Zajímavé realizace dřevostaveb

Po kompletní rekonstrukci poskytuje chata plnohodnotné bydlení přímo v lese

Po kompletní rekonstrukci poskytuje chata plnohodnotné bydlení přímo v lese

Lucie Němcová | Úterý, 06. duben 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Chata ve tvaru A je místem pro spočinutí v lůně lesa. Pozoruje, vidí a vnímá, nicméně nekonkuruje. Umožňuje plynutí okolního života bez invazivních zásahů. Splývá a tepe v rytmu lesního organismu. Podívejte se pozoruhodnou rekonstrukci, kterou původní chata prošla.


Rekonstrukce chaty k rekreaci i k trvalému bydlení

Původní chata postavená v 70. letech dostala novou šanci poskytovat rekreaci nebo dokonce trvalé bydlení se všemi dnešními nároky a požadavky. Pro její novou verzi nebyla nutná žádná změna objemu, výzvou ale bylo integrovat plný komfort na tak malém půdorysu.

Během rekonstrukce byly zachovány všechny nosné prvky – krokve, kleštiny, sloup i vazné trámy. Stejně tak byla ponechána střešní krytina a repasováno schodiště do loftu. V úplně nezměněné podobě zůstal sklep. Prostor je vytápěn akumulačními kamny a elektrickým podlahovým topením. Útočiště chata poskytuje celý rok a její potenciál je tak plně využíván.

drevena-chata-v-lese-pohled-z-patra

obr.: Jedna z podkrovních ložnic byla zrušena, aby umožnila otevřít impozantní výhled ze společenské části a nově vzniklého loftu. Foto: Miro Pochyba

drevena-chata-v-lese-pohovka

obr.: Interiéru dominuje obklad z OSB desek, vestavěné skříně a dubový masiv ve formě parket a pracovní desky. Foto: Miro Pochyba

drevena-chata-v-lese-koupelna

Foto: Miro Pochyba

Co je to loft?

Loft znamená v překladu půdu, podkroví nebo horní patro obchodního domu. Lofty představují způsob ateliérového bydlení a nejčastěji vznikají přestavbou nebo dostavbou nevyužívaných objektů. Jako loftové bydlení se někdy označují také určité projekty v půdních vestavbách. Vždy se jedná o velkoprostorovou, téměř nečleněnou bytovou jednotku, vyznačující se neobvyklou výškou stropů.

drevena-chata-v-lese-obytna-mistnost

obr.: Velké množství světla, průhledy a pocit vzdušnosti dělají z malého příbytku velký. Prostor je vytápěn akumulačními kamny a elektrickým podlahovým topením. Foto: Miro Pochyba

drevena-chata-v-lese-krajina

obr.: Původní terasu nahradila nová multifunkční v totožném místě. Foto: Miro Pochyba

Terasa probíhá ve dvou úrovních a zahrnuje:

 • dětské pískoviště,
 • skluzavku,
 • lezeckou stěnu,
 • dostatek místa na oddych v přírodě.

drevena-chata-v-lese-schody-do-patra

obr.: Otevření prostoru, důmyslné zónování a praktické detaily – základní klíče, kterými dosáhneme komfortu, krásy i účelnosti. Foto: Miro Pochyba

drevena-chata-v-lese-hlavni-pohled

obr.: Nejvýraznějším novým prvkem se stala hliníková fasáda se zelenými dveřmi a terasa z červeného smrku. Foto: Miro Pochyba.

drevena-chata-v-lese-vchod-do-chaty

Foto: Miro Pochyba


Technické parametry

 • Užitná plocha: 64 m²
 • Zastavěná plocha: 54 m²
 • Plocha pozemku: 426 m²
 • Obestavěný prostor: 165 m3
 • Projekt: Y100 ATELIÉR, WWW.Y100.SK
 • Foto: Miro Pochyba

drevena-chata-v-lese-1-pp

drevena-chata-v-lese-pudorys-1-a-2-NP


Projekt dřevěné chaty na klíč

Uplynulé týdny nám ukázaly, jak moc je pro náš život důležitá příroda, která dokáže ulevit našemu tělu i mysli. Nový projekt společnosti LUCERN dřevostavby je určen právě pro maximální propojení bydlení s přírodou. Nabídku rozšiřuje chata, která moderním způsobem interpretuje archetypální tvar těchto staveb a přidává všechny výhody moderního bydlení.

Celoprosklený štít dává zapomenout na hranici mezi exteriérem a interiérem, dojem vzdušnosti podtrhuje i obývací pokoj, který se přes galerii v patře otevírá až do krovu. Chata uspokojí designově náročnější klientelu a nabídne ubytování až šesti osobám ve třech podlažních úrovních. O úložné prostory nebude nouze, neboť se dají využít prostory v šikminách a pod schody. Chata se hodí do lesa, na pahorky s krásným výhledem, popřípadě k vodě.

Tuto dřevěnou chatu na klíč s užitnou plochou o velikosti 79,00 m² je možné postavit za 2 190 000 Kč včetně základové desky.

chata-LUCERN

Vizualizace: LUCERN dřevostavby s.r.o.

chata-LUCERN-interier

Vizualizace: LUCERN dřevostavby s.r.o.

Více informací o projektu chaty  →

DaS 6-2019

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
+1 #6 Lukáš Horák 2021-04-14 19:09
Chtěl bych se zeptat. Jak jste mohli dostat povolení ke stavbě?
Citovat
 
 
0 #5 Tamara Kocichová 2021-04-10 07:48
Tohle určitě není bráno jako klasická chata, kde přijedu trávit prázdniny, grilovat se známými, ale jako relax v klidu ve dvou, oázu ticha, líbí se mi, i když bych se tam asi bála, hlavně večer.
Citovat
 
 
+1 #4 NaturalWork 2021-04-06 21:17
OSB doska je odpad kde sú miešané také veci že by ste to nedali ani do :oops: chlieva ..... Je to dokázateľne .... Alé ako pekná chata
Citovat
 
 
+2 #3 Mira Matějka 2021-04-06 21:15
Jako chata absolutně k ničemu. Úložný prostor NIKDE, podkroví absolutně nevyužité a prosklená stěna jakoby říkala zlodějům VSTUPTE A VEMTE SI CO CHCETE. To nemluvím o nebezpečí prosklené stěny pro ptactvo jak zde píše Lukáš Vavrečka.
Chata jako taková musí splňovat v prvé řadě praktičnost. Tím jsou jak úložné prostory tak praktické využití venkovního i vnitřního prostoru. Pokud dělám např. grilovačku s přáteli do noci tak je předpoklad, že jim nabídnu nocleh. Jelikož zde architekt podkroví totálně odstřelil, i když při troše šikovnosti by to podkroví šlo dodělat, tak není chata ke svým uživatelům absolutně vstřícná. V takové chatě by se za normálních okolností mělo strávit noc minimálně 8 osob. Tady stěží 4, když budu předpokládat, že pohovka v obývací části je rozkládací. Chata je nepraktická a absolutně nesouzní díky prosklení s přírodou, i když se o to architekt použítím dřeva v interiéru zoufale snažil. Je to takový chatový paskvil!
Citovat
 
 
+1 #2 Lukáš Vavrečka 2021-04-06 20:05
Ano ty prosklené stěny v lese mnoho ptáků co si následně zlomí vaz ocení.... :sad:
Citovat
 
 
+1 #1 Milan Hladký 2021-04-06 18:34
Opticky hezké, ale jinak na nic. Nevidím tam jediný úložný prostor. Takže na nic ....
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner
 • Banner
gotop