Dům na bázi dřeva

Časopis DŘEVO&stavby 4/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk

OBRAZEM: Symfonie nad Tokijským zálivem

Dagmar Šimonová | Úterý, 04. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

villa escargot 005Pozemek umístěný 200 výškových metrů nad Tokijským zálivem, ze zad chráněný útesem se vzrostlou zelení a stromy. K tomu ikonická, prolamovaná černá dřevostavba s panoramatickými výhledy na oceán. To je před rokem dokončená Villa Escargot v japonské prefektuře Chiba.

Architekt Takeshi Hirobe z ateliéru Takeshi Hirobe Architects byl pověřen návrhem víkendového domu na pozemku v kopci nad Tokijským zálivem. V pozadí se tyčí útes se vzrostlými stromy, zpředu se otevírá úžasným výhledům na oceán. Na břehu Tokijského zálivu rozehrál doslova symfonii. Pro umocnění dojmu ze svého díla totiž využil podobných prostředků jako při skládání hudby.

villa escargot 001villa escargot 002villa escargot 007

 

 

Vchod do domu ze strany je veden podél trojúhelníkové černé zdi. Uvnitř na návštěvníka čeká poměrně uzavřený prostor, zcela odstřižený od exteriéru. Přímo proti vstupu narazí na vysokou oblou stěnu, za kterou se ukrývá sociální zázemí. Postupně gradující světlo ho ale láká dál, přes prostor se schodištěm až do obývacího pokoje, kde tiché a nenápadné tóny mohutní a gradují v širokoúhlém výhledu na zátoku.

villa escargot 010villa escargot 012villa escargot 023

 

 

Čím hlouběji pak vstupujeme do obývacího pokoje a blížíme se k proskleným stěnám, tím více se výhled otevírá ještě ve vertikálním směru a v rytmu velkého finále se tak do zorného úhlu dostává i nebe. Takeshi o svém díle prozradil, že jednotlivé interiérové sekvence chápal jako melodie, které musí být ve vzájemné harmonii. Aby prostorový charakter stavby ještě umocnil, použil na vnitřní povrchy stěn i stropů překližku, která zajišťuje kontinuitu spojitého prostoru.

villa escargot 015villa escargot 017villa escargot 020

 

villa escargot 024villa escargot 025villa escargot 026

 


Foto Koichi Torimura

 


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 notburga 2015-09-12 13:15
To je nádhera :) tam musí být krásně
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop