Dagmar Šimonová | Neděle, 03. listopad 2013 |

Ve městě Zapallar v jihoamerické Chile vyrostl nový bytový komplex. Z hlediska dopravní infrastruktury se však stal oříškem k řešení. Město Zapallar se nachází ve zvlněné krajině a hlavní silnice spojující několik okolních měst a vesnic je zaklesnutá mezi dvě návrší. Překonat tuto frekventovanou komunikaci byl z důvodu nepřehlednosti poměrně velký problém, proto se město rozhodlo zbudovat na příhodném místě dřevěnou lávku pro pěší, v jejímž rámci jsou přes rušnou komunikaci převedeny i rozvody vody a elektřiny.
Dřevěná lávka je vynesena hlavním páteřním nosníkem
Protože město Zapallar leží velice blízko Tichému oceánu, je poměrně jasné, že se architekti nechali inspirovat přímořskou tématikou. Na konstrukci lávky použili materiály ponechané v jejich přírodním odstínu – dřevo a kov. Hlavní podélný nosník je umístěný ve středu, pod mostovkou lávky, dva vedlejší nosníky jsou umístěné po stranách. Lávka je pak spřažena kolmými nosníky, které trčí nad vlastní konstukci lávky a na kterých je umístěné zábradlí a ocelová síť, chránící chodce proti pádu.
Rybí kostra nebo rozpadlá veslice
Jemně zakřivená lávka má hned několik interpretací. Někteří ji chápou jako slavnostní vstupní bránu do města, jiní v ní vidí polorozpadlou veslici. Nejvíc však připomíná páteř a kosti lapené obří ryby, která se natahuje kolmo přes silnici. Většina komponentů byla zhotovená v Santiagu a dopravená na místo, kde se v současné době nachází. Tady byla hlavní nosná konstrukce vetknutá do připravených betonových základů a finálně zkompletovaná.
Autorem unikátní dřevěné lávky je architektonické studio Enrique Browne y Asociados Arquitectos, kteří lávku ve městě Zapallar vybudovali v roce 2008. Autorem přiložených fotografií je Enrique Browne.
Nejnovější články v kategorii “Moderní architektura”
-
Příjemné a moderní pracoviště vytváří pro zaměstnance česko-slovenský tým architektů
Pracovat v příjemném a kultivovaném interiéru, naplněném vůní dřeva, by si přáli určitě mnozí z nás. Zaměstnanci společnosti zabývající se prodejem dřeva v Partizánske na…
-
Výjimečnost v architektuře zachraňují originální veřejné stavby ze dřeva
V dnešním světě je pouze omezená poptávka po výjimečnosti. Daleko více lidi zajímá průměrnost. Kupříkladu příchuť dřeva ze sudu, v němž zraje víno, už není tak žádaná.…
-
Svět staví výškové dřevostavby, v ČR si zatím o nich můžeme nechat jen zdát
Dřevostavby byly do nedávné doby zařazeny zcela na okraj stavební produkce. Z různých historických důvodů byly využívány zejména jako dočasné objekty a stavby drobného měřítka.…
-
8 moderních dřevostaveb ve tvaru krychle, kvádru, prostě kostky
Lapidární tvar, jednoduchý koncept, většinou přehledné dispozice. Ne každý se zrovna shlédne ve vikýřích, rizalitech a nejrůznějších nepravidelnostech vnějšího pláště…