Vydání 01/2013

Dřevostavba jako vyšitá

František je hodně zaměstnaný člověk, sám o sobě říká, že v práci tráví devadesát procent života. V jeho případě ale určitě nejde o utrpení – tradiční rodinná firma se zabývá uměleckým vyšíváním, vlajkami, heraldikou a je známá po celé Evropě. Všechno skloubit do co nejkratšího času, to byl proto jeden z hlavních důvodů pro volbu dřevostavby, když jeho rozrůstající se rodině přestal stačit panelákový byt a začala uvažovat o vlastním domě.

Stavět klasickou cestou cihlový dům, přes zimu ho nechat „usadit" a další rok pokračovat, to jsme si nemohli dovolit, ale samozřejmě rychlost nebyla jediný důvod. Mám náklonnost ke Skandinávii a Kanadě a odtud ke dřevěným stavbám. Do centra podorlického města by se ale srub nehodil, proto jsme se rozhodli pro montovaný dům se sedlovou střechou. Jednak to byl v té době trend, výstavba takových dřevostaveb se začala i v České republice rozvíjet, ale důležité bylo také energetické hledisko. Ze Švédska vím, že tam téměř každý dům je ze dřeva a na vytápění jsou to domy poměrně nenáročné.

Dalším argumentem byla řeka Orlice. Při povodních v roce 1997 jsme ve firmě, která stojí na sousedním pozemku, měli vodu do půlky oken. Kdyby se to stalo v klasickém zděném domě, třeba v listopadu, přes zimu by celý promrzl a vznikl by nám tak velký problém. Kdežto v těchto hrázděných dřevěných konstrukcích se jen odříznou vnitřní sádrokartony do výšky, kde jsou poškozené, vymění se izolační vata a je hotovo. Ale to je důvod spíš pro dobrý pocit, hlavně jsme si dům vybírali pro jeho vlastnosti.

Přesná práce

Původně jsem vyučený nástrojař, takže jsem hodně náročný na přesnost. Ze spousty dodavatelů montovaných dřevostaveb jsem si proto vybíral podle tohoto kritéria. Společnost ELK mě zaujala svou technologií a také procesem stavby, jak na sebe jednotlivá řemesla navazují.

Základovou desku jsem si postavil sám, přestože jsem byl firmou upozorněn, že je třeba dodržet vysokou přesnost roviny, s tolerancí v úhlopříčce asi čtyři milimetry. Nebo spíš právě proto jsem se tak rozhodl – tady není běžné tak přesné základové desky stavět. S kamarádem, který má zkušenost s betonovými bazény, jsme to zvládli asi během jednoho měsíce, s tím, že jsme do celé plochy desky, nejen zboku, přidali izolační polystyrén. To místní řemeslníci také považovali za zbytečné.

Představivost může selhat

Prolistovali jsme katalogy firmy a rozhodli se pro jeden z typizovaných domů. Pak jsme vybírali asi z deseti modifikací jeho vnitřní uspořádání, venkovní vzhled, zbarvení fasády. Nevýhodou je rozhodovat se jen podle plánů, hlavně rozvržení místností je důležité si dobře rozmyslet, protože v domě budete žít dlouho. Třeba naše koupelna o rozměrech dva a půl krát dva a půl metru se mi na papíře zdála malinká, na to, aby se tam pohodlně vešly rohová vana a sprchový kout. Stejně tak holá základová deska devět krát devět metrů nepůsobila dostatečně velká, kamarádi se mi chodili smát, co to stavíme za malý domeček. Doporučuji postavit se do stejného prostoru a rozhlédnout se kolem sebe. Pro jistotu jsme zajeli do Vídně, kde má ELK vzorové domy vystavené a ten svůj jsme si celý prošli.

Další návštěva byla v Plané nad Lužnicí ve vzorovacím a výrobním centru firmy. Tam jsme si vybrali typy oken, dveří, zásuvek, vypínačů a další doplňky a do projektu jsme doplnili, kam bychom chtěli zavést elektřinu, vodu, včetně třeba venkovního kohoutku. Když stavíte zděný dům, snáze si představíte, kde v hotové zdi máte začít sekat. Tady to musíte vědět dopředu, protože nakonec vám přivezou hotový dům se všemi rozvody už ve stěnách.

Jednoduchá stavebnice

Osm měsíců po podepsání smlouvy sem přijelo pět kamionů s návěsy a velkým jeřábem. Pracovníci firmy začali dům skládat z kompletních stěn s okny, nabarvenou fasádou i se začištěnými hranami, takže třetí den už se pokládaly na hotový dům tašky a lidé, kteří procházeli kolem, nevěřili vlastním očím. Pak asi týden trvalo, než firma dokončila vnitřní rozvody a zaklapla stropy, kterými se rozvody závěrečně upravují. Tím skončila druhá fáze stavby, kterou jsme si od ELKu objednali. ELK dodává stavbu ve třech krocích, my jsme zvolili krok dva, kdy jsou v domě sanitární rozvody, elektroinstalace, sádrokartonové příčky. Ostatní – systém podlahového vytápění, plovoucí podlahy, dlažbu, obklady, koupelnu..., na to jsme si objednali další externí firmy. A od příjezdu kamionů jsme do dvou měsíců bydleli!

Úsporné a užitečné technologie

Za zdroj podlahového vytápění jsme zvolili ventilační tepelné čerpadlo vzduch-voda, když teplota klesne pod bod mrazu, přitápí ještě elektřinou. Na jižní stranu střechy jsme si kvůli stále rostoucím cenám elektrické energie pořídili také solární fotovoltaickou elektrárnu, která nám v rámci tak zvaného zeleného bonusu zvýhodnila sazbu elektřiny téměř na polovinu. Na dům mám napojenou i malou kovodílnu a bazén s tepelným čerpadlem a filtrací, takže v úspornosti energie jsme na tom dost dobře, vytápění a ohřev vody pro dům a tyto další jednotky nás ročně přijde na 22 000 korun.
Návratnost investice do fotovoltaiky jsem původně odhadl na pět až sedm let, jenže to jsem s jejím fungováním neměl zkušenost. Například tady za domem máme pěkně vzrostlý smrk a je mi líto ho porazit. Od rána tak do deseti hodin stíní, sice jenom málo, jenže jakmile zastíníte jeden panel, elektrárna se chová, jakoby zastíněné byly všechny, v sérii panelů nám výroba klesne třeba ze 4kW jen na 0,3kW. Pak jsem také počítal, že když máme pětikilowattovou elektrárnu, tak budeme vyrábět pět kilowatt. Tak to ale nefunguje, protože sluníčko někdy svítí víc, někdy je v oparu a efektivně fotovoltaika vyrábí třeba jen 2,7 kW. Takže to jsou všechno ztráty, o kterých se v prospektech moc nepíše.
V celém domě máme řízené větrání s rekuperací, takže teplo, které si v domě různými zdroji vytvoříme, se nám neztrácí, tepelné čerpadlo si zase odpočine a my ušetříme. Pokud se ale někdo ptá, jestli vůbec přirozeně nevětráme - spíme při otevřeném okně.
K samozřejmostem našeho domu patří také centrální vysavač, protože už jsme na něj byli zvyklí ve firmě. Úklid velmi zjednodušuje. Při vysávání nemusíme s sebou tahat klasický vysavač, hadice jenom připojíme k potrubí, dnes už jsou teleskopické, rychle se s nimi pracuje. Zásuvku máme také venku, takže si snadno vysaji i vnitřek auta.

Důvěřuj, ale prověřuj

Na závěr, abych se dozvěděl, jakou práci jsme tady s firmou ELK odvedli, jsem si nechal zkontrolovat dům termosnímky. Dostali se do těch správných čísel! Tabulkovým zařazením patří naše dřevostavba mezi nízkoenergetické stavby.

Realizace:
ELK a.s.
Technické parametry:
Velikost pozemku: 478 m2
Zastavěná plocha:  81,35 m2
Podlahová plocha:  127,35 m2
Spodní stavba: betonové pasy, nepodsklepeno
Stavební systém: montovaný dům z celostěnových panelů. Celá konstrukce domu je ze sendvičové konstrukce na bázi dřeva, sloupkového typu, s dřevěným krovem a sedlovou střechou s betonovou střešní krytinou
Tepelná izolace: fasádní polystyren tl.100 mm a desky z minerální vlny tl.200 mm, parozábrana PE fólie tl.0,15 mm
Fasáda: dřevěný obklad (kanadský smrk), silikátová škrabaná omítka
Střecha: sedlová 38°
Střešní krytina: betonová tašková krytina „Bramac“
Okna a dveře: plastová okna s izolačním trojsklem
Zasklení: izolační dvojsklo
Podlahová krytina: laminátová plovoucí podlaha (v patře), dlažba (přízemí)
Vytápění: ústřední s teplovodním systémem podlahového vytápění tepelným čerpadlem
Skladba vnější stěny dovnitř: plynový kotel
Celková tloušťka stěny: 338 mm
Hodnota U: 0,13 W/m2K
Skladba stěny:
směrem dovnitř Silikátová škrabaná omítka, základní omítka v celé ploše armovaná, fasádní polystyren tl.100 mm, sádrovláknitá deska tl.15 mm, dřevěná rámová konstrukce

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop