Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Na začátku byla odvaha riskovat

Na začátku byla odvaha riskovat

Lucie Němcová | Čtvrtek, 28. červen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Před několika desítkami let byl Pavel Jech jedním z řadových zaměstnanců velké fabriky. Nyní za ním stojí dobře fungující rodinná firma, jejíž výrobky spokojeně užívají tisíce zákazníků. Jak se stane taková proměna? Nepochybně každodenním úsilím, které vyžaduje svůj čas, ale bez zásadního a nelehkého rozhodnutí na začátku by nic z toho nevzniklo. Rozhodnutí naslouchat vnitřnímu volání a přesvědčení navzdory okolnostem i logickým argumentům. Přiznejme si, kdo z nás tohle umí

Jak vznikla společnost JECH a jaké vize byly na začátku?
Před podnikáním jsem 17 let, včetně vyučení a školy, pracoval v automobilce v Kvasinách. Touha zkusit si to sám byla silnější a mně takové rozhodnutí nikdy netrvá dlouho. Určitě na začátku nebyla představa vybudování firmy, ale řekl jsem si, že rodinu nějak uživím. V měsíci, kdy se mi narodil první syn Marek, který se mnou dnes pracuje ve firmě a řídí oddělení marketingu, jsem odcházel z automobilky. Moje matka mi to velmi vyčítala, prý odchod z jistoty do nejistoty. Začátky nebyly jednoduché, začal jsem z úplné nuly, musel jsem se zadlužit, nic jsem nezprivatizoval, na vše, co máme, jsme si poctivě vydělali. Nikdy jsem ani na chvilinku nelitoval, že jsem z automobilky odešel.

sirius detailní_foto1Proč jste si vybrali právě obor sedacích souprav?
Moje podnikání začalo jak jinak na autech, 17 let práce v automobilce člověka nasměruje. S manželkou jsme se brali pět měsíců před revolucí a dlouho jsme čekali na naši vysněnou sedačku. Když do prodejny přišla, byla jediná a červená. Červenou jsme nechtěli, tak jsem se rozhodl, že si ji udělám sám. Vyrobil jsem si, inspirován skandinávskými křesly, koženou sedačku. Kdo ji viděl, byl nadšen, hned se začali množit zájemci a šlo to samo. Víme, že tenkrát po revoluci se prodávalo snadno, protože nic nebylo. Dodali jsme sedačku do prodejny a většinou byla do dvou dnů prodaná. Byly to krásné začátky.

Jak se výrobky vyvíjely v čase a čím jsou specifické?
Od dětství jsem měl vztah ke dřevu, doma byla vybavená truhlářská dílna, a tak jsme začali vyrábět sedací soupravy s viditelnou dřevěnou konstrukcí. Navíc umět kvalitně opracovat a nalakovat dřevo je mnohem náročnější než jen zbouchat konstrukci pod čalounění. V mnoha případech firmám nezáleží na tom, z čeho ji vyrobí, a o čistotě opracování se mnohdy nedá mluvit. V současnosti také vyrábíme celočalouněné sedací soupravy, výroba je řízena CNC stroji, vše je velice přesné a naše konstrukce jsou takové lego přesně zapadající do sebe.

Mia hlavniZměnil se za dobu fungování vaší firmy český trh?
Určitě, trh velice vyspěl, je velký důraz na kvalitu. Řekl bych, že se trh rozdělil na zákazníky, kteří koupí „no name“ výrobek v obchodním řetězci, kdy požadavkem je nejnižší cena a na zákazníky, kteří kupují osvědčené značky a mají velké požadavky na životnost a kvalitu. To jsou naši zákazníci. Vadí mi, jak se dnes plýtvá surovinami a energiemi tím, že se vyrábějí laciné šunty. Valí se spotřeba, nikdo neuvažuje, že mnohé materiály lze obtížně recyklovat, že se naše planeta stále více zamořuje odpadem. Naše výroba jde proti tomuto trendu. Snažíme se používat nejkvalitnější materiály, sám říkám, že se mohu každému zákazníkovi podívat po deseti letech do očí. Vím, že naše sedačky vydrží mnohem více, a tak nemáme problém poskytnout na tyto výrobky plnou pětiletou záruku.

Jakými fázemi prochází sedací souprava, než se dostane přímo k zákazníkovi?
Fáze výroby jsou jednoduché. Zakázka začíná prakticky současně na více místech: na střihárně a šicí dílně a na druhé straně v truhlárně, kde se připravují a lakují dřevěné komponenty. Tyto díly se potom setkají v čalounické a montážní dílně. Po smontování prochází výstupní kontrolou, balením a jdou do expedice. Tomu předchází na vstupu pečlivá vstupní kontrola, kdy se v případě materiálů, kde se mohou kvalitativně lišit jednotlivé dodávky, prověřuje každá dodávka zvlášť.

Podle čeho poznáme kvalitní sedací soupravu?
Základem kvalitní sedací soupravy je pevná stabilní konstrukce, snad nejdůležitější jsou ale použité PUR pěny, jejichž gramáž by v žádném případě neměla být nižší než 40 kg/m 3 . Bohužel běžně se používají pěny pod 30 kg, my používáme 45 až 50 kg/m 3 . Důležité je, jak se pěny uloží na pružinový systém a jaké se použijí mezivrstvy – to vše velmi ovlivňuje životnost výrobku. A nakonec je zásadní kvalita potahové látky. Při nákupu doporučuji u prodejce zjistit odolnost látky proti oděru. Ta se udává v jednotkách martindale (Md). Látky, které mají hodnoty nad 50 000 martindale, lze považovat za kvalitní a mohli bychom od nich očekávat vyšší životnost. Myslím, že poctivost provedení sedací soupravy zákazník může poznat i tak, že sedačku zkusí nadzvednout. Jsou sedačky lehké jako peří a od těch, byť krásných a často velmi předražených, by měli zákazníci jít pryč. Něco tam bude chybět.

Paris DvojsedackaCo je vaším nejoblíbenějším momentem celého procesu?
To nedokážu říct, možná zpětná odezva od zákazníků, je milé číst děkovné dopisy.

Jaké sny a vize máte do budoucna?
Vizí a snů je více, určitě chceme rozvíjet program sezení pro seniory, který již více jak 23 let vyrábíme. Naše výrobky jsou díky výborné spolupráci s firmou Linet snad ve všech domovech důchodců v republice. Je třeba mít vize a sny, ale vývoj situace na pracovním trhu můj optimismus lehce zastiňuje. Fakt, že se prakticky nikdo neučí řemesla, mě nutí denně přemýšlet, kdo nám bude na dílnách pracovat za 10 až 15 let, až stávající odborníci odejdou do důchodu. To je myslím noční můra snad všech dnešních výrobců.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop