Dům na bázi dřeva

Tisk

Architekt Petr Vala: Zděný dům je drahý a neekonomický

DAS | Středa, 19. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Bez názvu-5Ing. arch. Petr Vala se už od roku 1998 věnuje speciálně projektování a následné realizaci dřevostaveb. Tvrdí, že posláním architekta je uspokojovat individuální přání a nestandardní představy investora, porozumět jejich podstatě, sestavit priority a přidat k nim své vlastní sny, znalosti i vlastnosti. V současné době řídí největší specializovaný ateliér dřevostaveb u nás, zajímalo nás proto, jaký je jeho pohled na dřevostavby.

 

Jaký je aktuální zájem o dřevostavby? Co stavebníky nejvíce zajímá?

Zakořeněná nedůvěra k dřevostavbám v mysli současných stavebníků stále přetrvává. Myslím ale, že díky intenzivní osvětě se v posledních letech daří čím dál lépe ji překonávat. Počet dřevostaveb se rok od roku zvyšuje. Stavebníka zajímá především rychlost realizace domu, cena a kvalita. Rychlost stavby v řádu měsíců šetří čas i náklady, další plus mluvící pro dřevostavbu spočívá v konstrukci základové desky: dřevostavba má nižší hmotnost, a tak lze použít jednodušší základy. I náklady na dopravu materiálů na stavbu jsou minimální. Při bydlení jsou pak vzhledem k univerzálnosti panelů drobné rekonstrukce, přestavby a opravy jednoduché, rychlé a levné.

Jakými dalšími argumenty byste přesvědčil „nevěřící Tomáše" mezi námi?

 DSC1573Pokud je dodržena technologie výstavby a jsou správně použity izolace ve skladbách stěn, mají dřevostavby minimální tepelné ztráty. Dnes v době neustále rostoucích cen za energie přemýšlíme ekologicky a ekonomicky. A právě dřevostavba splňuje vysoké nároky na moderní ekonomický dům beze zbytku.

A kvalita? Stavět rychle v případě dřevostaveb neznamená v žádném případě stavět méně kvalitně. U dřevostaveb se životnost neliší od zděných domů, při správném projektování a provedení vydrží desetiletí či staletí. Stavebníci by měli vybírat firmy certifikované, které mají na našem trhu již jméno nebo jsou členy ADMD, protože kvalita staveb jejích členů je prověřována podle Dokumentu národní kvality.

Jak rychlost výstavby dřevostaveb stíhají banky s uvolňováním financí hypoték? Byrokracie někdy rychlost stavby brzdí...

Úředníci nejsou bohužel znalci této technologie, a tak někdy dřevostavbu banka u hypotéky podhodnotí; velmi často se lze bohužel setkat s diskriminací při pojištění stavby ze strany pojišťoven. Výsledkem společných snah už jsou ale první produkty bank určené právě pro stavebníky montovaných domů na bázi dřeva – připravily je třeba Česká spořitelna nebo Komerční banka a lze je použít na financování dřevostaveb od dodavatelů sdružených v ADMD, a to bez zajištění jinou nemovitostí. Doposud montované domy byly složitě financovány předhypotečním úvěrem či zajištěním jinou nemovitostí. Asociace slibuje, že se bude snažit, aby podobné produkty nabízely i jiné peněžní ústavy. Dalším krokem našeho snažení pak bude pojištění dřevostavby.

Za jak dlouho po zahájení stavby se průměrně může začít bydlet?

Do domu na klíč se můžete stěhovat za dva až tři měsíce. Hrubou stavbu firma předá do jednoho měsíce a pak je na vás, jak dlouho bude trvat dokončení. U domů zděných se průměrná délka výstavby pohybuje kolem dvou let, i když existují firmy schopné postavit zděný dům rychleji. V tomto případě však nebývají dodrženy postupy výstavby, které zděná stavba vyžaduje. Konstrukce těchto staveb pak nebývá stabilní a často se objevují praskliny na nosné konstrukci.

Staví se dnes dřevostavby ještě rychleji než v době před deseti nebo pěti lety?

 DSC9688Určitě. Před deseti lety ještě nebyla tak široká nabídka materiálů. Dnes působí na trhu několik desítek společností, která se specializují přímo na výrobu materiálů pro dřevostavby. Neustále se inovují, vyvíjejí a certifikují nové systémy, aby byla zaručena kvalita i jednoduchost realizace.

Také odborníci před deseti lety chyběli, i to je v současné době ale už minulost. Dřevostavby jsou zařazeny ve studijních programech, pořádá se řada odborných kurzů a seminářů. Za zmínku stojí i lepší organizace práce ve výrobní hale i na stavbě. Určitě se zlepšila předpřipravenost stěnových panelů v halách, což výrazně krátí dobu prací na staveništi. I kvalifikace pracovníků na stavbě je nyní na vyšší úrovni. Dříve také stavbu mohlo brzdit financování, dnes už je vše snazší.

Dá se odhadnout, jak dlouho trvají dokončovací práce v interiéru?

Některé firmy dokonce dodávají stěnové panely včetně povrchových úprav (vnitřních i vnějších), oken a dveří. Celkovou dobu ovlivňuje vnitřní uspořádání domu, stupeň prefabrikace i stavební systém. Jiné to bude u panelové výstavby, jiné u staveništní montáže. Průměrně ale postavení obvodových stěn a stropů trvá pět pracovních dnů, další týden se osazují okna a dveře, následuje montáž střechy a osazení krytiny (asi 14 dnů). Pak přijde na řadu fasáda a souběžně s ní probíhají dokončovací práce uvnitř domu. Vše se odvíjí od velikosti domu a zmíněné technologie.

Většina klientů chce bydlet rychle, ekonomicky, zdravě a ekologicky, a to vše za dobrou cenu. Pracovně vytížený člověk nemá čas „skákat" dva roky kolem zděné stavby, chce bydlet rychle, nechce drahé neekonomické stavby, kterými jsou právě zděné domy.

ValaIng. arch. Petr Vala je spoluzakladatelem a jednatelem společnosti Avanta Systeme s.r.o. V letech 2011-2013 byl předsedou Asociace dodavatelů montovaných domů a iniciátorem vzniku Dokumentu národní kvality jako povinné certifikace pro členy ADMD. Posledních 17 let se v projekční praxi orientuje na dřevostavby, případně kompozitní stavby s převahou dřevěných sendvičových konstrukcí z pozice projektování i realizace. Rozhovor vyšel v časopisu Dřevo&Stavby.Líbil se Vám článek?
  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop