ZEMNÍ VRUTY KRINNER: Jde to i bez betonu

Tisk
ZEMNÍ VRUTY KRINNER: <small>Jde to i bez betonu</small>

Redakce | Středa, 05. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Jednou z mnoha výhod dřevostaveb oproti zděným budovám je jejich nízká hmotnost. Toho lze využít mimo jiné i při jejich zakládání a obejít se bez tradičních základových pasů nebo desky.

Zakládání dřevostaveb pomocí zemních vrutů se v poslední době stává trendem. Jedná se opravdu o vrut, který je speciálně navržen pro zašroubování do země. Vedoucí na trhu je firma KRINNER, která má na zemní vruty vlastní konstrukce patent.

Dřevostavba ve vzduchu - Crawl space

4krinner2krinnerZemní vruty určené velikostí a tvarem pro rodinné domy se oproti výrobkům určeným například pro pergoly instalují pomocí speciálního stroje. Pro zakládání dřevostaveb jsou vruty opravdu masivní a mají délky až 210 centimetrů. Podle složitosti stavby, skladby podloží a morfologie terénu je většinou proces hotový během několika hodin a prakticky ihned se může začít vytvářet spodní stavba, které se v tomto případě říká crawl space. Zjednodušeně řečeno jde o masivní dřevěný rám vytvářející pod domem provětrávanou mezeru, takže stavbu není třeba izolovat proti vodě a radonu. Crawl space bývá vysoký zhruba 40 cm a jeho podlahu tvoří jen udusaná hlína.

 

Vemte si dům i se základy s sebou

1krinnerPři zavrtávání vrutu do podloží dochází k postupnému a pozvolnému pěchování zhutnění okolní půdy a po zavrtání je tak možné dosáhnout vysokých hodnot bočních i svislých sil. I na právě zavrtaných vrutech je možné okamžitě začít stavět – na rozdíl od betonové patky, kdy cement tvrdne mnoho dní. Vruty se vyrábějí z běžné oceli a jsou ošetřeny nejkvalitnějším žárovým zinkováním, které jim zaručuje životnost až 150 let. S trochou nadsázky tak můžeme tvrdit, že rozhodne-li se majitel dřevostavby založené na vrutech odstěhovat a vzít si s sebou svůj dům, může tak učinit včetně spodní stavby. Opustí tak pozemek nijak neznehodnocený základovou deskou nebo základovými pasy.

Detailní článek o zemních vrutech naleznete v časopisu Dřevo&Stavby 4/12. Zakoupíte ZDE.

https://www.drevoastavby.cz/cs/objednavka-casopisu/products/view/4-starsi-cisla-casopisu-das/77-casopis-drevoastavby-42012

Vaše komentáře (9)

Nejnovější články v kategorii “Základy”

  • Dřevostavba na správném základě

    Dřevostavba na správném základě

    Navzdory naší každodenní zkušenosti není půda zcela klidná a v mnoha případech ani zcela stabilní. Každý dům je proto postaven na základech. Ale ne každý je postaven na stejném…

  • Jak se staví roubenka, krok za krokem

    Jak se staví roubenka, krok za krokem

    Zajímá vás, jak roste tradiční česká roubenka? O zkušenosti z výstavby se s námi ochotně podělil zručný tesař Robert Malý, který sruby a roubenky nejen staví, ale také formou…

  • Termoizolační půdní schody FAKRO LTK Energy: chytré a úsporné!

    Termoizolační půdní schody FAKRO LTK Energy: chytré a úsporné!

    Máte doma půdu? A co schody? Ne, nemyslíme vratký žebřík, který vám dává adrenalinový zážitek pokaždé, když něco potřebujete nahoře. Mluvíme o termoizolačních půdních…

  • Výběr inspirativních teras u dřevostavby

    Výběr inspirativních teras u dřevostavby

    Jistě existují terasy, kde hraje zásadní roli turnaj v připalování steaků nebo to, jak dobře umíte předstírat před sousedem jógu. Na leckteré terase můžete být pár kroků od…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop