Dům na bázi dřeva

Tisk

Dřevěné chatky na Velikonočních ostrovech

Dagmar Šimonová | Pátek, 03. srpen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

9Velikonoční ostrov je nejodlehlejší obývanou částí světa – od pobřeží Chile, pod kterou spadá, je vzdálený neuvěřitelných 3600 km. Jeho nejbližším sousedem je pak ostrov Pitcairn, od kterého ho dělí celých 2075 km. Turismus je v současné době jedním z jeho hlavních zdrojů příjmů, a proto se není čemu divit, že se snaží nabídnout svým návštěvníkům to nejlepší. Vedle luxusních hotelů i levného kempu tak v roce 2010 přibylo několik turistických chat.


6 1210

 

 

V souladu s krásnou přírodou

Turistické chaty na Velikonočních ostrovechArchitekti ze studia AATA Arquitectos Asociados přistoupili ke svému zadání zodpovědně – chtěli vybudovat architektonicky hodnotný komplex, který bude zcela v souladu s okolní přírodou, naprosto minimálně zatíží svou výstavbou přilehlé okolí, bude značně energeticky nezávislý a poskytne kvalitní ubytování v odpovídajícím standardu.

Turistické chaty na Velikonočních ostrovechNejlepším řešením se tak nakonec ukázaly malé dřevostavby, které vzhledem k příjemnému subtropickému klimatu nemusí své stěny halit do desítek centimetrů izolace. Sloupková konstrukce opláštěná deskami je tak z obou stran pohledová.

18 kopie14 kopie kopie17 kopie


Soukromí a energetická nezávislost

15Prefabrikované kusy chatek byly kompletně zhotoveny na pevnině a následně lodí dovezeny na ostrov – minimalizoval se tak dopad na místní prostředí a nevyčerpaly se žádné místní suroviny. Nejen kvůli přirozené ventilaci, ale také z důvodu co nejmenšího styku s chráněnou pevninou jsou stavby usazené na pilotách a levitují tak nad terénem. Prostor mezi stropními panely a pozinkovaným střešním plechem má izolační funkci a umožňuje přirozenou ventilaci. Dostatečné prosvětlení a příčné provětrání zajišťují pásová okna po obou stranách, která jsou ale na jednotlivých chatkách vzájemně posunuta tak, aby nedocházelo k narušení soukromí obyvatel.

27Turistické chaty na Velikonočních ostrovech28

 

Turistické chaty na Velikonočních ostrovechKomplex efektivně hospodaří s dešťovou vodou, kterou jímá do velkých nádob a znovu využívá, i s elektrickou energií, která se na ostrově musí vyrábět pomocí spalovacích motorů. Každá chata tak disponuje solárním panelem, jenž se stará o její energetickou nezávislost. Rovněž horkou vodu ohřívá slunce. Do každého příbytku o velikosti 60 m2 se vejde celkem 6 návštěvníků, kteří mají k dispozici ještě 17 m2 terasu.

 Turistické chaty na Velikonočních ostrovechTuristické chatky na Velikonočních ostrovechTuristické chaty na Velikonočních ostrovech


Izolovaný subtropický ráj je každoročně cílem mnoha cestovatelů

Turistické chaty na Velikonočních ostrovechVelikonoční ostrov, který místní nazývají Velká země nebo Pupek světa byl pojmenován mořeplavcem Jacobem Roggeveenem, který ho objevil o velikonoční neděli roku 1722. 163 m2 velký sopečný ostrov trojúhelníkovitého tvaru proslul především mysteriózními sochami moai a roku 1996 byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Objednat a zarezervovat si chatku můžete na adrese www.morerava.com


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #2 Ivan 2012-08-03 20:29
do naší krajiny, to by byla pecka!
Citovat
 
 
0 #1 olinka 2012-08-03 08:39
Má to úžasnou atmosféru!
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop