Ve vídeňském pokoji připomínající věznici najdete pouze palety

Ve vídeňském pokoji připomínající věznici najdete pouze palety

Lucie Němcová | Čtvrtek, 30. prosinec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Zásahy do historických budov s bohatou minulostí jsou vždy delikátní záležitost. Přístup k rekonstrukci může být opravdu různorodý a na výsledek má zásadní vliv. Architekti z rakouského studia heri&salli uchopili renovaci ubytovacích prostor pro pivovar Gegenbauer ryze minimalisticky a vydali se cestou co nejmenších zásahů.

Někdo by možná mohlo namítnout, že pokoje pro hosty v bývalém vídeňském činžovním domě, které budou složit jako ubytování návštěvníků pivovaru Gegenbauer, připomínají spíše ponurou a strohou vězeňskou celu. Jiní však jistě ocení autentičnost a ryzost prostoru, který zkrátka již něco zažil, a ubytování má díky tomu opravdu nezaměnitelnou atmosféru.

Architekti navrhli pět malých apartmánů a dali si záležet, aby jejich úpravy byly pouze z kategorie nezbytně nutné. Hlavním a praktickým prvkem, solitérem celé místnosti, je takzvaná vídeňská postel složená z česaných trámů čtvercového průřezu (palet) seskládaných do prostorové konstrukce. V každém z apartmánů je sestavena do jiné kompozice a plní veškeré potřebné funkce od spánku po možnost sezení nebo odkládání věcí. Zbytek pokoje je volný a všechny původní materiály a povrchy tak zůstávají odkryté a čitelné.

Další nábytek by byl nadbytečný. Režné zdivo funguje v kombinaci se dřevem perfektně celou scénu dokreslují otevřeně přiznané rozvody v podobě kabelů nebo potrubí a také lana, která slouží k zavěšení svítidel. Žádný z prvků si na nic nehraje. Je zkrátka tím, čím je. Přiznané jsou i všechny technické detaily. Dřevo je hojně využito také v koupelně, kde je seřazeno základní hygienické vybavení prezentované typicky syrovým a pragmatickým způsobem, jímž se celá rekonstrukce vyznačuje. Veškeré funkce a vybavení je vnímáno spíše jako dočasné označení prostoru, které hlavní stavbu výrazně neovlivní a může být kdykoli beze stopy odstraněno a objekt uveden do původního stavu.

DrevoaStavby- pivovar Gegenbauer-2

obr.: Celý interiér pokoje je složený z palet. Odkrytá cihlová stěna návštěvníkům připomíná strukturu a historii celého domu. Foto: Hans Schubert


Kuchyňský nábytek z palet
 

DrevoaStavby- pivovar Gegenbauer-3

obr.: K pokoji přilehá samozřejmě i koupelna, která působí opravdu surově. Foto: Hans Schubert


Domek z 800 palet
 

DrevoaStavby- pivovar Gegenbauer-uvodni

obr.: Apartmány pro hosty vznikly v činžovním domě ve Vídni. Jádrem pokojů je multifunkční kus nábytku nesoucí název Viennese Guest Bed, který je složený z palet a dřevěných trámů. Foto: Hans Schubert

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop