Tisk
Zehnder Comfosystems. Přehled prvotřídních větracích jednotek s rekuperací tepla

Zehnder Comfosystems. Přehled prvotřídních větracích jednotek s rekuperací tepla

Redakce | Pondělí, 25. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Díky energetickým rekonstrukcím a zpřísňování stavebních předpisů pro novostavby dochází k zesílené izolaci vnějších stěn, okna a dveře jsou stále vzduchotěsnější. To sice pomáhá při úsporách tepelné energie, činí však nepostradatelným systém řízeného větrání, zajišťující pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie.

 

Jedině kombinací kvalitní větrací jednotky a hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese investice do systému větrání kýžené přednosti jako trvalý přívod čerstvého vzduchu, úspory nákladů na vytápění 30 - 50 %, odstranění vlhkosti a plísní, odstranění průvanu a snížení prašnosti stejně jako zvyšování hodnoty stavby.

Zehnder ComfoAir 350 - ideální řešení pro rodinné domy

ComfoAir 350 K nejmodernějším rekuperačním jednotkám patří jednotka Zehnder ComfoAir 350, spojující vysokou účinnost a spolehlivost s jednoduchou obsluhou a údržbou. Její vysokou kvalitu podtrhuje získání certifikátu od uznávaného institutu „Passivhaus“. Je standardně vybavena vybavena protiproudým výměníkem tepla s účinností rekuperace až 95 %, vysoce výkonnými EC ventilátory s max.průtokem 370 m3/h, umožňující tichý chod jednotky. Jednotka dále obsahuje automatickou protizámrazovou ochranu, letní obtok (bypass) a filtry. Nabízí bezstarostný provoz, uživatel mění pouze filtry, které jsou snadno přístupné. Volitelné příslušenství zahrnuje: entalpický výměník s rekuperací vlhkosti, elektrický předehřev, zemní výměník, chladící jednotku, bezdrátové ovládání.

Entalpický výměník odstraňuje vysoušení vzduchu a sesychání dřevěných výrobků v zimním období. Ve srovnání s výměníkem tepla dokáže předávat z odváděného vzduchu do přiváděného čerstvého vzduchu nejenom teplo, ale taktéž vysoký podíl (až 60 - 70 %) vzdušné vlhkosti a tak pasivně, bez dodatečné elektrické energie pomáhat optimalizovat relativní vlhkost vzduchu v rodinném domě. Polymerické membrány umožňují propláchnutí vodou a tím zabezpečení vysoké účinnosti rekuperace i po mnoha letech.

 

                      Příklad výpočtu provozních nákladů větrací jednotky Zehnder ComfoAir 350

                        Větrací jednotka Zehnder ComfoAir 350

Využívaný průtok vzduchu při nejvyšší intenzitě větrání: 200 m³/h Venkovní tlak: 1.225 Pa

Energetická účinnost jednotky dle „Passivhaus Institute“:

  • 0,29 W/m³/h 0,29 W/m³/h x 200 m³/h = 58 W
  • 58 W x 24 h/d x 365 d = 508 KWh za 1 rok

Maximální spotřeba el.energie větrací jednotky:

  • 508 KWh x ca. 5 Kč/kW = 2 550 Kč/rok tj. 210 Kč/měsíčně

Průměrná spotřeba el.energie větrací jednotky:

Při průměrném větrání rodiny, kdy rodiče jsou ve dne v práci a děti ve škole max 1/3 z maximální spotřeby = 850 Kč/ 1 rok tj. ca. 70 Kč/měsíčně Spotřeba elektřiny je tedy velice nízká a díky úspoře nákladů na vytápění rekuperací tepla se mnohonásobně vyplatí neboť 1 Watt el.energie, který spotřebují ventilátory nám „zachrání“ v rekuperačním výměníku až 25 Wattů tepelné energie.

Náklady na výměnu filtrů:

  • Ve větrací jednotce jsou 2 filtry, doporučená výměna filtrů 1-2x za rok dle místa instalace cena jedné sady filtrů se pohybuje kolem 1.300 Kč.

Celkové provozní náklady větrací jednotky: cca 2 150 Kč/rok

Podle výpočtů některých uživatelů jsou úspory u nákladů na vytápění patnáctkrát vyšší než provozní náklady zařízení.

Zehnder ComfoAir 180 - malý prostorový div pro byty

ComfoAir180 2Malý prostorový div, velká účinnost. Nová větrací jednotka Zehnder ComfoAir 180 s rozměry 680 x 560 x 280 mm se vejde do každé závěsné skříňky kuchyňské skříňky, koupelny nebo nebo jiného výklenku v bytě. Může dle potřeby zásobovat vzduchem obytné jednotky s podlahovou plochou až 120 m² a pomocí entalpického výměníku navíc optimalizovat vlhkost vzduchu.

Je univerzální pro přívod/odvod vzduchu zleva nebo zprava, který se reguluje dvěma vysoce účinnými stejnosměrnými ventilátory jednotky s velice tichým chodem a mimořádně nízkou spotřebou proudu. Obsahuje automatickou protizámrazovou ochranu a letní obtok. Volitelné příslušenství zahrnuje: entalpický výměník s rekuperací vlhkosti, elektrický předehřev a bezdrátové ovládání.

S rekuperační jednotkou Zehnder ComfoAir 180 lze vytvořit jedinečný kompaktní systém řízeného větrání, přinášející nově také do bytů trvale čerstvý vzduch, zabraňující vzniku plísní a vnikání prachu, alergenů a hluku zvenčí, šetřící 30 - 50 % nákladů za vytápění.

 

Zehnder ComfoAir Compact - inteligentní jednotka za příznivou cenu

Inteligentní větrací jednotka s rekuperací tepla Zehnder ComfoAir Compact, umožňující dodávku až 254 m³/h čerstvého vzduchu, byla vyvinutá pro byty, menší domky a bungalovy. Nabízí komfort, jednoduchou obluhu a vysokou účinnost rekuperace. Pro všechny, kteří oželí optimalizaci vlhkosti vzduchu entalpickým výměníkem je velice užitečným řešením.

Integrovaný ovládací panel SMART umožňuje rychlé a bezchybné uvedení do provozu, signalizaci výměny filtrů a poruchy. Obsahuje automatickou protizámrazovou ochranu (bez předehřevu), automatický letní obtok / bypass a HumidiSMART – automatické řízení větrání dle vlhkosti. Účinné stejnosměrné ventilátory EBM Papst zabezpečují s obzvláště tichý chod 22,9 - max 45,7 dB(A). Instalace jednotky je velice jednochuchá, provoz bezstarostný. V nabídce je provedení pro nástěnnou i stropní instalaci.

Zehnder ComfoAir 70 - decentrální větrací jednotka bez potrubních rozvodů

ComfoAir70Prvotřídní decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperací tepla a vhkosti, trvale zabezpečuje čerstvý čistý vzduch pro jednu místnost nebo malý byt. Instaluje se přímo na obvodovou zeď a nevyžaduje žádné potrubní rozvody. Čerstvý vzduch se nasává a vydýchaný odvádí pouze jedním otvorem ve zdi o ø 250 mm. Jednotka má vysokou kvalitu značky Zehnder, elegantní design, nízkou hlučnost (neboť ventilátory jsou umístěné ve zdi), je snadno obsluhovatelná LED displejem, umožňuje napojení druhé místnosti.

Jedná se o první decentrální větrací jednotku vybavenou entalpickým výměníkem ke zpětnému získávání nejen tepla, ale také vlhkosti. Příjemně zvhčuje vzduch v zimě a zabraňuje vzniku kondenzátu. Můžete ji využít v novostavbě i při rekonstrukci. Kromě trvalého vyvětrání uspoříte náklady na vytápění, snížíte prašnost a zamezíte vzniku plísní v bytě.

 

Zehnder ComfoSpot 50 - nová decentrální větrací jednotka, jen o málo větší než ventilátor

ComfoAir 50Nová decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50, kterou lze instalovat s minimální náročností i v malých bytových prostorech. Zákazníkům umožňuje využívat předností komfortního větrání. Je vybavena entalpickým výměníkem ke zpětnému získávání nejen tepla, ale také vlhkosti. Zehnder ComfoSpot 50 představuje jedinečný inovativní produkt v této oblasti, vzhledově nenápadný, s velice tichým provozem.

Až na nenápadné krycí panely, které lze nalakovat vhodným nátěrem, je veškerá technika větrací jednotky Zehnder ComfoSpot 50 ukryta ve stěně. Výkonný entalpický výměník je v oblasti decentrálních jednotek výjimečný a umožňuje až 82 % zpětného získání tepla a 78 % zpětného získání vlhkosti. Velice účinně chrání před příliš suchým vzduchem v místnosti a rovněž zabraňuje vzniku kondenzátu. Svými velmi kompaktními rozměry je tato větrací jednotka nejen vysoce praktickým řešením při rekonstrukcích k vyřešení problémů s vlhkostí, ale může být rovněž navržena do novostaveb.

 

Autor: Ing. Jiří Štekr

Kontakt pro více informací v ČR:

Pro více informací kontaktujte v ČR: Zehnder Group Czech Republic s r.o., Pionýrů 641, 391 02, Sezimovo Ústí II, T: 383 136 22, 731 61 70 70, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.zehnder.cz

Kontakt pro více informací v SK:

Pro více informací kontaktujte v SR: Zehnder Group Czech Republic s r.o., Pionýrů 641, 391 02 Sezimovo Ústí II, T: + 421 901 733 722, +420 731 61 70 70, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.zehnder.sk

gotop