Tisk
Stavba dřevostavby pod dohledem

Stavba dřevostavby pod dohledem

Administrator | Úterý, 02. červen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Když se mladý pár rozhodl, že si zařídí vlastní hnízdečko lásky, svůj nový dům, byl to pro ně radostný okamžik. Vykročili na novou, neznámou a pro každého stavebníka náročnou cestu. Prvotní ideály a prohlížení katalogů vystřídalo reálné plánování, hledání stavitele a rozhodování důležitých aspektů pro výstavbu nového domu. Mezi různými stavebními technologiemi si vybrali dřevostavbu.


Kritéria pro volbu typu domu

Pro manžela Romana byly důležitým kritériem nízké provozní náklady, úspory energie a také tepelně-technické vlastnosti konstrukce při menší tloušťce stěny než u jiné technologie. Jeho žena Eva si přála rychle bydlet a nečekat dlouho na to, aby si už mohla vybrat kuchyňskou linku, vzory obkladů do koupelen, plovoucí podlahy a barvu koberců. Jejich finanční situace jim nedovolila dlouhodobě platit pronájem náhradního bydlení, garance termínu nastěhování do nového domu tedy byla jednou ze zadávacích podmínek pro stavitele.

Manželé se chystají během pár let založit rodinu, takže dalším z parametrů byla možnost variability dispozičního řešení domu a také modulové rozšíření budovy o další místnosti, pokud je budou chtít přistavět. Konstrukce dřevostavby je pro takovou změnu vhodný stavební systém.

Ověřená kvalita práce

Stavitele si vybírali podle referencí. Mezi vybranými dřevostavbaři bylo několik dodavatelů s řadou spokojených zákazníků. Roman a Eva si ověřovali kvalitu stavebních prací, ale chtěli zaručit, že právě jejich nový dům bude správně postaven. Nakonec se rozhodli využít nové služby Dřevařský ústav, nezávislé certifikační instituce, která běžně na trhu dohlíží na kvalitu staveb a snaží se zvyšovat stavební úroveň domů ze dřeva.

Technici Dřevařského ústavu připravili ucelený soubor služeb pro nezávislou, odbornou a profesionální kontrolu procesu výstavby dřevostavby pod názvem certifikát Kvalitní stavba.

Drevarsky ustav Certifikat Kvalitni stavbaCertifikát Kvalitní stavba

Roman se rozhodl tuto službu zakoupit nad rámec běžné kontroly výstavby, protože finančně to manželský rozpočet nijak významně nezatížilo a chtěl, aby jejich dům kontrolovali odborníci na dřevostavby. Vždyť jde o to, aby právě jejich dům byl správně postaven a co nejdříve se odhalily možné chyby.

Jedna z kontrol této nepovinné certifikace stavby se zaměřuje na stavební fázi, kdy jsou konstrukce rozpracovány, je možné měřit vzduchotěsnost stavby a technik může kontrolovat další prvky montáže objektu. Pro kontrolu vzduchotěsnosti se používá tzv. Blower Door test metodou B, který odhalí nedostatky ve stavbě a technik doporučí způsoby oprav při malých finančních i časových nákladech. Může se tak předejít kondenzaci vody v konstrukcích, výrazným tepelným ztrátám, poddimenzování vzduchotechniky a otopné soustavy.

Manželský pár využije i otevřený dotační program Nová zelená úsporám, aby získal finanční podporu státu na svoji novostavbu. Jejich dům se tedy bude měřit ještě jednou, metodou A, která je nutnou podmínkou pro získání dotace. I pro toto měření využije služeb Dřevařského ústavu, protože „kulaté razítko" certifikační instituce má váhu v případných sporech.

Drevarskyustav DDDohled při výstavbě

Než auditor vydá certifikát Kvalitní stavba právě na jejich novostavbu, bude ještě kontrolovat projektovou dokumentaci a použitý stavební materiál. Pokud najde pochybení, spojí se s technickým pracovníkem výrobce stavebního materiálu a specialista v té konkrétní oblasti bude dohlížet na správnou aplikaci produktu.

Technik Dřevařského ústavu se bude zabývat také problematikou kvality a míry vlhkosti dřeva, jakým způsobem byla osazena okna a dveře a propojena na vzduchotěsnicí vrstvu. Pokud to bude manželský pár žádat, je možné provést i další testy kvality výstavby. Mezi ně patří například termografická analýza pro zjištění tepelných mostů nebo měření akustiky pro kontrolu realizace protihlukových opatření.

Než Eva bude moct obdivovat svojí novou kuchyň a uvařit v ní manželovi kávu pro posezení na terase, bude sice ještě tři měsíce trvat, ale pro výstavbu domu je to krátká doba.

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop