Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Nábytek a doplňky

Tisk
Hromadí se vám dřevěné palety? Vyrobte z nich přírodní a stylovou kuchyňskou linku!

Hromadí se vám dřevěné palety? Vyrobte z nich přírodní a stylovou kuchyňskou linku!

Redakce | Středa, 30. květen 2018 |

O svůj projekt výroby krásné kuchyňské linky z palet se s námi podělil mladý Chorvat Edis Sejdinovic, který se výrobou paletového nábytku jedinečného designu pod značkou Dāru zabývá.

1. Je nutné rozebrat palety na jednotlivá prkna a vytahat z nich hřebíky. Je možné si k tomu pořídit i speciální páčidlo Deck Wrecker, páčidlo, kterým jde práce rychle od ruky.

IMG 9078_kuchyně_z_palet_800

 

2. Jednotlivá prkna se zaříznou na míru a vyrobí se z nich panely pro dvířka a čela zásuvek – každé je v podstatě originál, záleží na konkrétním rozměru a typu otevírání. Dveře myčky tvoří jednotlivá prkna pouze lepená jako spárovka, u ostatních dvířek jsou jednolitá prkna kromě lepení spojena i na pero-drážku. Kuchyně nemá úchytky – otevírání dvířek umožňuje kulatý otvor na prst.

IMG 9093_kuchyne_z_palet_800

3. Hotové panely se musí obrousit, nejdříve hrubším smirkovým papírem se zrnitostí 120, potom jemnějším, klidně i se zrnitostí 240–300, a docílit tak velmi jemného povrchu. Pozor ale, aby nedošlo k přebroušení! Paletové dřevo používáme pro jeho charakteristický a unikátní vzhled, který se nedá zaměnit s klasicky prodávaným hoblovaným řezivem. Samozřejmě si ale v kuchyni nechceme zadřít třísku. Proto je nutné dřevo obrousit tak, aby byl povrch na dotek jemný a přitom zůstal zachován jeho unikátní charakter.

IMG 9109_kuchyne_z_palet_800

4. Pak přichází na řadu ošetření dřeva. Pokud chceme barvu sjednotit, použijeme mořidlo na bázi vody, pak lehce přebrousíme jemným brusným papírem, protože nátěr vytáhne ze dřeva vlákna a pak voskujeme. Já používám přírodní vosk, vyrobený ze včelího vosku minimálně ve dvou až třech vrstvách. Ten pomůže, aby bylo dřevo dostatečně voděodolné a lépe se udržovalo.

IMG 90581_kuchyne_z_palet_800

Připravila Dagmar Česká


Článek v plném znění najdete v časopise DŘEVO&stavby 1/2018.
Jeho součástí je zde také dvoustrana Kuchyňské inspirace anebo text s příhodným názvem DŘEVO je v kuchyni jako doma.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?