Vydání 06/2016

Dům zakousnutý do svahu

Po mnoha letech života v Praze se Ondřej a Pavla rozhodli pro novou etapu na novém místě. Výzvy postavit si nový dům se i přes svůj zralý věk nezalekli a nezastavil je ani komplikovaný pozemek v prudkém svahu. Pohyb po zahradě sám o sobě s přehledem nahradí kdejakou sportovní aktivitu, ale majitelé to berou prostě jako fakt. Charakter místa dává stavbě nezaměnitelnou příchuť, kterou lze vnímat v každém detailu domu. Generuje zkrátka jiné řešení, než když stavíme na více méně rovinaté louce. Je dalším potvrzením, že zdánlivé komplikace a výzvy nás mohou přivést k velmi kreativním a ojedinělým řešením, která stojí za to.

Vše začalo poměrně nenápadně již před deseti lety, kdy jsme se rozhodli pro investici a koupili pozemek. Postupně pak přirozeně klíčila myšlenka místo zastavět a mít tak hodnotu nejen v parcele, ale také v nemovitosti. A samozřejmě současně nový domov v klidném prostředí s kusem půdy, kterou lze obdělávat.

Pravda, parcela se rozhodně neřadí mezi snadno zastavitelné. Je posazena v prudkém svahu, toho času beznadějně zarostlém, takže vymyslet uživatelsky příjemný návrh, který po funkční a konstrukční stránce bezvadně funguje a bude realizovatelný, nebylo snadné. Podařilo se nám najít vyhovující řešení až s třetím architektem.

Samozřejmá volba

Připadalo nám přirozené zvolit dřevostavbu. V Kanadě, Americe, severských zemích, Německu i Rakousku jsou dřevostavby plnohodnotným a krásným bydlením a náš dům jsme chtěli stavět právě v tomto duchu. Když jsem pak na fakultě, kde učím, narazil na mého bývalého studenta, který vyprávěl o tom, že dřevostavby realizuje, o dalším postupu bylo jasno, získali jsme našeho dodavatele stavby.

Realizace jako prověrka

Překvapilo nás, jak náročné nakonec byly zemní práce. Odvezli jsme přibližně 500 kubíků zeminy. Samozřejmě se tyto úpravy staly významnou položkou rozpočtu, jelikož práce s tím spojená nestojí zrovna málo. Nehledě na časový aspekt. Celou realizaci zemní práce znatelně protáhly. Dále však šlo všechno pěkně hladce.

Technologicky je dům vybaven nuceným větráním s rekuperací. Vzduchem současně i vytápíme. Toto řešení jsme vybrali pro jeho jednoduchost a jsme spokojeni. Během léta výměnu vzduchu zastavujeme a větráme přirozeně okny.

Největší hodnotou je pro nás klid. I když nás nad ránem pravidelně budí kohout ze sousedství, unikli jsme městskému ruchu, kde navíc neustále narůstá počet aut a ovlivňuje tak komfort bydlení po mnoha stránkách. Jsme pořád na dosah městské vybavenosti a současně si můžeme nerušeně užívat svůj prostor i zahradu. A to bylo cílem.

A co bychom dnes řešili jinak? Garáž bychom nedělali tak velkou. Nyní je pro dvě auta a vzhledem ke krytému stání, kam se vejde další auto, stačilo by prostoru méně.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

Zastavěná plocha: 140 m2
Spodní stavba: základová deska bez podsklepení, do zářezu svahu je zdivo z prolévacích betonových tvárnic.
Konstrukční systém: prefabrikované panely bez opláštění
Tepelná izolace: foukaná celulózová izolace v obvodových stěnách a střeše, minerální vata ve vnitřních příčkách
Fasáda: kombinovaná - modřínový profil pero drážka instalovaná na roštu pro odvětrání; na štítech minerální difuzní omítka
Střešní krytina: falcovaná krytina se skrytým zámkem, firma Ruukki
Okna: jednoduché dřevěné okno Euro typ IV Softline, izolační trojsklo tl. 44 mm, Ug = 0,5 W/m2K
Podlahy: uková třívrstvá dřevěná podlaha, v koupelně, na záchodě a technické místnosti keramická dlažba
Teplo: jednotka určena pro dvouzónové cirkulační teplovzdušné vytápění a současně pro komfortní větrání s rekuperací tepla. Teplo z odsávaného vzduchu je využito pro předehřev čerstvého vzduchu v rekuperačním výměníku při dokonalém oddělení odsávaného a cirkulačního vzduchu. Zdroj tepla pro vytápění je elektrokotel, který je propojen s výměníkem jednotky. V koupelnách jsou elelktrické rohože v podlahách. Ohřev TUV zajišťuje závěsný vertikální elektrický zásobníkový ohřívač vody s objemem 152 l
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokartonová deska, instalační předstěna s minerální vatou, OSB deska (parobrzda), nosný sloupek profilu "I" + foukaná celulózová izolace, DHF deska, dřevěný rošt odvětrávané fasády, modřínová fasáda
Celková tloušťka stěny: 377 mm
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,13 W/m2K
Projekt: Ing. arch. Miloš Černý
Realizace: Palis Plzeň spol. s r.o., 2013

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop