Finále 2014

V jednoduchosti je krása

Jarní slunce se usilovně opírá do terasy, kolem švitoří ptáci, z dálky halekají kohouti, občas zaštěká pes a celý koncert doplňují žáby z nedalekého potoka. Bezprostřední blízkost přírody a absence městského ruchu je v této nové dřevostavbě znát každou minutu. Začínáme vyprávět příběh tohoto malého, jednoduše řešeného a precizně vybaveného domu...

Moje představy o novém bydlení byly poměrně jasné. Mám zkušenost s životem ve zděném domě, stavbě z pórobetonových tvárnic, ale i v prostorném bytě s terasou, který byl v nové přístavbě domu z materiálů na bázi dřeva. Spousta mých přátel má dřevostavbu a tyto domy mě svými vlastnostmi zkrátka oslovily.

Jedině dřevo

Vítězem je nakonec dům z konstrukce na bázi dřeva, přízemní, nepodsklepený, bezbariérový a s velkou terasou a zahradou. Mým snem sice byla moderní plochá střecha, tu však úřady nepovolily. Návrh vychází z typového projektu domu Praktik od společnosti ELK upraveného podle mých individuálních požadavků. Dispozice obsahuje pouze vzdušný obytný prostor s kuchyňským koutem, ložnici, pracovnu a zázemí. Nenajdete zde ani technickou místnost.

Spolupráce s firmou ELK pro mě byla velmi příjemná – projekt domu byl bez problémů upraven podle mých požadavků, netlačili mě do dražších variant technického zařízení domu, naopak mi vždy objektivně poradili, co se vyplatí a kde se mi náklady nikdy nevrátí. Zcela vyhověli také mému přání oslovit jiného dodavatele pro dodávku kuchyně. To však byla výjimka, v široké nabídce společnosti jsem si jinak vybrala vše – od oken po podlahu, a to i přes mé poměrně nadstandardní požadavky.

Slunce jako velký pomocník

Ohřev užitkové vody zajišťuje elektrokotel. Místnosti jsou vytápěny malými přímotopy, a když zatopíme, v domě je ihned teplo. To vidím jako obrovskou výhodu, velká tepelná setrvačnost mě spíše obtěžovala. Chtěla jsem co nejjednodušší systém a minimalizaci rozvodů vody i elektřiny. Přes zimu občas cestujeme a nemusíme tak řešit vypouštění vody z otopného systému nebo mít strach, že něco někde zamrzne či praskne. Stejně tak jsem se chtěla vyhnout neustálým revizím, které souvisely s vytápěním na plyn.

Pochopitelně velkým pomocníkem vytápění domu je slunce – díky dobré orientaci na pozemku dům nádherně prohřívá ze všech stran. Tuto zimu jsme téměř nemuseli topit. Naopak v létě je v domě velmi příjemně, nepřehřívá se. Kolem dokola je pořádný přesah střechy, který potěší, i když prší, a my můžeme využívat terasu, aniž bychom mokli. Nadšená jsem také z teplých povrchů – stěn i podlahy. Přestože v koupelně je dlažba, nestudí do nohou.

Méně je více

Jsem sice ekolog, pro mne však ekologický znamená zejména také ekonomický. Proto jsem se nakonec nerozhodla ani pro solární panely. Zkrátka jen následuji svůj pocit, že se to nevyplatí. Stejně tak jsme oželeli vzduchotechniku s rekuperací. Věřím, že má svůj smysl, zejména v pasivních domech, pro mě je ale mnohem příjemnější třikrát až čtyřikrát denně intenzivně vyvětrat (což je také jedno ze základních doporučení firmy ELK pro užívání objektu). Pracuji z domu, takže to pro mě není žádný problém. Jsem nadšená, jelikož na rozdíl od zděného domu zde vůbec nemusíme řešit vlhkost vzduchu. Dříve jsme museli v průběhu zimy na radiátory dávat nádoby s vodou a prostředí zvlhčovat. Zde k ničemu takovému nedochází.

Spotřeba domu také splnila naše očekávání, po roční zkušenosti můžeme zkonstatovat, že náklady jsou třikrát nižší, než tomu bylo v předchozím domě.

Naší velkou radostí je zahrada, kde mají svoje místo jak okrasné rostliny, tak zelenina v biokvalitě. Žádné chemikálie zde nenajdete. Milujeme přirozené prostředí, ani trávník bez pampelišek a sedmikrásek prostě není ten pravý. Letos jsme si sem nějaké dokonce sami vysázeli.

Připravila Lucie Němcová

Foto Martin Zeman

Realizace: ELK s.r.o.

Technické parametry:

Velikost pozemku: cca 1000 m2

Zastavěná plocha: 127,53 m2

Užitná plocha: 105,72 m2

Spodní stavba: základová deska

Stavební systém: sendvičová dřevostavba

Tepelné izolace: Isover (16 cm v konstrukci) + 10cm fasádní polystyren

Fasáda: silikonová 2 mm zrno

Střecha: vazníkový krov s půdním pochozím prostorem

Střešní krytina: Tegalit (Bramac)

Okna: dřevěná s hliníkovým opláštěním

Podlahová krytina: dřevěné podlahy

Vytápění: Elektrické přímotopy

Skladba stěny

směrem dovnitř – omítka, podomítka + armovací síťka (5mm), sádrovláknitá deska (12,5mm), rámová dřevěná konstrukce + tepelná izolace (160mm), parozábrana, sádrokartonová deska (18mm)

Celková tloušťka stěny: 296 mm (síla izolace 260 mm)

Hodnota U: 0,2 W/m2K

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop