiéru, vám nastíní každá domácí meteostanice, která má příslušná čidla také v místnosti. Tato zařízení ale měří většinou jen teplotu a vlhkost vzduchu. Mnohem důležitější je ale znát také koncentraci oxidu uhličitého. Právě ta je důležitá pro pohodlí a celkovou obyvatelnost místnosti.

Měření koncentrace CO2? Mnoho možností není

Zatímco cena dobrého měřiče teploty a vlhkosti vzduchu se pohybuje obvykle ve stokorunách, funkce měření koncentrace CO2 posouvá cenu těchto přístrojů do tisíců Rozhodně ale nejde o vyhozené peníze. Právě oxid uhličitý je totiž zodpovědný za případné nepohodlí v místnosti, bolesti hlavy a zvýšenou únavu.

Hlavním zdrojem oxidu uhličitého v interiéru je člověk a jeho dýchání, na koncentraci CO2 v místnosti má vliv také vaření na plynovém sporáku, přítomnost zvířat (velký pes se v produkci CO2 vyrovná člověku) a v menší míře také pokojové květiny. Koncentrace oxidu uhličitého vyjadřuje v jednotkách ppm (parts per milion), někdy však také v mg/m3 nebo v procentech. Přepočet těchto jednotek je následující: 1000 ppm = 1800 mg/m3 = 0,1 %.

Účinky koncentrace CO2 na lidské zdraví:

 • Cca 350 ppm: Koncentrace ve venkovním prostředí
 • Do 1000 ppm: Úroveň bez nepříjemného pocitu
 • 1200-1500 ppm: Doporučená maximální úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
 • 1000-2000 ppm: Příznaky únavy a snižování koncentrace, pocit vydýchaného vzduchu
 • 2000-5000 ppm: Nastávají bolesti hlavy
 • 5000 ppm: Snížená koncentrace, únava, bolesti hlavy
 • Více než 5000 ppm: Nevolnost a zvýšený tep
 • Více než 15000 ppm: Dýchací potíže, závratě
 • Více než 40000 ppm: Možná ztráta vědomí

Nejsnazší cestou je využít německého zařízení Wöhler CDL 210, některého z měřičů značky Voltcraft, případně velmi zajímavé meteostanice NetAtmo, která navíc nabízí i mnoho dalších funkcí pro sledování počasí. Připravte se na náklady v řádu několika tisíc korun. V obou případech však získáte zařízení schopné nejen teplotu, vlhkost vzduchu a koncentraci CO2 v místnosti měřit, ale také naměřené hodnoty zaznamenávat pro další zpracování a vyhodnocení.Na Českém trhu najdete celou řadu měřicích zařízení, které vám koncentraci CO2 ve vzduchu dokážou s požadovanou přesností sdělit. Převážně jde však o profesionální měřiče s adekvátní cenou. Levnější zařízení pro běžné domácí použití je na trhu málo. Firma Conrad Electronic dříve prodávala levnou měřicí sondu připojitelnou do USB rozhraní počítače v ceně cca 1000 Kč, ale bohužel už ji v nabídce nemá. Oblíbený zdroj různých elektronických zařízení všeho druhu - čínský e-shop Dealextreme.com - v tomto ohledu také zklamal.

Měřicí přístroje

měření CO2Ať už využijete měřič Wöhler nebo Voltcraft, v každém případě získáte měřicí zařízení schopné průběžně sledovat hodnoty teploty, koncentrace CO2 a vlhkosti vzduchu v čase. To se hodí hlavně pro analýzu kvality vzduchu například v ložnici během noci. Z tohoto pohledu se jeví jako nejlepší přístroj Wöhler. Je sice dražší než měřič nejlevnější Voltcraft (stojí cca 4 900 Kč) a má řekněme trochu svérázný design, umožňuje však propojení s počítačem pomocí rozhraní USB. Data je tak možné stáhnout k další analýze či prezentaci.

Všechny uvedené měřiče nabízí funkci alarmu, kdy obyvatele místnosti upozorní na dosaženou nastavenou koncentraci oxidu uhličitého v místnosti. Dražší měřič Voltcraft CO 100 navíc obsahuje spínací relé pro ovládání dalších zařízení - například větrání na základě naměřených hodnot.

Netatmo - sledování kvality vzduchu a počasí pro technologické nadšence

Voltcraft - obrazekCenově srovnatelnou, ale pro víc technologicky orientované uživatele nepochybně zajímavější možností jak měřit parametry vzduchu v domácnosti, je chytrá meteostanice Netatmo Weather Station. Jedná se primárně o meteostanici, je tedy určena hlavně pro sledování venkovního počasí, přístroj však obsahuje také čidla pro sledování koncentrace CO2 a hluku v místnosti.

Důležitou vlastností meteostanice Netatmo je možnost napojení na “ekosystém” mobilních telefonů. Zařízení pracuje jak iPhony, tak i s telefony s Androidem. Díky tomu je možné naměřené hodnoty dobře sledovat a případně si nastavit různé signály - obvykle dosažení hraniční 1000ppm koncentrace CO2 v místnosti. Netatmo umí sledovat teplotu, tlak i vlhkost vzduchu, dokáže upozornit na příchozí déšť či bouřku. Přístroj je také připojitelný k internetu přes Wi-Fi - výrobce s ním zamýšlí vytvořit rozsáhlou síť amatérských zájemců o počasí. Senzor koncentrace CO2 pracuje v rozsahu 0 - 5000 ppm s přesností +-50 ppm.

Další výhodou systému Netatmo je rozšiřitelnost - výrobce plánuje dodávat další různé bytové senzory, anemometr a srážkoměr. Cena 4500 Kč za základní sadu měřičů je srovnatelná s výše uvedenými indikátory Volcraft a Wöhler. Pokud tedy vlastníte iPhone či telefon s Androidem, je Netatmo velmi zajímavou možností, jak kvalitu vzduchu v interiéru sledovat.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop