Dispozice vnitřního prostoru dřevostavby podle Feng shui

Dispozice vnitřního prostoru dřevostavby podle Feng shui

DAS | Čtvrtek, 19. leden 2017 | | Aktualizováno Úterý, 24. květen 2022

Přidat na Seznam.cz

Feng shui – cenné dědictví a tradice čínského národa pracuje již tisíce let s životodárnou energií tak, aby co nejvíce podporovala všechny oblasti našeho života. Proudění této energie má svá pravidla, se kterými toto čínské učení pracuje, aby dosáhlo harmonického uspořádání v našich domovech.

Snadným způsobem, jak začít pracovat s životodárnou energií, je rozdělení domu na přední neboli aktivní polovinu, a zadní neboli klidovou polovinu. Orientačním bodem pro určení přední části domu jsou vstupní dveře. Polovina domu se vstupem je tedy i aktivní částí domu. Každá z částí má svá specifika, charakter a je tedy důležité brát tyto skutečnosti v potaz.

Životodárná energie vstupuje do každého domu hlavními dveřmi, je tedy přirozené, že přední část domu symbolizuje pohyb, kariéru, růst, společenský život a celkově spojení s vnějším světem. V terminologii feng shui nazýváme tuto část také jangovou, jelikož energie jangu je synonymem pro růst a aktivitu.

Zadní část domu je naopak spíše jinové povahy. Energie jin se vyznačuje klidem a stabilitou. Klidová polovina tedy představuje jakési tiché chápavé prostředí, jež tvoří zázemí pro rodinu, odpočinek a soukromí. Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi aktivitou (jangem) a klidem (jinem), je důležité rozvrhnout místnosti v domě v závislosti na tomto principu.

interiér kuchyně v dřevostavbě

Obr.: Interiér dřevostavby upravte dispozičně tak, aby byl všude volný průchod. Foto: Martin Zeman

Dřevostavba podle Feng shui - pokoje vhodné pro aktivní část domu

Do této části se hodí pokoje, kde je pohyb a sociální život. Pokoje vhodné pro jangovou část domu jsou:

  • Obývací pokoj bude díky blízkosti ke vstupu do domu rozvíjet váš společenský život a rodinná setkání.
  • Domácí kancelář v aktivní zóně může podporovat kariéru i podnikání a rovněž tak pomůže oddělit energii pracovní místnosti od zbytku domu.
  • Pokoj pro hosty v přední polovině domu způsobí, že hosté u vás dlouho nepobydou. Pokud byste ho však umístili do klidové zóny, může se stát, že setrvají až příliš dlouho.
  • Výjimečně je vhodné umístit zde dětský pokojík starších nebo dospívajících dětí. Tato poloha kladně působí na jejich nezávislost.

Dřevostavba podle Feng shui - pokoje vhodné pro klidovou část domu

Z hlediska feng shui jsou za klíčově důležité považovány kuchyně a manželská ložnice. Tyto pokoje bychom měli rozhodně situovat do zadní poloviny našeho domu. Čím blíže jsou tyto místnosti vchodu, tím větší komplikace lze očekávat.

  • Čím dále od vstupu umístíte manželskou ložnici, tím pozitivnějivás bude tento pokoj ovlivňovat. Pokud byste měli ložnici příliš blízko vchodovým dveřím, může tím manželství či partnerství trpět a rovněž mohou vznikat poruchy spánku.
  • Kuchyni se říká srdce domu, a proto je důležité, aby byla bezpečně umístěna hluboko v domě. Kuchyně viditelná od hlavního vchodu představuje nejhorší alternativu. Taková situace přináší zdravotní problémy, stejně jako negativní dopady na vaši finanční situaci.
  • Jídelně rovněž svědčí jinová polovina domu, i když její umístění v přední části by nepřineslo takové problémy, jako je tomu v případě kuchyně.

Dřevostavba podle Feng shui - důležitost centra domu

Střed je z hlediska feng shui nesmírně důležitý. Energeticky propojuje všechny části domu a tím i všechny životní oblasti osob v něm žijících. Má zásadní vliv na zdraví obyvatel a může vám pomáhat nacházet střed sami v sobě. Ideální střed domu by měl být volný, prostorný a čistý. Vhodné místnosti pro střed jsou obývací pokoj či pracovna. Centru domu svědčí svěží zelené rostliny, žlutá barva a další zemité tóny.

Již tedy víme, jaké místnosti je vhodné umístit do aktivní a jaké do klidové části domu. Pokud se stav vašeho obydlí odchyluje od ideálního uspořádání, je mnoho „léčebných prostředků", které lze v interiéru i exteriéru aplikovat pro neutralizaci nepříznivých dopadů. Mistři feng shui pracují s mnoha sofistikovanými metodami, díky nimž analyzují prostor kolem vás, a následně přijdou s řešením dané situace.

interiér obyvacího pokoje v dřevostavbě

Obr.: Obývací pokoj může svou barevností a uspořádáním vítat a podporovat komunikaci. Foto: Martin Zeman

Překážky volného plynutí energie v interiéru

Aby vás domov nabíjel energií a byl vám oporou ve všech oblastech života, je nutné zajistit volný tok životní energie vaším interiérem. Prvním krokem je posouzení současné situace, které lze provést jednoduchým způsobem. Projděte postupně všemi místnostmi a ve dveřích se vždy zaměřte na překážky, které by vám bránily v pohodlném přístupu do nitra dispozice. Chodba, která odtud vede, či cesta do dalších místností by měla být volná bez jakýchkoliv omezení. Pokud v cestě stojí křeslo nebo skříň, která průchod zužuje, či musíte překážku dokonce obcházet, abyste se dostali dále, může to znamenat významné oslabení energetického proudu. Čím je průchod užší, tím větší nebezpečí vzniká.

interiér ložnice v dřevostavbě

Obr.: Při zařizování dřevostavby se vyvarujte ostrým hranám a rohům. Foto: Martin Zeman

Kromě překážek byste ze dveří do domu či pokoje neměli vidět ani zrcadlo, které odráží životodárnou energii zpět, a v místnosti je jí pak nedostatek. Velmi nežádoucí je i okno nebo druhé dveře naproti vám, tedy v přímé linii s dveřmi, kterými jste vstoupili. Tato situace zapříčiní příliš rychlý tok životodárné energie. Tento nepříznivý jev můžete změnit například umístěním kulatého koberečku nebo jiného prvku, který energii zpomalí.

ing-arch-otakar-chochola
Ing. arch. Otakar Chochola
autorizovaný architekt a expert na feng shui

Připravil: Ing. arch. Otakar Chochola

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop