Tisk
Dřevěné digestoře se nevyrábějí, ale výběr je jinak velmi široký

Dřevěné digestoře se nevyrábějí, ale výběr je jinak velmi široký

Michal Babor | Čtvrtek, 11. duben 2013 |

Přidat na Seznam.cz

V dobách, kdy byla kuchyni v rodinném domě vyčleněna samostatná místnost, nikdo odvod par a zápachu vznikajícího při vaření neřešil: stačilo otevřít okno a bylo vyvětráno. Dnes, kdy je kuchyně součástí obývacího pokoje, je situace jiná – s větráním uniká i cenné teplo a vzniká diskomfort. Řešení je ale jednoduché – digestoř neboli odsavač par.

Jak si vybrat tu správnou?

dig1dig3Digestoř se hodí do každého bytu i domu, záleží jen na tom, jak budeme řešit odvod par. Komínové digestoře jsou doplněny masivním komínem ze stejného materiálu jako digestoř a umisťují se zpravidla mezi kuchyňské skříňky. K instalaci do prostoru, například v případě, že sporák nepřiléhá ke zdi, jsou určeny odsavače prostorové. Jsou sice dražší, ale stávají se výrazným designovým prvkem interiéru. Standardní výbavou kuchyně by měla být alespoň podvěsná či závěsná digestoř, která se umisťuje pod skřínku kuchyňské linky.

Nejdůležitější parametry

Kromě materiálu, z něhož je odsavač vyroben, a jeho designu jsou důležité také další technické parametry. Určující bude nejen rozměr, ale také hlučnost. Ta je důležitá zejména v případě, že kuchyně volně navazuje na obytný prostor nebo je sama určena k obývání nebo stolování. Výkon odsavače rozhoduje o tom, jak rychle zvládne přístroj vznikající zápach odsát. Například pro kuchyně o rozměru kolem 12 m2 vybereme typ se sací rychlostí 180 – 250m3/h, zatímco v kuchyni s plochou 25 m2 už počítejme s 470 m3/h.

Když není prostor pro odvod

dig4Ne vždy se podaří vyřešit odvod par z kuchyně přes fasádu směrem do exteriéru nebo například do nevyužívaného komína. Jde sice o nejefektivnější a nejjednodušší řešení, co ale v případě, že je kuchyně ve starším domě umístěna tak nešikovně, že žádná ze stěn není venkovní? Řešení je jednoduché – digestoř s recirkulací. Do odsavače se doplní aktivní uhlíkový filtr, jehož funkcí je absorpce pachů, páry a částečně i kouře. Vzduch přečištěný ve filtru se pak vrací zpět do místnosti. Zhruba jednou za půl roku je pak třeba uhlíkový filtr vyměnit za nový.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop