Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Návštěva dřevostavby po letech: <small>Půdička je k nezaplacení </small>

Návštěva dřevostavby po letech: Půdička je k nezaplacení

Dana D. Daňková | Středa, 16. březen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Tehdy čerstvé majitele této novostavby jsme poprvé navštívili v červnu roku 2010. Nyní nás přivítal dům v zahradě zahalené v mlžném oparu, prostě romantika na jihočeském venkově. Na první pohled se nic nezměnilo, snad až na pár nově vysazených ovocných stromů a houpačku pro malou Elišku.

 

Jan s Pavlou jsou profesí biologové. Koloběh přírody vnímají citlivěji a vítají proto nároky na nízkou spotřebu energií. To naprosto jasně vykreslilo touhu po nízkoenergetické stavbě. Kromě romantiky a čistého vzduchu dnes oceňují třeba i to, že se v jejich sousedství usídlil vzácný chřástal polní… „Chtěli jsme menší úsporný dům, který by svými dispozicemi vyhovoval našim požadavkům a současně by svým vzhledem alespoň trochu zapadal do venkovského prostředí,“ vysvětluje Pavla. „Měli jsme štěstí nejen na stavební firmu, ale později i na výběr místních řemeslníků, kteří nám dodávali interiéry. Máme prostě dům, jaký jsme chtěli.“

Komfortní bydlení

Dům byl postaven systémem sendvičových samonosných panelů K-kontrol, skládajících se ze dvou OSB desek a izolační výplně ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu. Na ně nechali majitelé přidat z vnější strany další vrstvu polystyrenu, střechu zvolili ze stejných panelů, ale se silnější izolací. „Dům by měl splňovat velmi dobré parametry nízkoenergetického domu,“ pokračuje paní Pavla. „Pracuji doma, takže potřebuji topit v chladnějších obdobích i dopoledne. Než dcera začala chodit do školky, topila jsem stále. A protože ložnice nahoře jsou opravdu chladnější, přitápěli jsme v koupelně a navíc v dětském pokoji. Dnes se náklady na veškerou spotřebu elektřiny pohybují kolem 25 tisíc korun ročně včetně čistírny odpadních vod, která je v činnosti neustále.“

dřevostavba po letech - ext1

 

Nepodceňujte pravidelnou údržbu

Každý dům vyžaduje na základě vybavení a konstrukce určitou péči, v případě novostavby jde většinou o údržbu pozemku a technických zařízení, jimiž je vybavena. „Dvakrát až třikrát do roka čistím filtry vzduchotechniky,“ přidává se k debatě Jan, „občas vysajeme nečistoty z mřížek v podlaze. Další údržba se bude časem týkat přiznaných trámů v podkroví, vypadají hezky, ale už nyní přemýšlíme, kdo tam bude šplhat, až bude třeba znovu je natřít. Je to starost navíc, trochu jsme si zkomplikovali život.“

dřevostavba po letech - ext2

 

Protože dům nebylo možné připojit na veřejnou kanalizaci, stará se o likvidaci odpadních vod malá domovní čistírna. Jednou za rok je třeba provést odkalení a třikrát za rok drobnější údržbu. „Protože je nezbytné dělat to opravdu pravidelně, sestavili jsme si údržbový plán,“ vysvětluje Jan. „Už se nám to totiž jednou vymstilo, ale můžeme si za to sami. Při instalaci jsme totiž nechali uzavřít bezpečnostní přepad, protože nechceme, aby nepřečištěný odpad mohl volně odtékat. Jednou přestala čistička z ničeho nic fungovat. Ukázalo se, že kvůli zanedbané údržbě, takže jsme ji museli na den odstavit a zajet do Čáslavi pro nové membrány, které jsme nevyměnili včas.“ Jinak si ale čistírnu chválí – mimo jiné proto, že její součástí je nádrž na vyčištěnou vodu.

Půda k nezaplacení a další vychytávky

Říká se, že úložných prostor není nikdy dost, ale přece jen se čas od času stane, že majitelé při plánování tento problém podcení. Tady se vhodným prostorem ukázala být půdička, část podkrovního prostoru, pro nějž nebylo využití. „Půdička je k nezaplacení, zatím tam odkládáme dětské oblečení, vánoční ozdoby, sezónní věci a podobně, ale je tam stále místo. Další úložný prostor je pod schody, slouží jako spíž. Větší problém jsme měli s uložením knih, naštěstí jsme mohli být velkorysí – knihovna zabírá celou stěnu v obýváku, a manžel má v pracovně obestavěné všechny stěny. Ale já už také nekupuji každou knížku, kterou bych si chtěla přečíst, chodím tu do knihovny,“ nabízí řešení paní Pavla.

dřevostavba po letech - ext3

Jan s Pavlou šetří také díky nucenému větrání s rekuperací, které umožňuje větrat bez otevírání oken. „Je to praktické hlavně v zimě – když ráno odejdeme a vrátíme se až odpoledne, je tu všude vyvětráno,“ pochvaluje si Pavla. „Okna otevíráme jen v létě na noc, když je horko.“

Pavla nabízí další tip pro úsporu energie: „Využívám i odpadní teplo ze sušičky na prádlo. Ta je sama o sobě při provozu významným zdrojem tepla. Navíc vodu z kondenzační nádrže zachytávám v umyvadle a nechám ji tam vychladnout – nevěřili byste, jaké teplo dokáže do okolí uvolnit.“

Jan si zase chválí předokenní žaluzie: „Necháváme je horizontálně otevřené po celý rok – v létě stíní, v zimě naopak slunce svítí mezi lamelami a prostor vyhřeje. A v případě potřeby se dají zaklapnout a chrání dům proti silnému větru, který tu občas fouká.“

Foto: Martin Zeman

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop