Časopis DŘEVO&stavby 6/2013
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Zdravý spánek - klíčová je matrace a prostředí v ložnici

Zdravý spánek - klíčová je matrace a prostředí v ložnici

Lucie Němcová | Čtvrtek, 22. září 2016 |

Přidat na Seznam.cz

V centru naší pozornosti bude ložnice – místo, kde každý večer spočineme, abychom nabrali energii na další den. Více než kde jinde bychom v ložnici měli dbát na eliminaci rušivých elementů. Důležitý je také pečlivý výběr postele a matrací.

 

V místnosti by mělo být ticho, teplota mezi osmnácti a jednadvaceti stupni Celsia, zajištěna možnost dostatečného větrání pro dosažení kvalitního vzduchu, kde množství oxidu uhličitého během noci nešplhá do vyšších hodnot, a také vhodné clonění, které zajistí tmu v místnosti. Tma je totiž potřebná pro vylučování takzvaného spánkového hormonu melatoninu. Jeho hladina v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořila spánek. Melatonin má rozsáhlé účinky na fyziologické funkce, hormonální systém, imunitu i stárnutí organismu.

Množství světla v místnosti jeho produkci snižuje a ovlivňuje tak regeneraci organismu. Nepochybně důležitá je volba materiálů v ložnici – zelenou by měly mít ty přírodní jako dřevo, hliněné omítky, marmoleum, korek, bavlna, přírodní oleje a vosky, len, ovčí vlna a další. Omezime tak zdroje škodlivých chemických výparů, které bychom vdechovali během noci.

zdravé spaníPosoudíme-li ložnici pohledem čínského učení feng šuej, je důležité tuto místnost umístit v klidné části domu nebo bytu. Ideální je, pokud ložnice slouží pouze ke spánku a relaxaci. Postel by měla stát čelem u stěny bez oken a dveří a nohy spáčů by neměly směřovat ke vstupním dveřím do ložnice. Nejvhodnějším materiálem pro postel je masivní dřevo a je výhodou, když pod postelí může volně proudit vzduch.

Postel pro zdravé spaní – investice, která se vyplatí

Na prvním místě při zařizování ložnice je výběr postele, která má na kvalitu našeho odpočinku největší vliv. Lůžko ovlivňuje uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů. Základní podmínkou pro zdravý spánek je anatomicky správná opora těla. To znamená, že je páteř ve všech polohách během spánku podpírána ve svém přirozeném tvaru. Zdravá postel nebrání v pohybu, nýbrž aktivně působí na uvolnění struktury kostí a páteře, aby tělo mohlo snadněji zaujmout ideální polohu. Rám postele by měl poskytovat dostatečný prostor na šířku i délku, matrace by měla zhruba o dvacet až pětadvacet centimetrů přesahovat postavu spáče. Podstatná je i šířka matrace, v případě jednolůžka minimálně devadesát centimetrů, v případě dvoulůžka minimálně osmdesát. Výška lehací plochy by měla začínat na třiceti pěti centimetrech. Pro seniory nebo lidi vyšší postavy může dosahovat až šedesáti centimetrů. Dalším nepostradatelným prvkem postele je rošt. Existují rošty lamelové a pevné. Ty lamelové zlepšují užitné vlastnosti matrací, zmenšují její namáhání a prodlužují životnost. Rošty mohou být pouze rovné, nebo polohovací.

Výběr matrace není dobré uspěchat!

Zdravá postel musí být přizpůsobena individuálním potřebám každého jedince – váze, výšce, zdravotnímu stavu a v neposlední řadě zvyklostem spaní. Kvalita matrace nejvíce ovlivňuje kvalitu lehací plochy, proto je dobré s koupí nespěchat a věnovat výběru dostatek času. Předem je potřeba důkladně analyzovat svoje potřeby a na základě toho pak vybírat. Roli hraje to, v jaké poloze spáváme, kolik nám je let, jaká je naše výška a váha, zda máme nějaké zdravotní problémy, jak moc jsme zimomřiví, nebo kolik místa při spánku potřebujeme.

V blízkém kontaktu s povrchem matrace jsme mnoho hodin denně, je tedy dobré myslet na materiálové řešení a vyvarovat se výrobkům s chemickými barvami, pěnami či potahu na chemických lepidlech. Na trhu je několik typů matrací - pružinové, pěnové, latexové, z koňských žíní a další. "Pozor bychom si měli dát na pružinové matrace, které jsou rájem pro roztoče. Jejich exkrementy se při ulehnutí a otočení na matraci vyfouknou do vzduchu a my je vdechujeme," varuje Martin Vašiovic ze společnosti Magniflex.

paměťová pěnaNebezpečné alergeny vznikají i při zatvrdnutí povrchové vrstvy matrací z nekvalitního latexu, který začne prášit. V našem hledáčku by tedy měly být antialergické a hypoalergenní výrobky, které dokonce někdy působí na určitě typy alergií hojivě. Důležitou vlastností matrace je její tvrdost. Příliš tvrdé matrace vytvářejí tlakové body a tím časté otáčení během spánku. "Stlačení pružinového péra vahou těla vyvolává protitlak, tělo se tlaku brání a člověk se až osmdesátkrát za noc pohne či obrátí. Například špičkové paměťové pěny snižují počet pohybů až na dvacet," doplňuje Martin Vaškovic ze společnosti Magniflex. "Spánek je tak hlubší a vydatnější." Tvrdost matrace je do značné míry individuální záležitostí, přesto se doporučuje měkčí varianta pro nižší váhové kategorie a tvrdší pro vyšší váhové kategorie.

Neopomenutelnou složkou a předpokladem pro správnou regeneraci na lůžku je jeho hygiena. Spáč odevzdá lůžku za jednu noc v průměru půl litru tělesné vlhkosti. Postel tedy musí být vzdušná a mít možnost odvedení vlhkosti ven z matrace. Životnost matrace by na doporučení lékařů neměla přesahovat osm až deset let, během používání se v ní totiž hromadí částečky odumřelé kůže a nejrůznějších roztoči. Slibovaná životnost některých výrobců přesahující deset let je tedy na pováženou.

Vhodná nosnost matrace je sto třicet až padesát kilo, na trhu jsou pěnové matrace s nízkou nosností a jen dvouletou zárukou. Stačí přibrat a matraci prolehneme. Je proto dobré nosnost si hlídat a upřednostnit prodlouženou záruku matrace až na deset let. Potah matrace musí odvádět pot a být antibakteriální. Ideální volbou jsou přírodní potahové látky z vláken bavlny, bambusu nebo lnu. Je také důležité zmínit specifika výběru matrace pro dva. Požadavky na tuhost a anatomickou podporu lidského těla jsem pro muže a ženy odlišné. Produkt musí nabízet optimální komfort oběma.

Polštáře pro zdravý spánek

Nepostradatelným doplňkem příjemného spánku je správný polštář a přikrývka. Anatomicky tvarovaný polštář krásně podpoří naši krční páteř. Výběr polštáře je podobně jako výběr matrace velmi individuální záležitostí a odvíjí se od našich osobních preferencí, zdravotního stavu a zvyklostem spaní. Je třeba přihlédnout také k výšce a typu postavy. Velmi využívaným a vhodným materiálem pro polštář je v současnosti také paměťová pěna.

polštář s paměťové pěny

Přikrývka by měla mít adekvátní hřejivost, která koresponduje s našimi individuálními potřebami a teplotou v místnosti. Důležitý je zvolený materiál a možnost praní na šedesát nebo devadesát stupňů Celsia.

Není zřejmě nutné dodávat, že svou významnou roli v kvalitě naše spánku a zdraví hrají i další faktory – pravidelnost a délka spánku, množství pohybu, strava i míra stresu, činnosti předcházející spánku a další. Jak se k péči o naše zdraví postavíme, je tedy už jen v našich rukou.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop