Vydání 02/2013

V uliční zástavbě

Není mnoho moderních dřevostaveb, které by si majitelé nechali postavit v uliční zástavbě. Jenže stavba ve fungujícím intravilánu obce má své výhody – třeba dopravní dostupnost do centra města nebo občanskou vybavenost. Díky tomu, že dům není nijak výrazný a postrádá rysy charakteristické dřevostavby, velmi dobře zapadl do celkového rázu ulice.

S manželem jsem se poznala díky naší společné profesi, kterou je herectví. Původem jsem z Brna nebyla, avšak postupem času se mi zde podařilo získat práci, a tak už mi nic nebránilo přestěhování. Koupili jsme si společný byt s vysokými stropy ve staré zástavbě v centru. Celkem nám vyhovoval, protože jsme mohli chodit pěšky do práce, všechny výhody velkoměsta jsme měli nadosah a s přáteli jsme se mohli setkávat bez nutnosti dlouhého cestování, ale když se nám narodil syn, dospěli jsme k názoru, že pro budoucí rodinný život nebude rušné centrum tím nejlepším řešením.

Návštěva vzorového domu rozhodla

Móda satelitních městeček nás nijak neoslovila, zabírání úrodné půdy ve prospěch nových domů je podle mě nesmysl. Proto jsme se chtěli nějakým vhodným způsobem integrovat do původní zástavby s dobrou občanskou vybaveností a především dobrým spojením do města. Podařila se nám výborná koupě proluky v původní uliční zástavbě. Pro pozemek hovořilo především bezproblémové stavebního povolení.

Už ani nevím, jak manžel dospěl k nápadu, že by náš nový dům mohl být dřevostavbou. Rozhodně jsem nebyla proti, a tak se náš život začal točit okolo příprav a zjišťování, co to vlastně dřevostavby jsou a jaké jsou jejich výhody. Abychom si udělali jasnější obrázek, vydali jsme se na brněnské výstaviště na návštěvu centra vzorových domů, kde několik dřevostaveb stojí. Po návštěvě vzorových domů a množství načerpaných informací jsme si dřevostavbou byli nadmíru jisti.

O podobě domu jsme měli jasnou představu, která byla založena na velkých oknech, velké obývací místnosti a především na přiznaném konstrukčním dřevu v interiéru – například krovu a různých sloupech. O cenovou nabídku jsme požádali místní stavební firmu Avanta Systeme s.r.o., která se na stavby ze dřeva specializuje už dlouhou dobu. Vypracovali nám studii domu podle našich přání, ale nakonec jsme mnoho prvků „přebrali" z jednoho typového domu. Původní studie tedy prošla výraznou transformací a v březnu 2010 se začalo s prvními pracemi. Vánoce téhož roku jsme už prožívali v novém, takže slibovaná rychlost výstavby jako jedna z mnoha výhod dřevostaveb se skutečně potvrdila.

Hlavně bez střešních oken

Vlastnímu procesu stavby domu jsme se nijak důkladně nevěnovali, protože tomuto oboru jednak nerozumíme, a jednak jsme na nějaké kontroly ani neměli čas. Společnost Avanta Systeme dostala naši plnou důvěru a nepamatuji se, že bychom si na něco mohli stěžovat. Kvůli pracovní vytíženosti jsme si objednali stavbu na klíč a díky výborné práci všech zaměstnanců jsme prakticky pouze postupně odsouhlasovali jednotlivé kroky stavby. Konstrukce domu je z fošinkového systému, které se na místě oplášťovaly deskovými materiály. Jedno specifikum ale náš dům má – napojení dřevěné konstrukce na zděný štít sousedů.

Původní typový projekt měl klasické sedlové podkroví s nízkou obvodovou stěnou a střešními okny. Protože k nim nemám příliš důvěru, přece jen je to otvor ve střešním plášti, vymysleli jsme zvýšení obvodových stěn v patře na 170 centimetrů. Díky tomu vznikly v podkroví plnohodnotné místnosti a navíc jsme sem mohli osadit klasická okna.

Protože máme rádi živý oheň, nesměl v domě chybět krb nebo kamna. Krb v hlavní obývací místnosti bereme jako jednu z dominant našeho domu, která opticky rozděluje obývací prostor a kuchyni. Přikládá se z obýváku, zadní stěna vložky je prosklená, a tak plameny příjemně ohřívají jídelní prostor.

Za druhou dominantu považujeme celodřevěné schodiště. Bylo sice finančně náročné, ale odměnou nám je krása a trvanlivost materiálu – dubového dřeva.

Jde to i bez vzduchotechniky

Při návštěvě jednoho ze vzorových domů jsme si nechali podrobně vysvětlit systém vzduchotechniky – vytápění s rekuperací tepla. I když se jedná určitě o progresivní řešení, nakonec jsme se rozhodli pro klasický teplovodní systém s elektrickým kotlem. V obývacím pokoji máme instalované podlahové vytápění, které si nemůžeme vynachválit, protože teplo od podlahy je v obytných místnostech moc příjemné. V podkroví teplo zajišťují klasické plechové radiátory.

Velmi příjemně nás překvapila první faktura za spotřebu elektřiny. Dnes platíme zhruba 2000 Kč za měsíc, přičemž tato částka zahrnuje veškerou spotřebu včetně vytápění. A to opravdu není mnoho. Vzhledem k doporučenému trojitému zasklení a výborné tepelné izolaci není klasických topných dnů mnoho, protože za příznivějšího počasí v zimě dokážeme dům vytopit jen krbem s rozvodem teplého vzduchu do jednotlivých pokojů.

Realizace:
Avanta Systeme s.r.o.
Technické parametry:
Zastavěná plocha: 86,88 m2
Podlahová plocha: 137,8 m2 (bez terasy)
Spodní stavba: systém ztraceného bednění, nepodsklepeno
Stavební systém: sloupkový systém difuzně uzavřené konstrukce
Tepelná izolace: 100 mm EPS + 140 mm minerálu v konstrukci
Fasáda: minerální omítka
Střecha: sedlová, minerální izolace o tl. 310 mm
Střešní krytina: betonová taška
Okna a dveře: plastová
Zasklení: trojsklo
Podlahy: keramická dlažba, vinyl
Vytápění: elektrický kotel
Topení: teplovodní podlahové, krb na dřevo
Ohřev vody: elektrický bojler
Skladba stěny
směrem zevnitř:
sádrokartonová konstrukce, parotěsná zábrana, nosná konstrukce z hranolů s vloženou tepelnou izolací 140 mm, fasádní polystyrén EPS - F, strukturovaná omítka

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop