Tisk
Skončila topná sezóna, je nejvyšší čas na servis komína

Skončila topná sezóna, je nejvyšší čas na servis komína

Administrator | Úterý, 23. červen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Je  nejvyšší čas udělat maximum pro své bezpečí před následující zimou! Vhodný čas nastal právě teď – v době, kdy se už netopí. Je to snadné, stačí jeden telefonát kominíkovi a pár set korun za pravidelnou roční kontrolu spalinové cesty.

Nedokonalé spalování spotřebiče, nedostatečně odvětrané prostory, špatná funkce spalinové cesty – to bývají nejčastější příčiny nehod v souvislosti s vytápěním. Kominíci proto dlouhodobě upozorňují na nezbytné kontroly spalinové cesty podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. A jedním dechem dodávají, že řádnou péči vyžaduje také samotný spotřebič. Jediným dokumentem, který ji specifikuje, však zatím zůstává prostý návod k použití.

„Zima byla opět mírná, takže se opakuje situace z loňského roku. Spotřebiče neběžely na optimální výkon, a proto zanášely spalinovou cestu paradoxně více, než kdyby bylo chladněji, a majitelé by museli topit vydatněji. Zároveň lidé podlehli určitému klamu, že nezvykle teplé počasí snížilo riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým. Ve skutečnosti jsme však napočítali podobný počet tragických případů jako každý rok," říká Jaroslav Schön, soudní znalec a prezident Společenstva kominíků České republiky.

dreamstime s 52670949Jeho slova potvrzuje například hromadná otrava 25 lidí oxidem uhelnatým, k níž došlo vloni v listopadu v jednom plzeňském činžovním domě. Třináct lidí včetně dětí museli záchranáři převézt do nemocnice. Příčinou neštěstí byla pravděpodobně porucha karmy v jednom z bytů. Ironií osudu je, že příslušný dům se nachází v ulici jménem Plynární...

Listopad 2014 byl na otravy vůbec „výživný" a bohužel si vyžádal i oběti na životech. Rodina na Brněnsku a dvě pražské rodiny z Nového Města a Žižkova měly ještě štěstí, muž z Holešovic však už smrtícím spalinám podlehl. Tragický a zároveň bizarní příběh se odehrál na Jihlavsku, kde zemřeli starší manželé. Dvaašedesátiletý muž nejprve našel ve vaně mrtvé tělo své o 2 roky starší manželky. Až při soudní pitvě se však přišlo na to, že příčinou byla otrava oxidem uhelnatým. Když se po zjištění této informace kriminalisté vrátili na místo, našli mrtvého i muže.

Že uplynulá topná sezóna byla plná i plamenů, o tom by mohli vyprávět hasiči na Vsetínsku. V obci Oznice je zaměstnal rozsáhlý komínový požár, který úplně zničil rodinný dům. Poslední odhady škody činí 3,5 milionu korun. Smutný pohled nabídla i nejvýchodnější výspa ČR. V Hrčavě na Frýdecko-Místecku vyhořela kvůli závadě na komínu jedna z nejstarších dřevěných chalup. Místní hovořili o největším požárů, jaký kdy zažili.

 


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop