Lucie Němcová | Pondělí, 05. srpen 2013 |

Jedinečné vlastnosti bambusu využilo architektonické studio nARCHITECTS' pro stavbu Lesního pavilonu v Taipei na Taiwanu. Projekt byl vytvořen jako místo pro setkávání a představení účastníků uměleckého festivalu Huichen Wu of Arfield v roce v 2011.
Tento kruhový prostor setkání se skládá z jedenácti kleneb postavených z čerstvě posečeného bambusu, které jsou organizovány ve dvou prstencích kolem volného středu. Inspiraci autoři nacházeli v přírodě - v tvarech a způsobu větvení stromů nebo nejrůznějších strukturách. Pro tvar klenby je využit parabolický oblouk.
Pavilon je navržen tak, aby mohl sloužit jako malé venkovní divadlo. Kruhový prstenec z bednění slouží jako sezení pro diváky, kteří tak mohou sledovat představení uvnitř volného kruhového jeviště.
Lesní pavilon hostil nejrůznější hudební i taneční vystoupení a teké zahajovací a závěrečný ceremoniál. Stal se ústředním bodem parku, kde se umělecký festival odehrával.
Úkolem architektů bylo navrhnout prvek, který bude designový, ale zároveň přívětivý svým měřítkem, poskytne stín i možnost sezení pro návštěvníky a zároveň funkčně vyhoví řadě akcí, které jsou s festivalem spojeny. Každýoblouk symbolizuje unikátní bránu - vstup do místa společného setkávání a jednoty. Pavilon je průhledný, působí lehce a vzdušně, zároveň nezatěžuje životní prostředí. Díky osvětlení se z něj v noci stává maják a orientační bod.
Pavilon představuje koncepci využití konstrukce z čerstvě posečeného bambusu - techniky, kterou studio nARCHITECTS vyvinulo již v roce 2004 pro MoMA/PS 1 Canopy.
Nejnovější články v kategorii “Moderní architektura”
-
Příjemné a moderní pracoviště vytváří pro zaměstnance česko-slovenský tým architektů
Pracovat v příjemném a kultivovaném interiéru, naplněném vůní dřeva, by si přáli určitě mnozí z nás. Zaměstnanci společnosti zabývající se prodejem dřeva v Partizánske na…
-
Výjimečnost v architektuře zachraňují originální veřejné stavby ze dřeva
V dnešním světě je pouze omezená poptávka po výjimečnosti. Daleko více lidi zajímá průměrnost. Kupříkladu příchuť dřeva ze sudu, v němž zraje víno, už není tak žádaná.…
-
Svět staví výškové dřevostavby, v ČR si zatím o nich můžeme nechat jen zdát
Dřevostavby byly do nedávné doby zařazeny zcela na okraj stavební produkce. Z různých historických důvodů byly využívány zejména jako dočasné objekty a stavby drobného měřítka.…
-
8 moderních dřevostaveb ve tvaru krychle, kvádru, prostě kostky
Lapidární tvar, jednoduchý koncept, většinou přehledné dispozice. Ne každý se zrovna shlédne ve vikýřích, rizalitech a nejrůznějších nepravidelnostech vnějšího pláště…