Dům na bázi dřeva

Tisk

V Německu vyrostla osmipodlažní dřevostavba, v ČR legislativně nemožné

Petr Houška | Úterý, 10. duben 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Bad Aibling srpen 2011 celkovy pohledV prostorách bývalé americké letecké základny vzniká město budoucnosti: v Bad Aiblingu u Mnichova realizuje místní investor (B&O Gruppe) na asi 70 hektarovém pozemku město s nulovými energetickými požadavky.

Koncepci energeticky efektivního města s místem pro bydlení, živnosti, kanceláře, turistiku a zdravotnické služby dlouhodobě podporuje Spolkové ministerstvo hospodářství a technologie (Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie - BMWi).

Osmipodlažní dřevěná stavba ve čtvrti nulových emisí

Bad Aibling vystavba2Původní budovy vojenské základny budou buď odstraněny, nebo modernizovány podle nejnovějších standardů. Současně budou doplněny novostavbami, které budou realizovány inovativním systémem dřevěných konstrukcí. A dva nové objekty už v současnosti v areálu stojí - v prostředí plném zeleně vedle domů pro jednu a dvě rodiny (postaveny jsou ve standardu pasivních domů) tady doposud vyrostly dvě vícepodlažní budovy, stavěné inovativním způsobem z konstrukcí na bázi dřeva. Tyto výškové dřevostavby nastavují ve věci komfortu bydlení, hospodárnosti a stavební fyziky v Německu nová měřítka. Již 2010 byla na území v rámci pilotního projektu postavena ze dřeva čtyřpodlažní budova, v dubnu 2011 byl spuštěn další, ještě ambicióznější projekt: za podpory vědců z Technické univerzity v Mnichově, Vysoké školy v Rosenheimu a ift Rosenheim bylo započato s projektováním a výstavbou osmipodlažní budovy – s téměř 25 metry v současnosti nejvyššího domu na bázi dřeva v Německu. V ČR nejsou zatím vícepodlažní budovy na bázi dřeva legislativně možné, ale dle vyjádření odborníků na semináři Dřevostavby 2012 konaného ve Volyni, odborná veřejnost se snaží o prosazení vícepodlažních budov - jako důvody předkládají rychlost výstavby a lepší tepelně - izolační vlastnosti obvodové obálky.

Rekord překonán

Bad Aibling vystavba3Dosavadním rekordmanem byl 22 metrů vysoký sedmipodlažní bytový dům v berlínském městském okrsku Prenzlauer Berg, na jehož koncepci požární ochrany s použitím vysoce účinného protipožárního opláštění se sádrovláknitými materiály FERMACELL se podobně jako v Bad Aiblingu podílel největší evropský výrobce sádrovláknitých materiálů, společnost Fermacell.

Osmipodlažní stavba za šest měsíců

Bad Aibling stenove prvky s ve vyrobe vestavenymi oknyVýstavba nové osmipodlažní budovy probíhala od dubna do září 2011, dřevostavbu realizovala podle projektu mnichovské firmy SCHANKULA Architekten společnost Huber & Sohn GmbH & Co.KG Bachmehring a účinné protipožární opláštění navrhla a dodala společnost Fermacell GmbH, Duisburg. Celá nosná konstrukce budovy je dřevěná, pouze schodišťové jádro je z důvodů ochrany proti požáru provedeno z betonu. Také opláštění fasády je zhotoveno z velké části ze dřeva a místy doplněno omítnutými plochami. Dřevo je „přiznáno" i v interiéru - ve vnitřním prostoru jsou částečně viditelné dřevěné stropy a stěny s cílem, aby mohl být vnímán základní stavební materiál budovy. Systém dřevěné stavby vyvinutý firmou Huber & Sohn GmbH & Co. KG je ideální i z pohledu dodatečného umístění nového objektu v hustých aglomeracích. Díky štíhlé konstrukci se získala obytná plocha navíc a díky vysokému stupni prefabrikace byla budova postavena ve vysoké kvalitě a ve velmi krátkém čase - stěnové prvky přicházely na staveniště již se zabudovanými okny a hotovou fasádou, takže vybudování osmi podlaží bylo možné v průběhu třech a půl týdnů. V důsledku vysokého stupně prefabrikace bylo navíc na minimum sníženo obtěžování sousedů velkými stavebními stroji.

Místo si v domě najde každý

Bad Aibling srpen 2011V obou spodních podlažích budou kanceláře, ve zbývajících šesti podlažích byty o různých velikostech a půdorysech - od 1- pokojového bytu přes 2 - a 3 - pokojové až k velkorysému Penthouse se střešní terasou. Při pouze malém počtu vnitřních nosných stěn je půdorysné členění maximálně flexibilní a jsou zde i byty vyhovující vozíčkářům. Všechna podlaží jsou přístupná po betonovém schodišti a výtahem. Otevřená pavlač, která spojuje schodiště s byty, eliminuje zaplnění schodiště kouřem a optimalizována je i úniková cesta v případě požáru. Každý byt má k dispozici volné plochy ve formě ocelových balkónů, které jsou kotveny do podlažních stropů - barevná zábradlí balkónů navíc vytváří podstatnou charakteristiku vzhledu budovy. Budovu zásobuje energií elektrárna na štěpky, která byla v areálu nově postavena. Spotřebou tepla k vytápění na úrovni pouhých 17,2 kWh/m2a dosahuje budova téměř standard pasivního domu.

Izolace nehořlavými deskami FERMACELL

Bad Aibling vyrobaProtože všechny nosné součásti osmipodlažní budovy musely být provedeny podle protipožární koncepce F 90+K260, bylo navrženo protipožárně účinné opláštění z nehořlavých stavebních a izolačních materiálů. Nosné prvky fasády vznikaly nejprve jako prefabrikáty u firmy Huber & Sohn v Bachmehring – základem je dřevěná masivní stěna z vlastního vývoje, oboustranně vyztužená opláštěním ze sádrovláknitých desek FERMACELL. K izolaci prvků byly použity nehořlavé desky z minerální vlny ROCKWOOL s bodem tavení> 1.000 °C. Ty poskytují vynikající tepelnou ochranu, jsou upraveny jako vodu odpuzující a zvláště tvarově stabilní. Sádrovláknité desky FERMACELL v kombinaci s izolantem chrání bezpečně nosnou konstrukci proti požáru.

Účinná protipožární ochrana

Bad Aibling vyroba stenovych prvku1Na straně místnosti bylo jako z hlediska protipožární ochrany účinné obložení provedeno ve dvou vrstvách opláštění ze sádrovláknitých desek Fermacell. Použité desky zaručují podle konstrukce požární ochranu F 120 a jsou podle EN 13501 klasifikovány jako nehořlavý stavební materiál třídy A2. Kromě toho splnil Fermacell všeobecné atesty stavebního dozoru ke kritériu zapouzdření K 60 u vícepodlažních dřevěných staveb a u nástaveb. V rámci vývoje a optimalizace nových stavebních dílů pro vícepodlažní dřevěnou stavbu byly třemi partnery - Huber & Sohn, Fermacell a Rockwool - provedeny zkoušky stavebních dílů, které dokumentují a ilustrují účinnost systémů, které umožnily jejich používání.

 


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #3 noviq 2017-10-21 20:35
Kéž by se takto začalo stavět i u nás
Citovat
 
 
0 #2 Ivan 2012-04-12 06:49
jen u nás to nejde
Citovat
 
 
0 #1 olinka 2012-04-11 08:02
Zajímavé!
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop