Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Co je dobré vědět o koupacím jezírku (foto videospot)

Co je dobré vědět o koupacím jezírku (foto videospot)

Redakce | Pondělí, 05. červen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Koupací jezírko je nepřehlédnutelným prvkem zahrady a stejně jako bazén umožňuje koupání a plavání. Voda v jezírku musí být ale čistá, bez řas a páchnoucích zákalů a vodní rostliny a případní živočichové v ní musí prosperovat. Jak toho dosáhnout?

Při stavbě jezírka je důležitý správný tvar, poměr a hloubka jednotlivých zón jezírka, stejně jako volba vhodné jezírkové fólie a její dokonalé položení a slepení. Filtraci je možné časem rozšířit, dekorace a osvětlení doplnit, ale tvar dna a fólie se nezmění bez kompletní předělávky celého jezírka.

Koupací jezírko: Dobré místo je základ

Místo pro koupací jezírko by nemělo být ani v trvalém stínu, ani celý den na přímém slunci. Ideální je nejníže položené místo pozemku, chráněné před větrem a osluněné maximálně osm hodin denně. Převládající názor, že v blízkosti jezírka nemají růst vzrostlé stromy kvůli znečištění vodní hladiny listy či jehličím, je mylný. Stromy vytvářejí potřebný stín, přispívají k přirozenému začlenění jezírka do zahrady a jejich blízkosti je samozřejmě nutné přizpůsobit filtraci, ne naopak.


Vyberte si své koupací jezírko ve foto videospotu:


Koupací jezírko: Rozděleno do zón

Dno koupacího jezírka se modeluje do mělké, zhruba půl metru hluboké regenerační zóny s kačírkem, ve kterém porostou rostliny napomáhající filtraci vody, a hlubší zóny určené ke koupání. Oddělení obou částí by se mělo nacházet v takové hloubce, aby mohly případně chované ryby bez potíží proplouvat z jedné zóny do druhé. Přepadávání substrátu z mělké do hlubší části jezírka a rozrůstání rostlin zabrání přechodový val, který však nesmí narušit výměnu vody mezi zónami.

Plocha regenerační zóny může činit polovinu až dvě třetiny celkové rozlohy jezírka – čím větší, tím bude voda v nádrži kvalitnější. Koupací zóna mívá nejčastěji obdélníkovitý tvar, regenerační část, která koupací buď obklopuje, nebo s ní z jedné strany sousedí, může mít tvar nepravidelný. Optimální plocha koupací zóny je 50 m2 s hloubkou od 1,4 do 2,5 metru. Při vhodném terénu je dobré se dostat v nejhlubším místě až na tři metry, což zajistí teplotní stabilitu vody a vytvoří podmínky pro zimování ryb. Kvůli neplavcům a odpočinku se doporučuje, aby dno jezírka pozvolna přecházelo od mělčí po hlubší část.

Výstavba koupacího jezírka a její možnosti

Koupací jezírko se realizuje obvykle jako samostatná stavba, regenerační plochu s rostlinami lze ale za určitých podmínek vybudovat i ke staršímu plaveckému bazénu. Koupací část vymezují nejčastěji betonové stěny ukotvené do terénu pomocí základů nebo ztraceného bednění, možností je ale i pokládka jezírkové fólie přímo na vymodelovaný terén.

Odborníci doporučují zejména kaučukovou jezírkovou fólii kopírující tvar výkopu nebo vyzdění, která se klade na hrubší geotextilii chránící fólii před protržením zespodu. Při horizontální pokládce geotextilie je ovšem nutná dostatečná vrstva písku bránící jejímu poškození kameny a kořeny, které mohou časem pod tlakem vody vystupovat z podloží. Regenerační část jezírka je potřeba ještě doplnit o přiměřenou vrstvu substrátu chudého na živiny, který poskytne kořenům vysazených rostlin oporu a ukotvení.

 Technika pro snazší údržbu koupacího jezírka

Umístění filtrační technologie do koupacího jezírka má své zastánce i odpůrce. Objektivně lze ale říci, že tato technika údržbu jezírka značně usnadní a výrazně prodlouží jeho životnost. Navíc – čím menší je plocha jezírka, tím spíše je nutné ho vybavit technikou k čištění vody.

Použití filtrace, tlakového čerpadla, UV lampy a skimmeru je vhodné i v případě vyšších nároků na čistotu vody. Listy a řasy, které nezachytí skimmer, je možné odstraňovat podběrákem, menší znečištění fólie v koupací části jezírka odsát vodním vysavačem a k odstranění větších nečistot slouží speciální jezírkový vysavač.

Čerpadlo ke koupacímu jezírku je praktičtější instalovat nasucho, tzn. do sousední šachty. Výhody jsou jasné – při poruše jde čerpadlo snadno demontovat a vyčistit, nenasává tolik hrubých nečistot, což mu prodlužujete životnost, nehrozí úraz elektřinou a navíc je pěkně schované.

Připravila: Julie Bláhová


Doporučujeme: Oase - vodní čerpadla, filtrace a vše pro zahradní jezírka
Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #3 Ondřej Vesmeček 2019-06-24 13:10
Při stavbě se mohu držet návodeu na klasické zahradní jezírko (např. https://www.domky-delta.cz/blog/jak-postavit-zahradni-jezirko-svepomoci/ ) a pouze vše zvětšit, nebo na to mám jít úplně jinak?
Citovat
 
 
0 #2 Kristýna Honová 2017-12-25 12:20
Skvělý článek. Mít něco takového by byla pohádka. :-)
Citovat
 
 
0 #1 greslova@email.cz 2017-11-09 10:32
:-)
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop