Koupaliště bez mrtvé vody

Koupaliště bez mrtvé vody

Redakce | Čtvrtek, 12. červenec 2018 | | Aktualizováno Pondělí, 05. duben 2021

Přidat na Seznam.cz

Chcete se koupat na zahradě? Pořiďte si bazén! – Podobné slogany křičí z reklam u každé dálnice, v mnoha časopisech a dokonce i v televizi. Vlastně je to jednoduché: stačí říct, kde má bazén být, a firma už zařídí všechno od výkopu až po napuštění vodou. Na majiteli už je potom jen se koupat, od jara do podzimu sypat do vody chemii a trpět na zahradě něco, co jí na kráse příliš nepřidá. A vlastně nejen jí – že by měl chlór a další chemikálie příznivé účinky na člověka, také nikdy nikdo neslyšel.

V sousedním Rakousku prý už začali bazény na zahradě zasypávat zemí a pěstovat v nich zeleninu. Spočítali si totiž, kolik času a peněz investují do nutné péče o bazén a kolik dní v roce se za odměnu mohou koupat. Kromě nutné údržby zatěžuje standardní zapuštěný či povrchový bazén zahradu také svým vzhledem. S výjimkou několika letních týdnů, kdy je koupání skutečně příjemné a lákavé, totiž okolí domu ničím neozdobí.

Jenže i přes to všechno je dnes naše republika favoritem v počtu soukromých bazénů; neodolali jsme lesklému pozlátku a zatoužili jsme mít ten symbol luxusu i na naší zahradě… Ten, kdo přemýšlí dopředu a má svou zahradu skutečně rád, dá přednost jiným způsobům, jak se v létě svlažit.

Není náhodou, že s nápadem přebudovat starý betonový bazén na ekologické koupací jezírko přišli před asi třiceti lety v Německu, vždyť právě z německy mluvících zemí k nám dorazila i myšlenka přírodních zahrad. Dnes jsou jezírka, která slouží ke koupání i k okrase a dokážou na rozdíl od bazénu zdobit zahradu každý den v roce, skutečným trendem v západních zemích.

Kdo nevěří, má možnost se přesvědčit na některém veřejném koupališti založeném tímto způsobem – dokonce už i u nás.

přírodní koupací jezírko

obr.: S nápadem přebudovat starý betonový bazén na ekologické koupací jezírko přišli v Německu.


Přírodní koupací jezírko

Jak takové ekologické koupací jezírko vypadá? V zásadě má dvě oddělené části – koupací a regenerační. První z nich je hlubší a má podobu jakési vany, druhá část je vyplněna substrátem a štěrkem a neobejde se bez vodní flóry. Právě rostliny totiž spolu s různými mikroorganismy zajišťují ve vodě biologickou rovnováhu, která je zárukou křišťálově čisté vody.

Funkci chlórových tablet tak přejímají rostliny, substrát a mikroorganismy, které ve vzájemné součinnosti zvládnou péči o jezírko více méně samy. Výsledkem je čistá, měkká, chemicky neupravená voda, která nevysušuje pokožku člověka, prospívá vodním rostlinám a stane se základem živého biotopu. A v zimě? Zamrzlá vodní hladina se promění na kluziště, kde se budou první pohyby na bruslích trénovat určitě lépe než na veřejném kluzišti!

koupací jezírko

obr.: Ekologické koupací jezírko má dvě oddělené části – koupací a regenerační.


Čištění koupacího jezírka

I když v některých případech dokáže v přírodním jezírku nahradit funkci rostlin technika, přirozenějšího vzhledu a vyvážené ekologické stability dosáhneme pouze pomocí vodní flóry. Vodní a vlhkomilné rostliny vysazené v čisticí zóně koupacího jezírka přirozeným způsobem zajistí kvalitu vody vhodnou pro koupání: pro svůj růst potřebují živiny, které čerpají z vody, a omezují tak růst řas.

Fotosyntézou obohacují vodu o kyslík, který zase využívají bakterie obsažené ve vodě pro zpracování živin.  A samozřejmě vytvářejí prostor pro život organismů vázaných na vodu – ať už jsou to přímo vodní organismy, různé druhy hmyzu nebo větší živočichové, kteří se čisté vody rádi přijdou nebo přiletí napít.  Bonusem jsou také atraktivní květy nebo semeníky, které řada vodních rostlin vytváří.


Kde koupací jezírko vytvořit?

Rozloha zahrady, do níž plánujeme umístit přírodní jezírko nebo biobazén, by neměla být menší než 200 metrů čtverečních.

Chceme-li si ve vodě alespoň trochu zaplavat, měla by mít koupací část rozměry zhruba 8 × 4 metry – čtyři plavecká tempa dvou osob vedle sebe. Protože stejně velká by měla být i regenerační část s rostlinami, dostáváme se k rozloze vodní plochy asi 130 m2. Hloubka kolem dvou metrů je ideální pro rostliny i koupání – čím větší je objem vody v jezírku, tím lépe se udržuje biologická rovnováha.

Na menší zahradě asi nebude s umístěním jezírka problém, pokud ale vlastníme větší pozemek, vybírejme podle následujících pravidel:

  • ideální je přirozená prohlubeň nebo terénní nerovnost
  •  místo na plném slunci nebo jen částečně zastíněné
  •  návaznost terasy nebo alespoň zahradního domku (uložení lehátek a dalších potřeb)
  •  při umístění pod svahem hrozí splavování přívalového deště do jezírka

Text: Martin Klíma
Redakčně upraveno pro web.

DaS 3-2018
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop