Jak správně sázet, aby to na zahradě rostlo

Jak správně sázet, aby to na zahradě rostlo

Redakce | Úterý, 15. červenec 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Bez rostlin není zahrada! Tak honem do... počkat, počkat, kampak? Do zahradnictví? Zastavte se, na to je přece ještě času dost. No dobře, pro radost a motivaci si pořiďte krásnou pokojovku v květináči a k ní přidejte papír a tužku. Plánování zahrady by totiž mělo začít právě takhle, a hlavně přímo ve vaší zahradě, ne unáhleným nákupem čehokoliv v zahradnictví a následným nekoncepčním přemýšlením: kam teď s tím?

S pojmem permakulturní zahrada jsme se blíže seznámili v minulém díle. A i když se zahrada respektující tyto principy může netrénovanému oku zdát jako nejlepší alternativa pro pankáče, hlavně ze začátku bude potřebovat dost pozornosti. Nenaplánovat si totiž koncept jakékoliv zahrady, i té permakulturní, je zásadní, ovšem velmi rozšířená chyba.

Paradoxní, chtělo by se říct, protože domy se obvykle plánují do detailu. Zvenku i zevnitř. Přesně víte, kde je jaké vedení a kdo, kdy a co bude dělat. Ale zahrada ve velké spoustě případů vzniká nahodile, dost často tak, že někde něco vidíte a jednoduše to chcete také. A světe div se – ono to moc nefunguje. Přestože je zahrada už z podstaty věci dynamická, díky pečlivému plánování můžete s těmito změnami pracovat, předvídat je, vytvářet stále funkční společenství a nechat přírodu, aby vám pomohla.

A to je jeden z principů, na kterém permakultura stojí. Protože ani v přírodě se neděje nic náhodou, spíš naopak. Vše je součástí poměrně jasně daných dlouhodobých i krátkodobých procesů. Plánování permakulturní zahrady rozhodně neznamená, že když už nějakou zahradu máte, vezmete bagr a srovnáte všechno se zemí. Navrhování takové zahrady je hlavně o tom, smířit dané podmínky v místě se svými požadavky a představami. A pak podle toho naplánovat úpravy a výsadbu tak, abyste se mohli postupně přibližovat ideálu.

Vzhůru do zahrady


První, co byste měli udělat, je vypravit se do vlastní zahrady. Osobně. Prohlédnout si ji pěkně zblízka. Prostor, který máte, bude totiž určující k tomu, jaké výsadby nakonec zvolíte. A ano, píšu cíleně zvolíte, protože vám nikdo nemůže ultimátně diktovat, co přesně si máte na svůj prostor nasázet. Jednoduše proto, že každá zahrada je jiná. A tím přímo nemyslím rozlohu vašeho pozemku, protože funkční permakulturní zahradu je možné vybudovat klidně i na plácku velikém jako dlaň. Rozhodující je, jaké podmínky vám právě ta vaše poskytne.

Posaďte se a sledujte – jaké světelné podmínky na zahradě máte? Kde je nejvíc slunce? Kde spíš stín a proč? Spíš sucho, nebo vlhko? Pokud popřípadě obojí, tak v jakých místech? Vezměte motyčku a hrábněte do zeminy – jaká je? Písčitá, jílovitá, nebo humózní? Máte pozemek v úrodné nížině, nebo na horách? Jaké je tam podnebí? Město, vesnice, samota v lese? Navazuje nějak na okolní krajinu?

Je vaše zahrada na rovině, ve svahu, nebo je terén značně členitý? Jsou tam už nějaké výsadby, které byste chtěli zachovat? Jaké vzrostlé stromy se tam nachází? Která místa máte rádi? Kudy nejčastěji chodíte? Jsou přes vaši zahradu vedené nějaké sítě? Kde je tepelné čerpadlo či zdroj vody? Zmapujte si svoji zahradu co nejpečlivěji a nakreslete si plán (můžete k tomu použít katastrální mapu – je dostupná volně na internetu, stačí zadat číslo popisné nebo katastrální číslo pozemku).

Máte? Výborně! V dalším kroku si sepište, co od své zahrady chcete. Milujete domácí zeleninu? Zavařeniny? Jablka? Nebaví vás hrabat se v hlíně a chcete víc prostorů bezúdržbových? Potřebujete dřevo do krbu? Baví vás léčivé byliny? Máte nějaké rostliny, které byste na zahradě opravdu chtěli? Chcete prostor pro fotbal s dětmi nebo skryté zákoutí, kde se můžete schovat? Plánujete chovat domácí zvířectvo? Sepište si všechno, co vás napadne.

5 jak-na-zahrade-spravne-sazet

obr.: I na malém kousku půdy je možné vytvořit permakulturní zahradu, která překypuje životem. Foto: Bogdan, Zdroj: Dreamstime

Sláva lenosti aneb Kam s tím


Tak, teď před sebou máte dvě věci – plán své zahrady a to, co od ní chcete. A ne, ještě pořád nebudeme nic sázet! Teď se zamyslete nad tím, kolik času a práce chcete své zahradě věnovat. Budete spíš odpočívat na lavičce s knihou? Nebo je pro vás tím nejlepším relaxem péče o zeleninu a pěstování rostlin od semínka? Proč to je zrovna teď důležité? Na řadu totiž přichází zónování.

Rozdělte si zahradu na zóny podle toho, jak moc je která část udržovaná. Díky tomu můžete i na velmi rozlehlém pozemku vybudovat téměř bezúdržbový prostor. Každá permakulturní zahrada by v sobě měla mít zónu 1, 2 a 5.

Zóna 1 znamená prostor, který budete udržovat nejintenzivněji a kam budete zároveň mít nejjednodušší přístup. Měla by to být zóna, kam ráno dojdete pro pažitku na vajíčka, aniž byste si zmáčeli boty. Jednoduše proto, že člověk je tvor líný. A to nemyslím vůbec zle – když se podíváme, kolik sofistikovaných strojů a nástrojů jsme jako lidé vymysleli, jen abychom si ušetřili práci – kolem počínaje a chytrou domácností konče!

Pokud pro nás zahrada má být radostí, zbytečná práce a každý krok, který budete muset udělat navíc, jí moc nepřinesou. Myslete na to, že i když budete chtít jen pár ředkviček, salát nebo jeden keřík rajčat, budete se o ně muset starat stejně, jako kdybyste jich měli celý záhon. Umístěte je proto co nejblíže domu, zohledněte přirozené podmínky, které máte k dispozici, propojte je pohodlnými komunikacemi a zajistěte, aby v blízkosti byla voda na zálivku.

Zóna 1 je totiž ta část zahrady, která bude údržbu potřebovat vždy. Je ale jen na vás, jak velkou si ji vytvoříte. Zkrátka když se rozhodujete, kam co dáte a kolik toho bude, buďte líní – nejlínější, jak dokážete, a ještě víc – později si za to poděkujete. A nebojte se toho, že se netrefíte a naplánujete si toho moc nebo málo. Vaše zahrada je stejně dynamická jako lidský život – můžete ji kdykoliv upravit a přizpůsobit svým potřebám.

7 jak-na-zahrade-spravne-sazet

obr.: Odpočíváte u pěstování zeleniny a hlína na rukou je pro vás jako balzám na duši? Naplánujte si zeleninové záhony tak, aby splnily vaše požadavky na skladbu i množství. Foto: Maramor. Zdroj: Dreamstime

Jedlý les


Pojďme se podívat do zóny 2. Nemůžu vám slíbit zahradu, na kterou už nikdy nebudete muset sáhnout, bezúdržbová zahrada je sama o sobě protimluv. Ale s respektováním přírodních principů se tomu můžete přiblížit. Jedlý les je permakulturní terminus technicus. Možná se někteří vyděsili, že by na maličké zahrádce měli vypěstovat les a živit se bukvicemi. Tak to ale není – jedlý les znamená funkční společenství ovocných stromů, keřů a rostlin, které je zároveň domovem hmyzu a drobných živočichů a užitek z něj má i člověk. To už zní lépe, ne?

Není to úplně sad, tak jak ho v našich podmínkách známe (tedy stromy a tráva). Náš obvyklý způsob pěstování stromů a keřů totiž nevytváří společenstvo, ale osamělé solitéry, ať už jde o stromy, nebo keře. Vymyslet a postavit funkční společenství není vůbec tak složité, jak by se mohlo zdát. Důležité je respektovat několik základních pravidel.

Když jedlý les plánujete, nejprve si rozmyslete, kam nasázíte stromy. Vyhněte se zákrskům, sloupkovým stromkům a podobně a i na malou zahradu naplánujte alespoň jeden větší strom (nemusí to nutně být jabloň, pokud o ni nestojíte, chcete-li plodící strom, zkuste třeba jeřáb – přinese užitek vám a naláká i ptáky a nemusíte se o něj nijak zásadně starat). Pod korunami stromů totiž vzniká specifické mikroklima příjemné nejen pro rostliny,ale také pro člověka – vytahují z hloubky vodu a s pomocí listů ji vypařují do okolí. Proto je pod stromy chladněji i v poledním vedru.

Aby váš les fungoval, potřebují stromy dostatek prostoru a ten jim vytvoříte vhodnou vzdáleností. Tu určujte podle toho, jak velké budou v dospělosti. Už ve své zahradě vzrostlé stromy máte? Pokud je to aspoň trochu možné, nekácejte je. Mladé stromky totiž porostou mnoho let.

6 jak-na-zahrade-spravne-sazet

obr.: Listnaté stromy, a to nejen ty ovocné, do zahrady patří – poskytují mnohem příjemnější stín než jakákoliv pergola, ochlazují vzduch a poskytují pocit soukromí. Vzrostlé stromy jsou proto na zahradě největší poklad. Foto: Rene Van Den Berg, Zdroj: Dreamstime

Volte druhy rostlin s rozmyslem


Je výhodné podsazovat stromy trvalkovým patrem, protože to plní celou řadu funkcí – rostliny přitahují hmyz a ptáky, působí jako repelent, mulčují a chrání půdu, sbírají živiny, poutají na sebe dusík, ale přinášejí užitek i nám, protože jsou jedlé. Zároveň si ale nekonkurují. A právě tvorbou společenstev, podsazováním stromů a doplňováním o keře postupně vzniká jedlý les.

Výsadby stromů, keřů i trvalek orientujte podle světových stran. Výsadba by se měla od jihu k severu postupně zvedat. Tak budou moct rostliny zachytit nejvíce slunečního světla. Neméně důležitým pravidlem pro vytváření funkčních společenstev jsou nároky jednotlivých rostlin.

Dohledejte si, které rostliny, keře, stromy budou prosperovat ve vašem typu půdy, vašich klimatických podmínkách, na slunci, v polostínu a stínu. Zjistěte si, jaký je jejich přirozený vzrůst, a vybírejte takové, na které máte dost místa, abyste je nemuseli stříhat. Buďte střídmí a respektujte okolní krajinu. Možná v tomto případě budete muset ustoupit ze svých požadavků a snů, ale vaše zahrada se vám za to odmění.

Když vybíráte výsadby, vyhněte se ozdobným kultivarům a invazním rostlinám. Upřednostněte rostliny, které do naší krajiny patří, a stejně tak hledejte původní odrůdy ovocných stromů (využijte specializované obchody, které se na ně zaměřují). Někdy je vhodné doplnit rostlinná společenstva také původem zahraničními rostlinami, které dobře prosperují i u nás – hlavně pokud jde o drobné ovoce a bobule.

Snažte se, aby každá rostlina měla nějaký užitek pro vás i zahradu jako takovou, nejen aby byla krásná. A dejte pozor, aby v každém období na vaší zahradě kvetly různé druhy květů – tím přilákáte široké spektrum hmyzu. Já vím, je to pro začátek hodně informací, ale jak se v tom všem zorientujete, půjde to samo. A pokud si přeci jen nevíte rady, jakou rostlinu zvolit na které stanoviště, poraďte se v kvalitním zahradnictví nebo trvalkové školce.

jak-na-zahrade-spravne-sazet

obr.: I na první pohled obyčejné rostliny jsou krásné a potěší oko i duši. Foto: Aleksandria, Zdroj: Dreamstime

ZÓNOVÁNÍ ZAHRADY


Zóna 0: Dům a terasa

K jižní straně domu můžete „přilepit" skleník, stěny nechat popnout rostlinami, na terasu umístit květináče a truhlíky.

Zóna 1: Nejbližší okolí domu

Zóna intenzivní péče – nejbližší okolí domu a přístupová komunikace, tedy místa, kde se nejčastěji pohybujete. Sem umisťujte to, co potřebuje nejintenzivnější denní péči, nebo to, k čemu často potřebujete chodit – polykulturní záhony s jednoletou zeleninou, kuchyňské bylinky, jedlý trávník, vodní prvek, zdroj vody. Může zde začínat i váš jedlý les.

Zóna 2: Středně často navštěvovaná zóna

Tato zóna by neměla vyžadovat tolik péče jako zóna 1 a měla by fungovat víceméně sama o sobě jen s občasným dohledem. Zde je prostor pro jedlý les, méně náročnou a méně často sklízenou zeleninu (topinambury, brambory, fazole, cukety, dýně) na mulčovaných záhonech, odolné trvalky a keře. Pokud přemýšlíte, že budete chovat užitkové ptactvo, patrně ho nebudete chtít umisťovat blíž k domu. Sem naplánujte i kompost. Vše rozmýšlejte tak, abyste měli bezproblémový přístup.

Zóna 3: Komerční produkce

Pokud chcete pěstovat zeleninu nebo ovoce i na prodej, pak je vhodné si vytvořit zónu třetí, která k tomuto účelu bude sloužit. V podstatě zde můžete zopakovat své výsadby v jedlém lese, ale už se jimi nemusíte tolik zabývat a můžete je nechat více na přírodě.

Zóna 4: Území minimální péče

Tato zóna je jen pro největší pozemky – jde o prostor polodivoký a v podstatě neudržovaný, který může sloužit jako zásobárna dřeva na topení, extenzivní pastviny a podobně.

Zóna 5: Divočina

Část zahrady, kterou necháte úplně zdivočet a víc do ní nezasahujete. Každá zahrada by měla obsahovat alespoň kousek prostoru, který si bude žít vlastním životem. Můžete sem přidat hromadu starých větví nebo listí, která poslouží jako úkryt pro zvířata. Tuhle zónu můžete samozřejmě i navštěvovat, ale jen jako pozorovatel, nikoliv jako tvůrce.

Flek k fleku


Začít budovat jedlý les můžete postupně, kousek po kousku, vytvářet jednotlivé „fleky" a pozorovat, co to udělá. I příroda totiž nikdy není všude stejná. Nastudujte si proces sukcese a zkuste jednotlivé „fleky" poskládat tak, aby odpovídaly různým fázím tohoto procesu. Tímto způsobem dokážete i na malém prostoru vytvořit rozmanitá společenství. A o rozmanitost tady jde. Ale pozor, ne o rozmanitost pestrobarevných kultivarů nebo různě střižených keřů. Jde o přírodě blízké společenství stromů, keřů a rostlin, které budou vyžadovat minimum údržby.

A nemusíte se ničeho bát. Uděláte-li chybu, příroda ji napraví. Pokud nějaké rostliny nebudou prosperovat nebo zaniknou, nevysazujte je znovu, očividně se jim na daném místě nedaří. Zároveň počítejte s tím, že se společenství bude měnit – podle toho, jak budou stromy a keře růst, bude přibývat stínu, trvalky se mohu rozšiřovat, přesévat, měnit své stanoviště. Právě tak ale funguje příroda. Někdy nás může překvapit, jen ji musíme nechat.

V prvních letech to může vypadat, že se ve vaší zahradě nic moc neděje, stromky i keře mohou působit neduživě, čerstvě zasazené trvalky se na novém stanovišti teprve rozkoukávají. Jsou to roky, kdy je potřeba zahradě nejvíc pomáhat – mulčovat a občas zalévat. První se proberou k životu trvalky, a když se po roce až dvou zapojí podrost, ubude vám práce. Postupně se zazelenají i stromy a keře.

Pamatujte také na to, že rostliny by se měly zalévat jen v prvních letech, tak aby správně zakořenily. Pak už to nechte na nich a nerozmazlujte je. Trvalky si umí sáhnout pro vodu i do velké hloubky a zapojený podrost zároveň ochrání půdu před vysycháním i plevelem. Díky tomu pak není nutné dosypávat mulč.

2 jak-na-zahrade-spravne-sazet

obr.: Polykulturní společenství může na první pohled vypadat nesourodě, ale správně vybrané druhy rostlin se vzájemně podporují.
Foto: Svehlik, Zdroj: Dreamstime

PŘÍRODNÍ SUKCESE


Sukcese v překladu znamená posloupnost, následnictví, vývoj. Je to přírodní proces, díky němuž se z holé půdy může znovu stát dlouhověký les, který je v našich zeměpisných podmínkách jejím nejvyšším a nejstabilnějším stádiem. Probíhá neustále, na každém kousku půdy a je to proces, se kterým na svých zahradách nejvíce bojujeme. Jeho pochopení nám naopak pomůže navrhnout naši zahradu tak, abychom ho dokázali využít se svůj prospěch.

FÁZE SUKCESE


Fáze 0 - Odhalená holá půda

V přírodním prostředí např. vývrat, půda rozrytá zvířaty, prostor po sesuvu půdy nebo požáru.

Fáze 1 – Jednoletý plevel

Rychlerostoucí jednoletý plevel slouží jako první ochrana půdy před erozí, vysycháním a degradací. Po svém zániku dodá další potřebné živiny pro vývoj víceletých rostlin.

Fáze 2 – Vytrvalé byliny

Jednoletý plevel je postupně nahrazen a vytlačen trvalkami a trávami. Hustá změť stonků a listů poskytne útočiště pro další druhy hmyzu, květy jim nabídnou obživu. To přiláká další živočichy a ptáky. Množství biomasy, která přežije zimu, se zvětšuje a stále více živin z půdy je přeměňováno na zelenou hmotu. Ta po odumření opět obohatí zem o množství humusu. Půda je zastíněna a chráněna listy a trvalky si už umějí sáhnout pro vodu do větších hloubek a přivést ji k povrchu.

Fáze 3 – místní nálety keřů a stromů

Pokud bude proces pokračovat dál a nikdo nebude plochu sekat ani spásat, za pět až deset let bude plocha pokryta keři a semenáčky stromů pocházejících z náletů a ptačího trusu. Zde už se mohou vyskytnout i větší zvířata. Pokud je půda dostatečně vlhká a úrodná, do 20 let křoviny z velké části ustoupí mladému lesu.

Fáze 4 – Dospělý les z krátkověkých a rychle rostoucích (pionýrských) dřevin

V našich podmínkách je to například bříza, olše, javory. Snášejí náročné podmínky, plné slunce, vítr, přílišnou nebo nedostatečnou vlhkost a dokážou si pro vodu sáhnout i hodně hluboko. Tyto stromy zastíní půdu, vyživují ji svými listy, fungují jako pumpy a vytahují vodu na povrch, kde se vypaří z listů a ochladí ho. Mají měkké dřevo a životnost padesát až sto let.

Fáze 5 – Dospělý les z dlouholetých a pomalu rostoucích dřevin

V mikroklimatu, které vytvořily pionýrské dřeviny, se daří dlouhověkým a pomalu rostoucím stromům, které přežívají stovky let, mají tvrdé dřevo a jsou schopné dosáhnout značných výšek. Pionýrské dřeviny postupně odumřou a obohatí půdu o další živiny. Zdravý dlouhověký les se obnovuje sám, je stabilním prostředím, které se snadno vyrovná s přírodními katastrofami a je domovem celé řady rostlinných a živočišných druhů.

A znovu fáze 0

Sukcese je nejen proces, ale také koloběh – v kterékoliv fázi může dojít k odkrytí půdy a celý proces pak začíná nanovo. V přirozené krajině tak obvykle probíhají všechny fáze sukcese najednou. Není to fascinující?

Rezignace na estetiku?


Možná vám po přečtení předchozího textu přijde, že v něm skloňuji hlavně funkčnost. Kde je tedy estetika a krása? Máme na ni úplně rezignovat? Naše estetické cítění je individuální, ovlivněné naším prostředím, kulturou, náturou a může se velmi výrazně měnit. Estetika permakulturní zahrady je specifická – neučesaná, přírodní. Ale je to zahrada pečlivě plánovaná, plodící, která žije bujným životem, kvete, voní, bzučí a zpívá.

Taková zahrada je přece krásná. Někdy je zkrátka potřeba přehodnotit naše estetické požadavky a hledat krásu v nečekaném, přirozeném, na první pohled nevzhledném. Naštěstí dnes už přichází do obecného povědomí myšlenka, že není třeba oddělovat zahradu užitkovou od zahrady okrasné. Pestré květy přeci těší oko stejně jako keřík obsypaný rajčaty nebo jablko, které čeká na utržení.

Zkuste, když vstupujete do zahrady, odložit předsudky a zažité vzorce a podívat se na ni očima dítěte – možná zjistíte, že stromy nejsou vojáci, aby musely stát v řadě, a třeba taková kopřiva jen nejen velmi užitečná, ale zároveň i krásná. Permakulturní zahrada možná není pro každého, ale každý může do té své přinést alespoň některé její principy.


titSaR2502

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 2/2025

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: MARTINA MÁTA NOSKOVÁ pro časopis sruby&ROUBENKY

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop