Tisk
Vytápění bez nečistot a s perfektním vzhledem: <small>Zehnder Charleston</small>

Vytápění bez nečistot a s perfektním vzhledem: Zehnder Charleston

Komerční sdělení | Úterý, 05. prosinec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Rozhovor s Ing. Jiřím Štekrem, vedoucím zastoupení Zehnder pro ČR a SR.

Zehnder Charleston představuje první ocelový radiátor, vyráběný již od roku 1930. Jaký význam má dnes pro výrobce Zehnder?

Zehnder Charleston neztratil nic ze svého významu pro naši firmu. Tehdy stejně jako dnes představuje důležitý pilíř portfolia produktů Zehnder a má značný vliv na hospodářský úspěch firmy. V průběhu posledních let se podařilo výrazně zvýšit jeho podíl na trhu článkových radiátorů v mnoha zemích střední Evropy a postupně budujeme jeho pozici i na našem trhu. Tento úspěšný příběh mohl Charleston dosáhnout pouze proto, že byl neustále přizpůsobován novým výzvám na trhu – neustálému zvyšování kvality produktu, inovování výrobní technologie a v neposlední řadě také kvalitním obchodním a technickým servisem.

Co se týká „výrobních postupů", jaké inovace byly zahrnuty do výroby v poslední době pro optimalizaci výrobního procesu a pro pokračování úspěšného příběhu článkových radiátorů Charleston?

2 2Zehnder Group v posledních letech silně investoval do výroby v německém závodě v Lahru a zavedl nové výrobní technologie pro výrobu článkových otopných těles. V současnosti je zcela nová metoda laserového svařování Zehnder Charleston LaZer použita v celém výrobním procesu a pro výrobu všech modelů radiátorů. Na rozdíl od svařování elektrickým odporem, které je stále v tomto průmyslu rozšířené, tento čistý proces svařování zaručuje, že uvnitř radiátoru nezůstanou žádné zbytky strusky a nečistot po svařování, což zabraňuje zablokování ventilů.

Kromě optimalizace průtoku topného média a tepelného výkonu to také znamená, že instalatér potřebuje méně času na pročištění topného systému k zajištění spolehlivého provozu. Navíc svařovaný spoj je 100% těsný a povrch radiátoru dokonale hladký.

Je svařování laserem jedinou významnou inovací?

3 2Za zmínku stojí další výrobní opatření, které umožnilo kompletní zalakování svárových spojů mezi články a tím přispělo k lepšímu vzhledu a zvýšení úrovně ochrany proti korozi. Díky rozsáhlé optimalizaci výrobních procesů ve firmě Zehnder se nyní ocelové trubky automaticky dodávají do každého výrobního úseku pro příslušné obrábění. Tím se urychluje výrobní proces a zákazník může očekávat ještě rychlejší a spolehlivější dodávky článkových radiátorů Charleston. Pro kontrolu kvality procesu výroby Zehnder Charleston se používá 3D souřadnicová měřicí jednotka, která nepřetržitě kontroluje rozměrovou přesnost i těch nejmenších tolerancí, čímž zjišťuje jakékoli výrobní neshody.

Jak jste již zmínil, článková otopná tělesa Zehnder Charleston se vyrábí výhradně v Německu. Jaké výhody z toho má zákazník?

4 25 26 2

„Made in Germany" pro zákazníka znamená především a) precizní kvalita - za mého 8-letého působení ve firmě Zehnder jsme řešili 2-3 kvalitativní problémy, b) vysoká pružnost dodávek – radiátory Charleston jsou v 37 různých výškách (od 19 do 300 cm), 5 hloubkách (od 6,2 do 21 cm), libovolných délkách (počet článků x jeho šířka 46 mm), v 37 různých typech připojení a ve více než 50 barevných odstínech k dodání do 2-3 týdnů! c) možnost obdržet Charleston ve všech myslitelných provedeních – s integrovaným ventilem, do oblouku  rohový, lomený, stojící na podlaze, pozinkovaný pro obzvláště vlhké prostory, vysokotlaký do 19 bar, elektrický, d) bezpečné balení ve smršťovací fólii a celistvém kartónu, chránící radiátor během dopravy, skladování a manipulace a navíc i při malování a jiných dokončovacích pracích v interiéru, e) snadná a rychlá montáž díky rychloupínacím upevňovacím konzolám EasyFix, jejichž použitím instalatér ušetří až třetinu času na montáž. Čas může rovněž ušetřit díky balení radiátorů na paletách a uvedení na etiketě čísla místností tak, jak jsou objednány a budou se montovat. Kombinace všech těchto aspektů odlišuje Charleston od jiných, na českém trhu dostupných ocelových článkových těles, které většinou pochází z italské výroby.

