Dům na bázi dřeva

Tisk

Roztříštěná dřevostavba upoutá už zdaleka

Dagmar Šimonová | Pátek, 27. duben 2012 |

Přidat na Seznam.cz

WISA Wooden Design Hotel, HelsinkySkulpturální dřevěná treláž uzavřená mezi dva pevné bloky domu je nosným prvkem myšlenky prototypu nového prázdninového domku ve finských Helsinkách. Jeho autorkou je interiérová architektka Pieta – Linda Auttila, která vyhrála soutěž vyhlášenou společností UPM Kymmene, světového lídra lesnické produkce. Budova by měla sloužit ke krátkodobému ubytování lidí, není však zamýšlena pro intenzivní hotelový provoz.

Západovýchodní orientace umožňuje výhled na moře i město

WISA Wooden Design Hotel, HelsinkyWISA Wooden Design Hotel, jak se stavba jmenuje, je složen ze tří funkčně rozdílných částí. Jeden pevný blok na konci slouží jako ložnice, druhý jako pobytová denní zóna. Oba konce jsou uzavřeny velkými panoramatickými okny, směřujícími svými výhledy na moře ze strany jedné a město ze strany druhé. V ložnici orientované na východ se hosté probouzí s prvními ranními paprsky, odraženými od nedaleké vodní hladiny, zatímco při večerní kávě, v obývacím pokoji orientovaném na západ, mohou sledovat usínající velkoměsto. Zahnuté dřevěné lamely treláže oba pevné konce spojují a chrání centrální dvorek.

Hra kontrastů

WISA Wooden Design Hotel, HelsinkyWISA Wooden Design Hotel, HelsinkyZákladní myšlenkou celého díla je hra kontrastů –pevné se rozpadá a striktně geometrické přechází v organický tvar. WISA je architektonická perla, situovaná v přímořském hlavním finském městě Helsinky, usazená na místo s více jak 200 let starou architektonickou historií. Vzhledem k živnosti investora je celkem zřejmé, že budova by měla být vystavěna ze dřeva, WISA však předčila své zadání – je vynikajícím příkladem multifunkčnosti a rozmanitosti dřeva, které zde zastává jak funkci konstrukční, tak dekorační. Materiálem pro výrobu byla místní borovice, bříza a smrk.

WISA Wooden Design Hotel, HelsinkyWISA Wooden Design Hotel, HelsinkyWISA Wooden Design Hotel, Helsinky


Dřevo, které podněcuje lidskou představivost

WISA Wooden Design Hotel, HelsinkyTvar atria lichotí temperamentu dřeva – technicky se samozřejmě jedná o část návrhu, který je pro konstruktéra největší výzvou, z hlediska uměleckého podněcuje lidskou představivost. Dlouhé, zakřivené borovicové lamely napůl zakrývají patio a formují treláž, díky níž dvorek ožívá okouzlujícím a závratným způsobem. Treláž chrání dvorek před větrem a filtruje dlouhé paprsky nordického slunce. Šarmantní hra světla a stínu může být pozorována během dne, od chvíle kdy lehké ranní paprsky postupně gradují a mění se ve žhoucí kotouč vysoko postaveného poledního slunce.

Dřevěná architektura se samozřejmě propisuje i do interiéru a dává finské borovici ještě jednu šanci ukázat svou tvář. Borovicová podlaha je doplněna světlou severskou břízou, stěny a strop jsou obloženy trvanlivou březovou překližkou. Poměrně jednolitou dřevěnou strukturu rozehrává především promyšlená hra světla a stínu, která podle architekty vždy musí tvořit důležitou součást navrhování.

WISA Wooden Design Hotel, HelsinkyWISA Wooden Design Hotel, HelsinkyWISA Wooden Design Hotel, Helsinky


Na začátku stála poetická představa

WISA Wooden Design Hotel, Helsinky„Na začátku bylo burácející moře. Silné vlny zdvihly ze dna dřevěný blok, ztmavlý mořskou vodou, a mrštily s ním proti skále. Síla nárazu dřevěný blok roztříštila," popisuje poeticky vznik své myšlenky Pieta. Tmavá vnější obálka má reprezentovat staré, rozpraskané dřevo, světlý interiér jeho nepošpiněnou čistotu, která se zachovala uvnitř potopeného bloku.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #6 j.kolpi 2013-01-04 12:22
bomba
Citovat
 
 
0 #5 Radka Košíková 2012-07-13 16:03
Není to podle mého gusta, ale každý máme přece jiný vkus.
Citovat
 
 
0 #4 Martin 2012-05-03 00:21
Všeho moc škodí, trochu přemoderní
Citovat
 
 
0 #3 Jirka 2012-04-30 19:27
Super desing nápady, pro českého chalupáře a komerční výstavbu bohužel bez uplatnění.. ale hezké. Díky za takové originální projekty!!
Citovat
 
 
0 #2 Kuba 2012-04-29 06:52
Originální struktura fasády
Citovat
 
 
0 #1 olinka 2012-04-28 11:28
Krásné!!!
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop