Dům na bázi dřeva

Tisk

Dřevostavba jako vtipné a funkční rozšíření zděného domu

Dagmar Šimonová | Pondělí, 05. prosinec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Timber Fin House - Neil Dusheiko ArchitectsMáte-li těsný domek a alespoň nějakou zahradu, může pro Vás být následující článek inspirací. Na londýnském předměstí vyrostla zajímavá dřevostavba, která slouží jako rozšíření stávajícího zděného domu. Realizace se ujali architekti ze studia Neil Dusheiko Architects a na přání investora vybudovali celodřevěnou dostavbu stávajícího sídla, díky které došlo ke značnému rozšíření obytného prostoru a vhodnějšímu provázání stávajícího domu se zelenou zahradou.

Timber Fin House - Neil Dusheiko ArchitectsDostavba dostala formu tří dřevěných kostek, půdorysně i výškově rozházených. V každé kostce je integrovaná jiná funkce a nové rozšíření domu je se stávající stavbou propojené prvkem schodiště. Díky celodřevěnému charakteru je novostavba tvrdě a striktně vzhledově oddělena od stávajícího zděného objektu z lícového zdiva.

Neošetřované dřevo bude samozřejmě stárnout a pomůže tak začlenit objekt do vzrostlé zahrady.

Dřevo na fasádě působí přirozeným dojmem, navíc na něm krásně vynikne světelná stínohra

Timber Fin House - Neil Dusheiko ArchitectsJedna z kostek tvoří společenský obytný prostor a je tak poměrně velkými okny otevřena do zahrady. Rytmus nové fasády udává svislý obklad ze sibiřského modřínu, nosná sloupková konstrukce je vyrobena z dubových fošen. V průběhu výstavby přišlo investorovi i architektům líto zcela zakrýt dřevěnou konstrukci z tvrdého a kvalitního dřeva, proto bylo nakonec rozhodnuto, nechat fošny proběhnout až na fasádu.

Timber Fin House - Neil Dusheiko ArchitectsTy tak dotváření vertikální charakter celé stavby a zdůrazňují i původní inspiraci dřevěnými obalovými krabicemi pro přepravu velkých předmětů. V neposlední řadě rozbíjejí svým přesahem proud slunečního světla a to tak vytváří na fasádě zajímavé stíny a odlesky.

Bílé interiéry jsou vzdušné a prostorné

Timber Fin House - Neil Dusheiko ArchitectsPodlahy v nově vzniklých interiérech tvoří lakovaná březová překližka, která působí přírodním dojmem a přitom se velice snadno udržuje. Vnitřní stěny se skládají z nabílených MDF desek, jejich barva byla zvolena z důvodu co největší míry světlosti a vzdušnosti. Březová překližka tvoří i stupně na nově zbudovaném schodišti, které přístavbu propojuje s patrem domu.

Timber Fin House - Neil Dusheiko ArchitectsZ interiéru se pomocí velkých francouzských oken dá vstoupit přímo do zahrady – přechod tvoří jen jeden schod obložený thermowoodem. Ten pro své hry hojně využívají děti majitelů. Kromě rozšíření obytného prostoru rodiny došlo k vytvoření i nového pokoje pro hosty. V interiéru byl kladen důraz na dokonalou souhru vnitřního prostoru a umělého i přirozeného osvětlení. To vytváří díky vysoko položeným oknům a světelným trubicím zajímavé efekty.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #5 j.kolpi 2013-01-04 12:02
Moc pěkne
Citovat
 
 
0 #4 Marie Nerudová 2012-01-07 17:46
Přístavba zděného domu formou dřevostavby představuje rychlé a zajímavé řešení. Pokud se dokončení přístavby udělá s ohledem na původní zděný dům, vznikne velice zajímavá stavba.
Citovat
 
 
0 #3 Jitka 2011-12-06 14:11
Když je obytný prostor otevřený do zahrady, není co řešit, jsem jednoznačně pro velká a co nejvyšší okna. Horší to je, pokud se staví takováto otevřená architektura bez ohledu na svoje okolí - třeba na Dejvicích je "úžasný" dům, kde vidíte lidem doslova do talíře. Komu by se chtělo producírovat se před zraky každého kolemjdoucího? Mně teda ne...
Citovat
 
 
0 #2 Ivan 2011-12-05 20:08
ty francouzský okna jsou praktická a nádherná
Citovat
 
 
0 #1 olinka 2011-12-05 08:19
Moc hezké!
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop