Tisk
Stará studna u domu je požehnání. Jak ji vyčistit?

Stará studna u domu je požehnání. Jak ji vyčistit?

Michal Doležel | Úterý, 26. leden 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste postavili dům na dříve již využívaném a obydleném pozemku, často zde najdete starou studnu. Mnoho lidí ji raději zasype a vodu pohodlněji odebírá z vodovodního řadu. Likvidovat starou studnu je ale velká škoda. Většinou ji stačí opravit, vyčistit a máte po ruce zdroj vody, která je zdarma.

 

Zejména starší venkovské rodinné domy mají na dvorku vlastní studnu. Vodu ze studny totiž lidé dříve užívali nejen pro zalévání zahrady, ale i pro běžnou denní spotřebu. Vlastní zdroj vody na pozemku může být nedocenitelný, studna na dvoře však může mít i své nevýhody.

domácí vodárnaVykopání studny není levné, a pokud jste studnu získali s koupí domu či pozemku, můžete si gratulovat – máte dobrý zdroj přinejmenším užitkové vody. Většina domů je připojena na obecní vodovody a mohlo by se zdát, že studna už vlastně není potřeba. Mnoho majitelů domů proto také studnu nechává ležet ladem a vodu z ní nepoužívá ani na zalévání zahrady. Je to škoda, protože díky vlastní studně získáte zdroj levné vody, která vás bude stát jen to, co zaplatíte na elektřině pohánějící domácí vodárnu nebo čerpadlo.

Nešťastně umístěná studna ale může výstavbě nového domu překážet. Mnoho majitelů pozemků se v takovém případě rozhodne pro zasypání studny. I tak si ovšem myslím, že pokud to je trochu jde, je mnohem lepší starou studnu zachovat, vyčistit a používat. Už jen kvůli možnému budoucímu nedostatku pitné vody.

Nečistoty ve studni

Hlavním problémem staré studny bývá většinou obsah zetlelého organického materiálu na dně. Jde především o listí a další rostlinný materiál, zbytky různých živočichů (hmyz, žížaly atd.) nebo zeminu. Tento materiál se pak hromadí ve formě kalu na dně a negativně mění chuť vody. Problémem mohou být také kameny, kusy betonu odpadané ze skruží a staré potrubí.

Jak vyčistit studnu

Nejdříve je nutné vyčerpat ze studny všechnu vodu a opravit vnější části. Problémem bývá zejména těsnost napojení nadzemní části a pozemních skruží. V bídném stavu bývá také často poklop, jehož praskliny umožňují do studny přístup různému hmyzu a další havěti. Studna by měla být dobře uzavřená a co nejtěsnější – nemusí větrat.

Po vyčerpání vody je nutné vynosit všechen kal ze dna a stěny očistit tlakovou vodou. Do čistící vody je dobré přidat Savo. Vodu spolu s nečistotami musíte ze studny opět vyčerpat. Současně s čistěním by měla proběhnout případná oprava vnitřních skruží (betonovou mazaninou) a výměna starého nevyhovujícího potrubí.

stará studna

 

Pokud je studna hlubší a vy do ní budete muset slézt, dejte pozor na nebezpečné plyny. Jejich přítomnost ověříte třeba svíčkou. Čistění hlubších studen ale raději svěřte odborníkům, kteří pro to mají náležité vybavení

Dno studny se většinou doporučuje nechat tak, jak je. Někteří odborníci ale doporučují dno pokrýt vrstvou propraného písku nebo kačírku. Písek se však snadno může dostat do sacího potrubí čerpadla. Štěrk navíc po obalení drobným kalem slouží jako ideální příbytek pro různé bakterie a řasy.

O kvalitě vody napoví rozbor

Do vyčištěné studny pak nechte natéct vodu, kterou pak postupně čerpejte tak dlouho, až bude úplně čirá. Závěrem do studny vložte desinfekci (obvykle opět stačí Savo) a po cca dvou dnech je možné vodu používat jako užitkovou.

Asi za měsíc nechte provést rozbor vody. Ten provádí řada odborných firem nebo místní provozovatel vodáren a kanalizací. Orientační rozbor vody stojí kolem 1000 Kč, kompletní analýza však může být i desetkrát dražší.

Rozbor vody raději proveďte dvakrát, jednou po vyčištění a podruhé po delším deštivém období, kdy hrozí větší riziko splachu nečistot. Pokud rozbor dopadne dobře, máte svůj vlastní zdroj pitné vody a zvýšili jste i cenu svého domu i pozemku.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
-1 #5 Šemik 2020-07-08 18:29
A šup tam se savem!! ???????? Nedáváš si ho náhodou i do polívky? Třeba místo maggi.
Citovat
 
 
0 #4 greslova@email.cz 2017-07-05 07:44
:-)
Citovat
 
 
-1 #3 Tereza330 2016-07-09 17:45
Poučný článek a při troše šikovnosti to moc nestojí.
Citovat
 
 
+1 #2 kometka 2016-03-17 12:42
Zajímavá informace o plynech ve studni.
Citovat
 
 
+1 #1 Zuzana Votočková 2016-01-26 08:35
Zajímavý článek..........
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop