1. díl: <small>Jak správně vybrat beton?</small>

1. díl: Jak správně vybrat beton?

Komerční sdělení | Pondělí, 22. březen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Není univerzálnějšího materiálu, než je beton. Může mít nekonečně mnoho podob a na stavbě se s trochou nadsázky uplatní téměř kdekoliv. Má to jen jednu podmínku: Je třeba zvolit správný beton pro danou konstrukci. Poradíme vám jak na to.


Beton a vše o něm

Beton je kompozitní stavební materiál. Základními vstupními materiály pro jeho výrobu jsou cement, hrubé a drobné kamenivo, voda, přísady a příměsi. Při vlastní výrobě se používají různé druhy těchto materiálů, jejichž kombinace definují výsledné vlastnosti jednotlivých typů betonů.

Betony pro základy rodinného domu, ploty nebo třeba nosné zdi se zásadně liší. Proto je předpokladem kvalitní konstrukce správná volba betonu. Specifikaci neboli popis betonu, tvoří 6 základních technických parametrů a některé doplňující.

Jsou to zejména údaje o jeho odolnosti vůči prostředí, ve kterém má být umístěn. Úplná specifikace betonu je ale spíš záležitostí odborníků. Doba míchání betonu doma je pryč, takže budoucí stavebníci nemusí řešit jak a z čeho beton vyrobit. Podle údaje v projektu si jej stačí objednat v betonárně, navíc s dovozem přímo na stavbu.


Chcete se o betonu dozvědět ještě více?

Zájemcům o podrobné informace o typech a specifikaci betonu poradí nejen tento portál www.transportbeton.cz, ale i publikace „Příručka technologa – BETON: Suroviny – výroba – vlastnosti", kterou si zde lze zdarma stáhnout v Dokumentech ke stažení.

Pokud jde o menší stavbu a projekt nemáte, zajeďte nebo zavolejte přímo do betonárny. Dodávku betonu, co do kvality a objemu přesně odpovídajícímu objednávce i normám, garantují členové Svazu výrobců betonu. V betonárně si pak můžete zdarma objednat konzultaci s technologem.

Ten vám s výběrem betonu poradí a optimální recepturu pro danou konstrukci navrhne za vás. Máte tak zaručeno, že nestoupnete „vedle". To je důležité, protože po posledních změnách v normě (nyní ČSN EN 206) za specifikaci betonu nově odpovídá odběratel!

1.foto-Realizace betonové_základové_desky_RD_1_čerpání_-betonu

obr.: Ukázka čerpání betonu při realizaci betonové základové desky RD. Foto: Českomoravský beton, a.s.

2.foto Realizace_betonové_základové_desky_RD_2_srovnání-betonu_do_požadované_roviny

obr.: Ukázka srovnání betonu do požadované roviny. Foto: Českomoravský beton, a.s.

3.foto Hotová_betonová_základová_daska_RD

obr.: Hotová betonová základová deska RD. Foto: Českomoravský beton, a.s.


Betonárna ve vašem okolí

Nejbližší betonárnu skupiny Českomoravský beton v okolí vám pomůže najít www.transportbeton.cz/betonarny, dostupný i ve verzi pro mobilní telefony. Webová aplikace vám pohodlně poskytne informaci o vzdálenostech nejbližších betonáren a díky vazbě na navigační modul snadno umožní do vybrané betonárny dojet. Kromě toho umožňuje snadné zaslání poptávky přímo přes internet.

ceskomoravsky-beton kopie

gotop