V České republice i na Slovensku jsou prodávány především takzvané deskové radiátory. Je o trubkové radiátory Charleston zájem?

7 2Ano je a postupem času větší. Článkové radiátory Charleston jsou jednak ideálním řešením pro rekonstrukce budov a vil, zejména těch postavených od konce 19. století až do počátku 2. světové války, tak současně vhodným řešením pro novostavby. Umožňují jednoduché čištění, poskytují zdravější teplo s vyšším podílem sálání a se svislým průtokem topné vody se hodí do moderních nízkoteplotních soustav, vytápěných kondenzačním kotlem či tepelným čerpadlem.

Dovolím si jednu osobní zkušenost z letošního léta, kdy jsem představil tyto radiátory investorovi vily z roku 1903. Přestože jejich cena vycházela oproti levným deskovým radiátorům vyšší, investor se po zhlédnutí reference rozhodl pro naše článkové radiátory. Požádal projektanta o jejich navržení namísto jím původně plánovaných deskových radiátorů. Výsledkem byl potěšen. Jak sám sdělil, neuměl by si nyní představit, že by v jeho objektu byly jiné radiátory. Jejich použitím se zvýšila architektonická hodnota stavby a umocnil celkový výsledek rekonstrukce.

V současnosti také radiátory musí přispívat ke „Zdravému vnitřnímu klima". Jakými zvláštními hygienickými vlastnostmi disponuje Zehnder Charleston?

Povrchová úprava práškovou barvou dodává tělesu Zehnder Charlestonu extrémně hladký a díky tomu velmi snadno čistitelný povrch. Dostatečně velká vzdálenost mezi trubkami dodatečně umožňuje čištění ještě snadnější. Na zvláštní přání zákazníka se může při použití ve vlhkých prostorách objednat také galvanické pozinkování, které mnohonásobně zvyšuje ochranu proti korozi. Na základě těchto charakteristických hygienických vlastností získal Zehnder Charleston hygienický certifikát. Kromě toho je Charleston k dodání také s antimikrobiologickým povrchem Zehnder Top Car, který působí proti tvorbě mikrobů.

Závěrečná otázka se týká barevnosti. Běžné radiátory se prodávají pouze bílé. Jak je tomu u radiátorů Zehnder Charleston? Je nějaký rozdíl v jejich povrchu?

8 2Také radiátory Charleston se prodávají z větší části v bílé barvě. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o designové produkty, kterými lze zvýraznit navržený styl bydlení, objednávky na barevná provedení tvoří téměř 20% z celkového prodeje. Z více než 50 barevných odstínů je nejžádanější průhledný lak Technoline, který nechává vyniknout ryzí vzhled oceli a radiátor působí atraktivním dojem. Dříve byl k dodání s lesklým povrchem, od letošního roku rovněž s matným, působící dojmem nerezové oceli. Levné deskové radiátory jen s jednou vrstvou lakováni mohou dříve korodovat. Zvolením článkových těles Charleston nebo ostatních designových radiátorů Zehnder s 2-vrstvým lakováním získáte prvotřídní výrobek s dlouhou životností a vysokou odolností proti korozi. Nejprve se provádí anaforetické nanášení základní vrstvy laku s vysokou antikorozní ochranou, následuje nanášení vrchní práškové barvy, která je poté vypálená na požadovanou tvrdost.

Ing. Jiří Štekr
Vedoucí zastoupení pro ČR a SR

 

Více informací k designových článkových radiátorům Zehnder Charleston

 


Líbil se Vám článek?
gotop